Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum çok ağır hasta lütfen yardım edin

• Konbuyu başlatan Koe016
  • Başlangıç tarihi
K

Koe016

Guest
Öncelikle herkese merhaba. Boncuk' um için çok endişeleniyorum çünkü ishal oldu. Dün gece ''Avidiare'' adlı ilacı suyuna karıştırdım. Çok şükür iştahı eskisine göre azda olsa iyi. Suyunu içiyor yemini yiyor. Fakat bu hastalığı en az 2 aydır böyle. Denemediğim yöntem, gitmediğim veteriner kalmadı. Veterinerde bir vitamin verip suyuna pirinç tanesi kadar karıştırmam söylendi. Uyguladım azda olsa düzeldi. Önceden uçamıyordu vitamini kullandıktan sonra düzeldi ama ishali halâ devam ediyor ve dediğim gibi çok uzun süre oldu. Popo kısmında ki tüylerin hepsini kendisi yoldu ve hafif bir şişlik var gibi, kızarmışta. Ayrıca dışkısı sürekli poposuna ve kuyruğuna yapışıyor. Günde 3-4 defa temizliyorum. Eğer canını acıtmadan tutabilirsem popo kısmının fotoğrafını atacağım. Lütfen, yardımlarınızı bekliyorum. Çok geç olmadan muhabbet kuşumun eski sağlığına kavuşmasını istiyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Kuşun fotoğrafını çekerseniz iyi olur, kabarıklık ve dışkı rengi durumları kontrol edilmeli..

Kabarıklık ara sıra var, yani sakin durduğunda. Onun dışında şuan tüyleriyle oynuyor dışarıya çıkmak istiyor ve sürekli uyuyor. Fotoğrafını çekerken elimden kaçtı ve uçamadığını fark ettim. Poposuna yine dışkısı yapışmış bir biçimde, az önce temizlememe rağmen tekrar yapışmış.
Popo kısmı böyle;
G17ZP2.jpg

66BDrP.jpg

R6Ag11.jpg

Dışkısı;
pYA5X0.jpg

kYQMGW.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:18 -->-> Daha önceki mesaj 13:06 --

Farklı marka kapalı ambalajda bir yem alıp deneyin.
Mama ve yeşillik vermeyin.
İshal için pekçok yöntem var forumda. sade kanarya yemi (aspur) verip deneyin. Pirinç haşlayıp suyunu verin.

Zaten yeşilliği, yavru olduğu zamanlara göre hiç yemiyor artık. Şuan patates haşladım kabuğunu soyarken gördü beni ve dışarıya çıkmak için can atıyor, sanırım tadına bakmak istiyor ama patates halâ çok sıcak biraz daha soğumasını bekleyip yedirmeyi deneyeceğim. Onun dışında sanırım yaptığım çok büyük bir hatam var. Ağustos aylarında büyük bir poşette bulunan yeminde kurtlanma olmuştu. Çevremin de gazına gelip bir şey olmaz dememle bütün gün yemden kurt ayıklamıştım. Yemin kurtlardan arındırdım, daha sonra buzdolabına koydum tekrar kurtlanmasın diye ve o günden beri kullanıyorum. Galiba bu yüzden bağırsak sisteminde sorunlar olmaya başladı. Bugün hemen gidip kapalı paketlerde olan yemlerden aldım onu koydum şimdi. Umarım bir faydası olur.

Tek kuş besleyenler ufak ambalajdaki kapalı yemlerden kullanırlarsa yemde bozulma olmayacaktır. Suyunu her gün tazeleyin, gün aşırı elma sirkesi ekleyin 3-5 damla.

Geçmiş olsun tekrar.

Bir kaç yerde okuduğum için bu gün suyuna dem koydum içti. Yine bugün suyu temizleyip elma sirkesi ile karıştırsam bir sorun olmaz değil mi? Bu arada patatesi ne yaptıysam yediremedim.

