Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu yer seçimi

bodom16

Yeni Üye
NOT: Arkadaşlar biraz uzunca yazdım kusuruma bakmayın fakat detaylı bir şekilde yazdım ki sizde bana daha kesin cevaplar verebilesiniz. Okuyubda cevap verenler için şimdiden çok ama çok teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar. Cumartesi günü yani 27 şubat 2016 da bir muhabbet kuşu aldım. Tahminimce 4-5 aylık. Kafasında ki çizgiler yeni silinmeye başlamış ve gözleri simsiyahtı. Neyse gelelim konumuza. Şimdi benim odam çok küçük ve kuşun konabileceği hiçbir yer yok. Bu sebeple kendi odamda tutmak istemiyorum. Oturma odası benim odama göre biraz daha geniş ve ferah. Ayrıca benim odama göre oturma odası kuşun kafes dışında iken konabileceği yer daha fazla. Ama şöyle bir durum var ki geceleri (saat 21:00'dan 03:00'a kadar) annem o odada duruyor ve lamba+televizyon hiç susmuyor sürekli açık. E tabi kuş da uyuyamadığı için rahat olamıyor. Ben ondan daha çok rahatsız oluyorum. Sonuçta oda bir canlı ve uykuya ihtiyacı var. Geceleri benim odam daha iyi olacağını düşünüyorum kuş için. Çünkü saat 21:00'dan sonra benim odamda laptop ışığından başka bir ışık olmuyor.

Şimdi size sorum şu; gece saat 21,22 gibi kuşu benim odama koyup sabah 10,11 gibi oturma odasına koysam sorun olur mu? Sorun olursa eğer şöyle bir şey düşündüm; mesela gece odama götürecekken kafesin üstünü bir şey ile örtsem sonra odama koysam bütün gece örtülü kalsa kafes sabah olunca da örtülü bir şekilde oturma odasına yerleştirip örtüyü oturma odasına koyduktan sonra kaldırsam ve bu döngüyü sürekli yapsam kuş için bir sorun teşkil eder mi?

Bir de ben kuşu aldıktan 4 gün sonra kafesin içine elimi sokup hiç kıpırdamadan bekledim başlarda bi oraya bi buraya kaçtı fakat sonra sakinleşmeye başladı. Ardından sakince elimi yaklaştırıp göğüsüne dokunmaya başladım. Başlarda çok korksa da parmağımın üzerine biraz da benim zorlamamla çıkıyodu. Neyse ben tabi sabırsızlandım ve kuşu elime alıp (10 dakika uğraştan sonra) saldım kuşu fakat kuş ordan oraya çarptı, koltukların arkasından topladım valla sonra koydum kafesine. Kuş da herhangi bir hasar yok çok şükür fakat bayağı bir korktu hayvan. Şimdi ben bu kuşa nasıl davranmalıyım?

Kafes için bir odaya karar ver ve orada kalsın. Kendi odanda birkaç konacak yer ayarla. O bulur kendi tüneklerini oda içinde. Hiç bir yere konmazsa gelip kafesine konar.

2 hafta kadar çıkarmaman gerekiyordu. Ortama, kafesine sana alışsın. Kafes içinde alıştırmalara devam. Elden yem yedir..

Kafes için bir odaya karar ver ve orada kalsın. Kendi odanda birkaç konacak yer ayarla. O bulur kendi tüneklerini oda içinde. Hiç bir yere konmazsa gelip kafesine konar.

2 hafta kadar çıkarmaman gerekiyordu. Ortama, kafesine sana alışsın. Kafes içinde alıştırmalara devam. Elden yem yedir..
Levent bey; kafesten cikarmama birazda kusun karakteri ile alakali mi? Cunku ben yavrum eve gelir gelmez sevdim, oynadim, cikardim.

Simdi yavrum bana alisti masallah cok evcillesti. Opucuk veriyor, bizden korkmuyor, ev de cok rahat geziyor, uzerimizde geziyor vs. Vs.

Ama ilk aldigim ve degistirmek durumunda kaldigim yavru ile bunlari yapamadim cunku fazla agresif ve soguk kanli bir havyancagizdi.

Levent bey; kafesten cikarmama birazda kusun karakteri ile alakali mi? Cunku ben yavrum eve gelir gelmez sevdim, oynadim, cikardim.

Simdi yavrum bana alisti masallah cok evcillesti. Opucuk veriyor, bizden korkmuyor, ev de cok rahat geziyor, uzerimizde geziyor vs. Vs.

Ama ilk aldigim ve degistirmek durumunda kaldigim yavru ile bunlari yapamadim cunku fazla agresif ve soguk kanli bir havyancagizdi.

Sen aldığında muhtemelen yavru ufaktı. Dışarı çıksa da kafeste de kalsa pek uçma isteği yoktu ve alışması kolay oldu. Ancak arkadaşın kuşu biraz daha büyük olduğu için alışması zaman alabilir.

Sen aldığında muhtemelen yavru ufaktı. Dışarı çıksa da kafeste de kalsa pek uçma isteği yoktu ve alışması kolay oldu. Ancak arkadaşın kuşu biraz daha büyük olduğu için alışması zaman alabilir.

Haklisin, tecrube konustu

Ne zamana kadar devam edecekki bu döngü bence oturma odasında kalsın bir sıkıntı olmaz hem onun için daha iyi odanda zamanla sıkılır kimse ilgilenmez.

Şimdi odada yatak ve masadan başka bir şey yok perde de yok stor var onada konması çok zor nasıl konabileceği yer ayarlayabilirim?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tahta tuneklerini kafese ya da odanin icine monte edebilirsin. Levent abinin dedigi gibi kus kendine yer bulur. Bende de ayni sorun vardi kus perdenin ust kismini kullaniyor salincak gibi oralarda geziyor birkac da tunek koydum odaya simdi kendine özel mekanlari var :) oturma odasina koymayı dusunursen de aksam 6dan sonra uzerini ortebilirsin ancak bazi kuşlar strese girebilir dikkat etmelisin.

Son düzenleme:
Annene söyle odayı eşya ile doldursun o zaman :)

Mümkün değil çünkü oda bu haliyle dolu zaten çok ufak oda

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:48 -->-> Daha önceki mesaj 12:46 --

Tahta tuneklerini kafese ya da odanin icine monte edebilirsin. Levent abinin dedigi gibi kus kendine yer bulur. Bende de ayni sorun vardi kus perdenin ust kismini kullaniyor salincak gibi oralarda geziyor birkac da tunek koydum odaya simdi kendine özel mekanlari var :) oturma odasina koymayı dusunursen de aksam 6dan sonra uzerini ortebilirsin ancak bazi kuşlar strese girebilir dikkat etmelisin.

Oturma odası bana da daha mantıklı geliyo

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:44 -->-> Daha önceki mesaj 12:48 --

Annene söyle odayı eşya ile doldursun o zaman :)

Hocam birde elime alıştırmaya çalışırken ancak bu kadar mesafe kat edebildin 4 günde
ed5ad9f5ce0af685e25115f4e093f62d.jpg
f9983a418e6361855e20a943a9294661.jpg

Edit ben anlamadım bu kuşu elime gelen kuş şimdi beni görmeye tahammül edemiyor

Son düzenleme:
Geri