Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Nefes Alırken Ses Çıkarması

Merhabalar...

Bana 3 gün önce yeni bi kuş geldi.Evde beslenen bi kuşmuş ama bebek olunca ilgilenilmemiş.Geldiği gün bi erkekle attım direk yattı ama çiftleşme olmadı galiba 3 gündür yuvalıkla ilgileniyorlar.Dişi nefes alırken ses çıkartıyor özellikle dün gece sesi uyutmadı.Nefes Alırken kuyruğu sallanıyor,arada hapşuruyor.İnternetten baktığıma göre kuş üst solunum yolu enfeksiyonu olmuş.Hangi ilacı kullanmam gerek okaliptus yağı filan önerenler olmuş.
Yani Nasıl Bi Tedavi Yöntemi uygulamam gerek ve de hangi ilacı kullanmam gerek ?

Teşekkürler...

Sanırım Bytril Öneriliyor ama kullananlar Söylicektir.

Ben aşağıdaki ilacı kullandım. Düzeltti. Okuyup uygularsanız faydası olur.
HİPRADOXİ-S, Çözelti (GÜRTAV)

Formülasyonu : 1 ml oral çözelti içeriğinde 100 mg doksisiklin hilkat bulunmaktadır.

Hipradoxi-S, kanatlılarda duyarlı bakterilerden ileri gelen solunum ve diğer sistemik enfeksiyonların sağaltımı amacıyla, doksisiklin etken maddesi esasına göre hazırlanmış olan oral toz formülasyondur.

Farmakolojisi ve özellikleri : Doksisiklin, yarı sentetik tetrasiklin türevi bir antibiyotiktir. Çok sayıda gram (+) ve gram (-) bakteriye karşı bakteriyostatik tipten antibakteriyel etki meydana getirir. Ağız yoluyla verildiğinde hayvanların sindirim kanalından çok iyi emilir. Yağ/su dağılım katsayısı yüksek olduğundan vücutta çok geniş bir dağılım hacmi sergiler. Hedef patojenlerin ribozomlarında 30 S’lik ribozomal birimlerde protein sentezini inhibe etmek suretiyle, hızla gelişen bakteriyostatik tipten antibakteriyel etki meydana getirir. Önerilen dozlarda pek çok duyarlı patojen bakteriye yönelik MIC değeri veya daha yüksek değerlerde kan değeri sağlar.

Kullanılma yerleri : Hipradoxi-S, kanatlı hayvanlarda kolibasillozis, CRD ve bunlara bağlı olarak gelişen komplike hastalıkların sağaltımında kullanılır.

Kullanılma şekli ve dozları : Hipradoxi-S, kanatlıların içme sularına veya yemlerine karıştırılarak verilir. Sağaltım dozları olarak; kanatlılarda 3-5 gün süreyle günde 50-100 ml doksisiklin/1 litre hesabıyla katılmak suretiyle kesintisiz içirilir. İlaçlanmış su, tek içme suyu kaynağını oluşturmalıdır.

Uyarılar : Kanatlıların yemlerinde kalsiyum, demir, magnezyum ve alüminyum içeren katkı maddelerinin bulunması durumunda doksisiklin emilmesi azalır.

Geri