Elma sirkesi yerine Limon&Sirke ürününden suluğuna 1/10 oranında koyup kalanına su koymanızı tavsiye ederim. Göreceksiniz kesilecek ishali, bunu 5 gün yapın. Sirkeyi kestiğinizde ishal devam ediyorsa bir yöntem daha var. Aslında bunun için bir başlık açıp durumu ayrıntılı anlatmıştım. Sodyum hipoklorit diye site içinde arama yaparsanız başlığı bulabilirsiniz. Benim kuşum da 4 ay süren bir ishale yakalanmıştı, iyi bir ustadan öğrendim bu yöntemi. Bu yöntem sayesinde iyileşti, bahsettiğüim usta bana 8 damla dediği halde ben 4 damla kullandım. Ki o saka ve kanayrya gibi muhabbetlerden dha küçük kuşlarda 8 damla şeklinde kullanıyor. Sodyum Hipoklorit dediğim madde sadece saf ve parfümsüz, sabunsuz çamaşır suyu. Her yol denendiği halde geçmeyen ishallerde birebir. Başlığı incelerseniz sevinirim, umarım faydasını görürsünüz. Ben sirkeyle vakit kaybetmektense bunu öneriyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:05 -->-> Daha önceki mesaj 14:04 --

Başlık aşağıda, tıklarsanız ulaşabilirsiniz.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/hast...-surecini-de-sizlerle-paylasiyorum-27020.html

Son düzenleme:
Elma sirkesi yerine Limon&Sirke ürününden suluğuna 1/10 oranında koyup kalanına su koymanızı tavsiye ederim. Göreceksiniz kesilecek ishali, bunu 5 gün yapın. Sirkeyi kestiğinizde ishal devam ediyorsa bir yöntem daha var. Aslında bunun için bir başlık açıp durumu ayrıntılı anlatmıştım. Sodyum hipoklorit diye site içinde arama yaparsanız başlığı bulabilirsiniz. Benim kuşum da 4 ay süren bir ishale yakalanmıştı, iyi bir ustadan öğrendim bu yöntemi. Bu yöntem sayesinde iyileşti, bahsettiğüim usta bana 8 damla dediği halde ben 4 damla kullandım. Ki o saka ve kanayrya gibi muhabbetlerden dha küçük kuşlarda 8 damla şeklinde kullanıyor. Sodyum Hipoklorit dediğim madde sadece saf ve parfümsüz, sabunsuz çamaşır suyu. Her yol denendiği halde geçmeyen ishallerde birebir. Başlığı incelerseniz sevinirim, umarım faydasını görürsünüz. Ben sirkeyle vakit kaybetmektense bunu öneriyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:05 -->-> Daha önceki mesaj 14:04 --

Başlık aşağıda, tıklarsanız ulaşabilirsiniz.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/hast...-surecini-de-sizlerle-paylasiyorum-27020.html

Öncelikle çok teşekkür ederim. Burada yazdıklarınızı ve açtığınız konuyu çok dikkatli bir şekilde okudum, saçma ya da tehlikeli bulduğumdan değil. Her yolu denedim neredeyse ve artık sizin düşüncenizle aynı durumdayım. Eskiden beni her gördüğünde sevinçle ötüp omzuma konan, yemek yerken kaşığa konup benimle aynı yemeği yiyen kuşumu çok özlüyorum. Uzun zamandır bu halde ve artık ''öylece ölmesini izlemek'' istemiyorum. Sürekli uyuyor, dışarıya çıkmak için can atıyor ara sıra, çıktığında da her ne kadar istekle kanat çırpsa da yere düşüyor ve düşerken sanki başaramadığı için o da üzülüyormuş gibi acıyla ötüyor ve inanın bu benim canımı çok acıtıyor, gözlerim dolmuş bir biçimde avucuma alıp kafesine geri koyuyorum. İlk olarak limon ve sirke ile başlamak istiyorum, eğer faydasını göremezsem dediğinizi uygulayacağım. Fakat merak ettiğim bir nokta var, limon ve elma sirkesi ikisinden de birer damla mı damlatacağım? Ayrıca sirke elma sirkesi mi olmalı?

Öncelikle çok teşekkür ederim. Burada yazdıklarınızı ve açtığınız konuyu çok dikkatli bir şekilde okudum, saçma ya da tehlikeli bulduğumdan değil. Her yolu denedim neredeyse ve artık sizin düşüncenizle aynı durumdayım. Eskiden beni her gördüğünde sevinçle ötüp omzuma konan, yemek yerken kaşığa konup benimle aynı yemeği yiyen kuşumu çok özlüyorum. Uzun zamandır bu halde ve artık ''öylece ölmesini izlemek'' istemiyorum. Sürekli uyuyor, dışarıya çıkmak için can atıyor ara sıra, çıktığında da her ne kadar istekle kanat çırpsa da yere düşüyor ve düşerken sanki başaramadığı için o da üzülüyormuş gibi acıyla ötüyor ve inanın bu benim canımı çok acıtıyor, gözlerim dolmuş bir biçimde avucuma alıp kafesine geri koyuyorum. İlk olarak limon ve sirke ile başlamak istiyorum, eğer faydasını göremezsem dediğinizi uygulayacağım. Fakat merak ettiğim bir nokta var, limon ve elma sirkesi ikisinden de birer damla mı damlatacağım? Ayrıca sirke elma sirkesi mi olmalı?

