Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Halsizleşmeye Başladı (Kuşum Öldü Teşekkürler)

nightbird

Yeni Üye
Büyük ihtimalle biri erkek (mavi renk) biri dişi (yeşil renk) olduğunu tahmin ettiğim ve 5 gün önce aldığım muhabbet kuşlarımdan dişi olan kuş dün akşamdan itibaren halsizleşmeye, kafesin tellerini zar zor tırmanmaya başladı. Geldiği ilk günden beri özellikle gece vakti kısık bir sesle kapı gıcırtısı gibi sesler çıkarıyor. Her zaman çıkarmıyor bu sesi. Düzgün nefes almak için gagasının üstünü kafesin teline takıp nefes almaya çalışıyor (sanırım). Dünden beri ara sıra kafesin dibine iniyor halsizce bekliyor gagasını kafesin teline takıyor nefes almaya çalışıyor. Bugün dimdik durmamaya başladı. Normalde erkekle aynı boydayken şu an daha eğik duruyor. İkisinde de kuyruk titremesi ve hızlı nabız atışı var. Ama erkek olan oldukça sağlıklı ve hareketli görünüyor, cıvıl cıvıl ötüyor. Geldiği günden beri sürekli odalarını değiştiriyorum. Farklı odalarda uçuyorlar. Aile bireylerim ses yaptığı için onların olmadığı odaya geçiyorum hep. Ortam değişikliği belki stres yapmış olabilir diye düşünüyorum. Bir de iki gündür ikisine de yeşillik (kıvırcık, marul, lahana, maydanoz hepsinden bir parmak kadar) yediriyorum elimden bana alışmaları için. Fazla vermiş olabilirim diye düşünüyorum. Bundan başka kafeslerini kuşçudan 2.el aldım (annem aldı daha doğrusu), altını ve sulukları yıkadım ama kafesin tellerini ve yemliklerini henüz yıkamadım. Ballı kraker yiyorlardı bir iki gündür belki o zarar vermiş olabilir diye onu çıkardım. Kuşumun iyileşmesi için birkaç yüz lira masraf yapabilirim (elimde 430 TL falan var lise öğrencisiyim). İlaç, kafes vb. önerebilirsiniz.

Bunu yazarken baya güçsüzlendi kafesin dibine gidiyor acil tavsiye verin ilaç almaya gideceğim şimdi.

Edit 2: Kuşçudan doğal ilaç aldım suluğuna suyla karıştırıp koydum içecek enerjisi yok ağzına kendim biraz zorla verdim ama işe yarayacağını sanmıyorum lütfen gören bir şey yazsın daha da halsizleşti :(

Edit 3: Kafeslerini ayırmalı mıyım?

Edit 4: Kafeslerini ayırdım erkek ve hareketli olanı daha küçük bir kafese koydum mecburen. Hastalık bulaşıcıysa ona da geçmesin diye. Hasta olan kuşa da ıhlamur ve nane kaynattım buharı kafesin içine gelirse belki nefes almasına yardımcı olur diye. Bir-iki gün içinde ölmezse nane ruhu alıp sıcak suya damlatırım belki o baya bir yardımcı olur.

Son düzenleme:
Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler kuşum öldü.

Basın sağolsun 1 gün içerisinde ölmüş kimse bişey yapamazdi zaten erken fark etmek gerekiyor.

Basın sağolsun 1 gün içerisinde ölmüş kimse bişey yapamazdi zaten erken fark etmek gerekiyor.

Keşke gagasını kafesine teline takıp nefes almaya başladığı zaman direk veterinere götürseydim, ama keşke demenin bir manası yok artık :( Sağolasın.

Geri