Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Isırıyor

palandoken

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce kızlarıma bir muhabbet kuşu aldım. Cinsiyetini bilmiyorum. Aldığım zaman satıcı 1 aylık demişti. Kuşu bir türlü alıştıramadık. Çok sinirli, çok fazla ısırıyor. Kızlarım korkularından kuşa dokunamıyorlar. Zaten kuş ta hiç dokundurmuyor ki. Kafese elimi soktuğumda kaçacak delik arıyor. Kafesin dışından parmağımızı uzatınca sinirli sinirli ses çıkarıyor. Kafesin kapısını açıyorum, çıkınca da hemen ya perdenin en üst tarafına yada başka bir yere girip orada bekliyor. Dışarıda olduğu zamanlarda hep bir yerleri kemiriyor. Gelip bazen başıma, ayaklarıma konuyor ama hemen ısırıyor. İlk aldığım günlerde elimizden yem yedirelim alışsın diyerek kafesine yem koymadım. Aç kaldığı için gelip elimizden yem yiyordu ama kendisine hiç dokundurmuyordu. Sonra baktım alışmıyor ben de vazgeçtim. Ne yapsam bu kuşu? Önerileriniz nelerdir?

Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce kızlarıma bir muhabbet kuşu aldım. Cinsiyetini bilmiyorum. Aldığım zaman satıcı 1 aylık demişti. Kuşu bir türlü alıştıramadık. Çok sinirli, çok fazla ısırıyor. Kızlarım korkularından kuşa dokunamıyorlar. Zaten kuş ta hiç dokundurmuyor ki. Kafese elimi soktuğumda kaçacak delik arıyor. Kafesin dışından parmağımızı uzatınca sinirli sinirli ses çıkarıyor. Kafesin kapısını açıyorum, çıkınca da hemen ya perdenin en üst tarafına yada başka bir yere girip orada bekliyor. Dışarıda olduğu zamanlarda hep bir yerleri kemiriyor. Gelip bazen başıma, ayaklarıma konuyor ama hemen ısırıyor. İlk aldığım günlerde elimizden yem yedirelim alışsın diyerek kafesine yem koymadım. Aç kaldığı için gelip elimizden yem yiyordu ama kendisine hiç dokundurmuyordu. Sonra baktım alışmıyor ben de vazgeçtim. Ne yapsam bu kuşu? Önerileriniz nelerdir?
Dişi kuşlar bulunduğu yere erkek kuşa oranla daha zor adapte olurlar. Eğer kuşunuz dişiyse bu çok anormal bir durum değil. Biraz sabır istiyor bu iş. Kuştan kuşa göre de değişkenlik gösteriyor. Her kuşun alışma süreci, karakteri farklı oluyor. Bir şeyden ürkmüş olabilir. Korunma iç güdüsüyle böyle davranıyor da olabilir. Bence biraz daha sabırlı olun alışır muhtemelen, bir de elinizi ısırdığı zaman (çocuklar için bu pek mümkün olmayabilir belki) ani bir refleksle geri çekmeyin. Bu sizi ısırdığı zaman ondan korktuğunuzu düşünmesini sağlar ve ısırmayı alışkanlık haline getirir. Tam tersine ısırma eğiliminde bulundu an elinizi çekmeyin ondan korkmadığınızı anlasın. Yavaş yavaş ısırma durumu da azalacaktır. Son olarak kuşunuzun fotoğrafını atarsanız yaş ve cinsiyet hakkında daha net yardımcı olunabilir.

Dişi kuşlar bulunduğu yere erkek kuşa oranla daha zor adapte olurlar. Eğer kuşunuz dişiyse bu çok anormal bir durum değil. Biraz sabır istiyor bu iş. Kuştan kuşa göre de değişkenlik gösteriyor. Her kuşun alışma süreci, karakteri farklı oluyor. Bir şeyden ürkmüş olabilir. Korunma iç güdüsüyle böyle davranıyor da olabilir. Bence biraz daha sabırlı olun alışır muhtemelen, bir de elinizi ısırdığı zaman (çocuklar için bu pek mümkün olmayabilir belki) ani bir refleksle geri çekmeyin. Bu sizi ısırdığı zaman ondan korktuğunuzu düşünmesini sağlar ve ısırmayı alışkanlık haline getirir. Tam tersine ısırma eğiliminde bulundu an elinizi çekmeyin ondan korkmadığınızı anlasın. Yavaş yavaş ısırma durumu da azalacaktır. Son olarak kuşunuzun fotoğrafını atarsanız yaş ve cinsiyet hakkında daha net yardımcı olunabilir.
Sayın Hayal Güç ilginiz için teşekkür ederim. Kuşumuz bu;