Elma sirkesi ve limon karışımı değil. Böyle bir karışımı hiç denemedim, size de tavsiye etmiyorum. Bahsettiğim ürün Fersan ya da Kühne marka Limon&Sirke adlı ürün. İki marka da aynı, farketmez.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:00 -->-> Daha önceki mesaj 14:58 --

Bu arada mikrop kapmış olabilir poposu, popoya da Batticon sürün. Merak etmeyin, Batticon yakmaz, tentürdiyot gibi değildir.

Ceren Hanımın söylediklerini takip edin. Ama demi suyundan hemen alın. Sanırım siyah çayı kastediyorsunuz. Kafein vardır içinde ve kuşlara uzun vadede zarar verir. Bir de kuşunuza dışkı tahlili yaptırsanız. Çok çeşitli ishal var bağırsak kaynaklı,bakteriyel, fungal vs. Mesela biçok bakteriyel ishale avidiare fayda etmez avimet-k kullanmak gerekir.

Ceren Hanımın söylediklerini takip edin. Ama demi suyundan hemen alın. Sanırım siyah çayı kastediyorsunuz. Kafein vardır içinde ve kuşlara uzun vadede zarar verir. Bir de kuşunuza dışkı tahlili yaptırsanız. Çok çeşitli ishal var bağırsak kaynaklı,bakteriyel, fungal vs. Mesela biçok bakteriyel ishale avidiare fayda etmez avimet-k kullanmak gerekir.

İlknur hanım sizin de konu hakkındaki görüşünüzü merak ettiğimden, alıntı yaparak yanıtlıyorum. Sn Koe16,kuşunuzun suluğuna tam suyla dolu olacak şekilde kaynayıp soğumuş su koyun ve 3 damla Batticon damlatın. 2 gün gözlemleyin. bu yöntemi Sn Arif Kurtdede'den öğrenmiştim ve yine başka bir arkadaşımızın şu an hasta olan kuşu için de aynı şeyi önermiştir. Eğer ilerlememiş bir E coli ya da Candida durumu varsa iyi gelecektir. 36 saat içinde dışkıda düzelme görürseniz 10 gün boyu devam edin. Suyunu 2 günde bir değiştirin. Hergün değiştirebiliyorsanız daha iyi olur. Batiicon iyot içerdiğinden fazlası kuşa zarar verir. Bu nedenle benim de deneyimlemiş olduğum oranı tutturmak açısından bebek damlalıklarından kullanın. Her eczanede satılır. Damlalığı her kullandığınızda temizleyin. Eğer Batticon olumlu sonuç verirse - ki vereceğini ümit ediyorum- 10 günün bitiminde kuşunuza probiyotik ve vitamin takviyesi yapmayı unutmayın. İlk anda Batticon aklıma gelmediği için özür idlerim. Kuşunuz iyileştikten sonra ayda bir olmak üzere bahsettiğim sirkeyi suyuna 5 damla verebilirsiniz. Tüy sağlığı ve parazitlere tedbir olarak iyi bir yöntem. Çünkü elma sirkesi kadar ağır değildir. Her banyoda boanyo suyuna da 5 damla katabilirsiniz. Kuşunuzun ishali belki basit bir ishaldi fakat 2 ay sürmesi muhakkak başka sorunlara da yol açmıştır. Nefeste bir sorun yoksa en tehlikeli ihtimallerden birine yakalanmamış demektir. Fakat Batticon'u uygularsanız tedavi bitiminde kuşunuzun dışkısı düzelmiş olsa dahi 2 ay süren ishalden kaynaklı bir Megabakteri sorununu bünyesinde barındıryor olabilir. Bunun için tekrar yazmanız halinde size elimizden gelen en iyi şekilde yardımcı oluruz. Bir de Batticon (bence ilk olarak kesinlikle bunu denemelisiniz), Sirke ve Sodyum Hipoklorit kullanırken kuşunuza aspur vermenize gerek yok. Zaten suyu alışkın olmadığı bir tatta olacağından normal yem kullanmanızı öneririm. Ek olarak yumurta maması verebilirsiniz. EĞer sorun mikrobikse bahsettiğim ürünlerden birini kullanırken herhangi bir besin (şekersiz olmak koşuluyla) İshali tetiklemeyecektir. Şimdilik meyve, vitamin ve tatlı gıdalardan uzak tutun. Şeker mantarı besler, sorun Candida'ysa tedaviye cevap alamayabilirsiniz. Batticon hemen hemen her evde var ve çok pahalı bir ürün değil. Dilerim işe yarar. Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Sodyum Hipoklorit'i suya damlatma olayını araştırdım litertürlerde bulamadım. Üreticllerin bulduğu yöntemlerden bahsetmiyorum. Sodyum hipoklarit çok çok güçlü bir mikrop, bakteri öldürücüdür. Bu nedenle veterinerim kuruma hastalığı olan kuşumun eşyalrını 15 cc sçamaşır suyuna(sodyum hipoklarit) 500 cc suyla beraber fısfıslayıp iki saat bekletip kullanmamı söhyledi. Uzun süreli ishal de bu sodyum hipolarit'in yok edebilecği bakterilerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle kuşun suyuna damlatınca ishali öldürüyor olabilir. Ama literatürde Sodyum Hipoklorit'i suya damlatmadan bahsetmiyor hatta kuşlara zehir bölümüne koyuyorlar. Ayrıca biz ishal diyoruz da bakalım ishal mi. Veterinerime geçmeyen ishal şikayetiyle gelen kuşa şeker hastalığı teşhisi koymuşlar mesela. Ben olsam kuşuma vermem. Benim veterinerim türkiyenin en iyi kuş veterineri. Kuşlarım çok değerlidir hangi şehirde olursam olayım kuşlarımı oraya götürürdüm çaresiz kalırsam. Siz bilirsiniz.

