Karadeniz Pet

muhabbet kuşu parmak eğitimi

• Konbuyu başlatan DİLARA PAŞA
  • Başlangıç tarihi
D

DİLARA PAŞA

Guest
Muhabbet kuşunun el üzerine alıştırılma eğitimlerine başlamadan önce kuşun kanat tüylerinin bir veteriner hekim tarafından kısaltılması ani kaçış hareketlerini engelleyeceğinden ilk ele alıştırma eğitimlerinde sahipleri ile uyum içerisinde olmalarını kolaylaştıran bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem aynı zamanda kuşun uçarak kaçmasına engel olacağından duvara veya sert bir nesneye çarparak yaralanma riskinin de ortadan kaldırılması açısından faydalı olmaktadır. Ancak aynı zamanda uçamayan kuşun herhangi bir kaçma denemesinde uçamayarak yere düşmesine neden olabileceği unutulmamalı ve eğitimlerin yerden uzak olmayan güvenli bir alanda yapılmasına dikkat edilmelidir. Ele alışkanlık sağlayan muhabbet kuşlarında tekrardan kanat tüylerinin uzamasına müsade edilmelidir.
Muhabbet kuşuna yaklaşırken göz teması kurulmadan ve de eldiven kullanmadan yaklaşılmalıdır.Bir çıta veya işaret parmağını sakin bir şekilde kuşun göğüs civarına uzatarak üzerine çıkması için beklenilmeli, çıkmasını teşvik etmek için hafifçe göğsüne temas ettirilmelidir. Kuşların ağaç dalları üzerine hoplama içgüdüleri sayesinde bu aşamanın kolaylıkla başarılabileceği görülecektir. Muhabbet kuşunun yinede rahatsız olması durumunda başarması için ısrarcı olunmamalı, eğitim daha sonraki bir zamana ertelenmelidir.
Muhabbet kuşu kafes dışına alındığında sevgi sözcükleri ile yakınlığın artırılmaya çalışılması ve güven duygusunun artırılması öncelikli olarak hedeflenmelidir. Başarısızlıklarda ve kaçma hareketlerinin sonrasında kesinlikle kafeslere geri dönülmemelidir. Eğitimler esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de ani hareketlerden kaçınmak, aceleci davranmamak paniklediğinde yanından uzaklaşmadan ara vermek gerekmektedir. Eğer tam tersine yanından uzaklaşma durumunda bu kuş için bir kurtuluş yada kaçış yöntemi olarak hafızasında yer edebilecektir.

tüy kesimini her ne amaçla olursa olsun ( ameliyat , hastalık gibi durumlar dışında ) reddeyorum

Ne gerek var ki Kanat Tüylerini kesmeye, Veteriner yardımı da olsa, Bende bu yönteme katılmıyorum ve zararlı buluyorum,

Tüyleri kesmeyin. Tüyleri kesilmiş kuş , kaçmasın diyedir. Zorla eğitim asla olmaz. Kaçmaz ama sizi sevemez. Daha doğrusu kaçamaz. Kanat tüyleri kesilmiş kuş , koşamasın diye ayakları kesilmiş insan gibidir. Yapmayalım.

Biz kuşların kanat tüylerinin kesilmesine karşıyız.
Yeni yeme düşmüş yavru alındığında zaten kuş kaçmayacak ve çok kolay alışacaktır.

Kesinlikle katılıyorum.Kuşların özgürlüğüdür uçmak.Garibanlar zaten uçsuz bucaksız kırlarda uçamıyorlar ki,uçabildikleri alan,mecburen dört duvar arasındaEle alışması için 1-2 aylık bir yavruyu sahiplenmek en mantıklısı

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geri