Ekli dosyalar

• 20180514_123919_HDR-600x800.jpg
    20180514_123919_HDR-600x800.jpg
    112.3 KB · Görüntüleme: 27
  • 20180514_124322_HDR-600x800.jpg
    20180514_124322_HDR-600x800.jpg
    82.1 KB · Görüntüleme: 28
  • SavedImage_20180514_123931_32-600x800.jpg
    SavedImage_20180514_123931_32-600x800.jpg
    111.9 KB · Görüntüleme: 20
Kızlarım kuşun adını maviş koydular. Maviş'i kafesten salınca gidip sağı solu kemiriyor. Acaba vitamin eksikliği mi var? Alırken kuşçunun verdiği yem yeterli gelmiyor mu acaba?

Sayın Hayal Güç ilginiz için teşekkür ederim. Kuşumuz bu;
Evet tahmin ettiğim gibi çok tatlı dişi bir kuşunuz var :) Dişi kuşları eğitmek biraz uğraştırır ama, çok güzel sonuçlar verir. Hatta youtubedan Adem Oğuz'un kuşu Limon'un videolarına bakabilirsiniz. O da dişi bir kuş ve hayretler içinde bırakıyor insanı. Ayrıca eğer konuşturmak gibi bir niyetiniz varsa yaşı müsait (daha çok küçük 2-2,5 aylık civarında) deneyebilirsiniz. Ama garanti konuşur denemez tabi ki çünkü dişi kuşlar erkek kuşlara oranla çok zor konuşur. Başarabilen arkadaşlar var forumda da.. Diğer ısırma sorununu bence kesinlikle aşabilirsiniz. Benim kuşumda dişi ve bu bahsettiğiniz sorunları çok yaşadık ilk bir ay ve ev ortamına alıştıkça, aynı zaman da ısırma eğiliminde bulunduğunda ondan korkmadığımızı belli ettikçe pes etti artık. Emin olun alışacaktır.. Şunu da belirteyim dişi kuşların ısırma eğilimi hırçınlıktan vs. değil tamamen annelik içgüdüsü ve yuvayı koruma amacıyla yaptığı bir hareket. Siz onun güvenini sağladıkça o da size zarar vermemesi gerektiğini anlayacaktır.. Sağlıkla büyüsün, İyi günler..

Kuş dışı ve ufak ben kuşumu aldığım gün odada saldım sürekli ucurdum yorulunca uçmamakta başladı parmağına aldım bardakla şu içiydim yem yedirdim gayet alışık bana

Kızlarım kuşun adını maviş koydular. Maviş'i kafesten salınca gidip sağı solu kemiriyor. Acaba vitamin eksikliği mi var? Alırken kuşçunun verdiği yem yeterli gelmiyor mu acaba?
Elma, havuç, fazla olmayacak kadar yeşillik (ishal yapıyor fazlası) ek besinler verebilirsiniz. Ama kemirmesi yine dişi kuşlara özgü bir hareket :) Kemirmeyi çok severler hatta önüne kulaklık koyun belki dakikalarca oynayabilir.. Birde asla tuzlu bir şey verilmemeli.

Konuşmasını elbette isteriz. Her gün 1 saatlik cicikuş videosu dinletiyorum. Vakit buldukça da kendimiz ilgileniyoruz. Keşke en başta bu bilgileri bilip erkek bir kuş alsaydım. Neyse şimdilik ısırmasın yeter.

Konuşmasını elbette isteriz. Her gün 1 saatlik cicikuş videosu dinletiyorum. Vakit buldukça da kendimiz ilgileniyoruz. Keşke en başta bu bilgileri bilip erkek bir kuş alsaydım. Neyse şimdilik ısırmasın yeter.
Tabi ki araştırarak almak çok önemli, bu da tecrübe oluyor bizler için. Sağlıkla büyüsün Mavişiniz. İyi forumlar..

Geri