Söylediklerinize katılıyorum. Sodyum Hipoklorit'in henüz Türkiye'de keşfedilmemiş birşey olduğunun altını çizmek istiyorum. Sodyum Hipoklorit Belçika'lı bir uzman tarafından bahsettiğim ustaya öğretilmiş bir yöntem, bir üretici keşfi değil. ÇAmaşır suyu adını bilerek kullanmıyorum, genelde sabun ve parfüm içerien ya da "ultra" ibaresiyle satılan ürünler evlerimizde yer alıyor ve bu tabii ki kuşu zehirliyor. Hatta bırakın suyuna damlatmayı, aksesuarları dezenfekte ederken iyi durulayamamak bile kuşları zehirler. Fakat saf Sodyum Hipoklorit içeren ürünler %4,5.. oranında içerirler. Dezenfekte ederken de bu ürünü kullanmak bir kazayı rahatlıkla önler. Belçika'da Javel suyu ( Javelin) adı veriliyormuş. Tabii ki uzman birinin teşhisi ve doğru ilaçla gerekli mikroorganizma hedef alınır ve flora dengesi daha kolay korunur. Fakat herkesin ekonomik durumu buna müsait olmadığından böylr yöntemlere başvurmak bazen hayat kurtarıyor. Asıl sorum Batticon'la alakalıydı. Denediğim ve ishal olan 2 kuşu kurtardığım bir yöntem. E coli ve Candida üzerinde oldukça etkili. Kuşun poposuna derhal sürülmeli ve o bölgenin de tedavisi acilen yapılmalı. Ama suyuna 2 damla damlatmak yine Sodyum Hipokorit'te olduğu gibi hastalık etkeni olabilecek mikroorganizmalarla savaşta güzel bir yöntem.

Söylediklerinize katılıyorum. Sodyum Hipoklorit'in henüz Türkiye'de keşfedilmemiş birşey olduğunun altını çizmek istiyorum. Sodyum Hipoklorit Belçika'lı bir uzman tarafından bahsettiğim ustaya öğretilmiş bir yöntem, bir üretici keşfi değil. ÇAmaşır suyu adını bilerek kullanmıyorum, genelde sabun ve parfüm içerien ya da "ultra" ibaresiyle satılan ürünler evlerimizde yer alıyor ve bu tabii ki kuşu zehirliyor. Hatta bırakın suyuna damlatmayı, aksesuarları dezenfekte ederken iyi durulayamamak bile kuşları zehirler. Fakat saf Sodyum Hipoklorit içeren ürünler %4,5.. oranında içerirler. Dezenfekte ederken de bu ürünü kullanmak bir kazayı rahatlıkla önler. Belçika'da Javel suyu ( Javelin) adı veriliyormuş. Tabii ki uzman birinin teşhisi ve doğru ilaçla gerekli mikroorganizma hedef alınır ve flora dengesi daha kolay korunur. Fakat herkesin ekonomik durumu buna müsait olmadığından böylr yöntemlere başvurmak bazen hayat kurtarıyor. Asıl sorum Batticon'la alakalıydı. Denediğim ve ishal olan 2 kuşu kurtardığım bir yöntem. E coli ve Candida üzerinde oldukça etkili. Kuşun poposuna derhal sürülmeli ve o bölgenin de tedavisi acilen yapılmalı. Ama suyuna 2 damla damlatmak yine Sodyum Hipokorit'te olduğu gibi hastalık etkeni olabilecek mikroorganizmalarla savaşta güzel bir yöntem.

Batikonu da hiç duymadım. Hangi etken maddedinden dolayı kullanıyorsunuz?

İçeriğinde Serbest İyot, Povidon İyodin dışında emülgatör ve ph düzenleyici yazıyor fakat laboratuvarda çalışan bir usta tarafından az miktarda itrakonazol de içerdiği söylenilmişti. E coli itrakonazole duyarlı bir bakteri olmadığı halde o da etkili olduğu mikroorganizmalara dahil. Bir ihtimal yara iyileştirici etkisi ve antiseptik oluşu bapırsak ve kursak iltihabını onarıyor olabilir diye düşünüyorum fakat yorum yapmaktan öteye gidip net bir bilgi veremiyorum bu konuda.

Cevaplarınız için ayrı ayı teşekkür ederim sizlere. Kuşu satın aldığımız yerdeki kişi ile babamın samimiyeti var. Beslediğimiz diğer evcil hayvanlar için sürekli oraya gider ve bir sorun olduğunda o kişiden öneri ve ilaç edinir. Suya dem koymayı da o söylemiş ve burada zararlı olduğunu okudum. Çamaşır suyu meselesini açtım, aynen yazdıklarınızı aktardım fakat tabii ki olumlu karşılamadılar. Poposuna Batticon sürmekten bile bahsettim onun yerine ıslak mendil ile sil dediler. Ne yapacağım gerçekten bilmiyorum. Yemini değiştirdim, suyuna Avidiare kattım, sürekli belli uzaklıkta üşümemesi için ufo yakıyorum ama en ufak düzelme gözlemleyemedim. Çok şükür iştahı falan yerinde, sürekli uyuyor ama ara sıra tüylerini düzeltiyor, inip yemini yiyor suyunu içiyor tekrar uyuyor. Ailem yaşı biraz geçtiği için böyle davranıyordur diyorlar fakat daha yeni 3. yaşında. Sabah veterineri arayıp bunların hepsini sormayı deneyeceğim, belki o zaman ikna olurlar. Fakat sanıyorum ki veterinerde aynı şeyleri söyleyecek, çünkü dediğiniz gibi bu pek bilinen bir yöntem değil. Ne yapacağım gerçekten bilemiyorum. İshali bir yana popo kısmı da beni çok endişelendiriyor. Sol tarafı normal fakat sağ tarafına dokunduğum zaman çok sert olduğunu fark ettim. Uçması da bu akşam normaldi. Ara sıra uçamıyor yere düşüyor, ara sıra uçuyor. Batticon u suyuna katma konusunda ikna edemesem bile poposunu kesinlikle temizleyeceğim. Çünkü çok uzun zamandır dışkısı poposuna yapışıyor, her ne kadar ılık su ile temizleyip kurulasam da tam temizleyemediğimden dolayı Batticon etkili olur diye düşünüyorum.

Denemediğimiz yöntemleri kesinlikle önermiyoruz. Ben daha önce yaşadığım durumlardan yola çıkarak kendi ugulamıl olduğum ve sonuç aldığım yolları söylüyorum size. Ama bir an önce tedavi etmeniz lazım. İshalin elinden kuş tek başına kurtulamaz. Batticon zarar vermiyor merak etmeyin, poposuna muhakkak sürün. Hatta suyuna da damlatın.

Geri