Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum mantarmi yardimm

Bersanreis

Meraklı Üye
Selamın aleyküm arkadaşlar bnm 4-5 aydir bir muhabbet kusum var ama mantar oldu galiba tam emin degilim gagasinin ustunde beyaz tabaka vardi kulak pamugunu suyla islatarak temizledim gagasini sonrada vazelin surdum dunden beri suruyirum gunde bikere biraz gecti ama mantarmi anlamadim birde gagasimin yaninda yani agzinin yaninda kiizi bir çikinti var onu anlamafim lutfen yardim edin
90638a5f1aac89b8544d8da70a0aee6b.jpg

SM-G313HY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:37 -->-> Daha önceki mesaj 18:59 --

821cba2662c33d8d7a15b631d335e380.jpg
6ab37605a5631855878eb594a479e86e.jpg
bunlarda yeni

Mantar var evet. Tedaviyi devam ettir. Gecmis olsun.

Vazelin surmeyemi devam ediyim bide o kirmiziliktami mantarla ilgili

Gecmis olsun. Mantarla ilgili bisey diyemem ama kusunuz tuyde. Bu bile basli basina kus icin zor bir donem. [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] ustanin tuydeki kuslara mama ve vitamin takviyesi tavsiyesini okumustum forumda. Ben uyguladim, kus tuyden daha rahat ve kisa surede cikti.

Sagolun hocam ben mantardan suphelenuyordum o yuzden vazelin surmustum biraz gecti hatta forumdan arkadasda mantar defi tedaviye devam et bugun de surecem bakalimne olacak

geçmiş olsun,benzer durumda olan bir kuşum vardı Avipom merhemi kulak pamuğu ile 3 gün sabahları mantar olan yerlere sürüyordum.(gagasının alt kısımlarına doğru yayılmış olabilir tüylerini ayırıp bakın) geçiyordu fakat 2-3 ay sonra tekrar bir tarafından çıkıyordu göz kenarı cere gaga kenarları vs.kafeste hijyene çok dikkat ederim 1 yıl kadar birlikte kaldılar yanındaki eşinde hiç mantar olmadı,sanırım mantar içten gelen bir hastalık,kuşun genleriyle alakalı,tedavisi kolay 2-3 günde geçiyor fakat tekrarlıyabiliyor.

Peki sagol bir sorum olacak ben surerken cok zorlaniyorum kolay bir yolunuz varmi surmek ici

tek başına çok zor,ben avucuma sırt üstü kuşu yatırıyordum,evden biriside kulak pamuğu ile sürüyordu,bu arada kulak pamuğunu ısırmaya çalışır,sıkıntı olmaz,gözüne kaçırmamaya dikkat edin,kafese girince tüneğe falan gagasını sürüp fazlalıkları kendisi temizliyor.

Tmm sagol bugun kuscuya goturucem tanidik vet mis bakalim ne diyecek

tamamdır geçmiş olsun,benim kuşun en son ceresinin bittiği yerde alnında mercimek büyüklüğünde iltihaplı bir şişlik olmuştu,aynı zamanda da ceresinde hafiften mantar vardı,tecrübeli bir kuşçu arkadaş pet shop u var güvercin de besliyor,tetra 500 antibiyotik tavsiye etmişti,tetra 500 ü 5 gün kullandım,hem alnındaki şişlik iyileşti hemde ceresi prıl prıl aynı yavru kuşlardaki gibi oldu,götürdüğünüz kuşçuya antibiyotik tedavisinide sorun gerekirmi diye.

Tmm sagol

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:02 -->-> Daha önceki mesaj 11:02 --

Antibiyotik nedir bilmiyorum solermisin

tetra 500 ilaç insanlar için kullanılan bir antibiyotik,içinde kapsüller var ikiye ayırıp kapsülün içindeki tozu 500 ml lik su şişesine boşaltıp su doldurup çalkalayıp kuşun suluğuna koyuyorsun,artanı döküp atıyorsun 5 gün boyunca her gün 1 kapsül ile taze su ile tekrarlıyorsun.eczanelerde 16 kapsülük kutusu 5 tl civarında satılıyor.

Tamam sagol birde sizin o kus yasiyormu

yaşıyor fakat bende değil artık,ele gelen dişi bir kuştu pet shop aracılığı ile sattım.

Hmm peki

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:11 -->-> Daha önceki mesaj 11:52 --

Kardes bi sorum daha var bnm kus sabahlari deli gibi oluyo otuyo her seyi yapiyo öğlen olunca duruyo tuylerini duzeltiyo o kadar mesela disari cikartiyorum korkuyo kafese kaciyo bnden korkmuyo elimde istedigi kadar oynasin ama oynamiyo hep omuzumda oturuyo nasi onu oynatabilirim

kuşlar da insan gibi her zaman aktif hareketli neşeli olmuyor,benim kuşlarda öyle sabahları çok aktif öter yem yer çiftleşir,öğleye doğru hareketleri yavaşlar,akşama doğru tekrar aktif olurlar.kafaya takma bence sağlıklı olduğu sürece bırak kafasına göre takılsın :)

Ama disari cikatinca neden ole put gibi duruyo sadece oyun oynatmaya calisiyom kafese kaciyo omzumda duruyo hic ucmuyo bn onu havaya birakmassam ucmuyo ne yapacagimi bilemedim

kuş mantar nedeniyle kendini iyi hissetmiyordur,bir taraftanda tüy değiştiriyor,iyileşmesine müsade et avipom merhemi sür beslenmesini maksimum seviyede tut,iyileştikten sonra uçarda oyunda oynar.

***haftada 1 gün suyuna 5 damla elma sirkesi damlatabilirsiniz.
***haftada 1 gün suyuna 10 damla vitamin damlatabilirsiniz.
***haftada 1 gün haşlanmış yumurta yada yumurtalı mama verebilirsiniz.
***haftada 1 gün sağlık tohumu verebilirsiniz.
***suyunu her gün tazeleyip yemlikleri tünekleri temizleyip sürekli temiz kalmasını sağlamlısınız,kafes tellerini nemli bezle içten dıştan arada bir silmelisiniz.
***kafes tabanında tel olmalı alt tavada zeolit-kuş kumu yada wise cat diotamit kedi kumu (ben bunu kullanıyorum) olmalı.
***versela laga yada içinde boyalı tanecikler olmayan kaliteli yem kullanmalısınız.
***kuşu avucunuza almamalısınız.
***kafesini kesinlikle ceyranda bırakmamalısınız.
***çok fazla yeşillik vermemelisiniz,verdiğinizde de iyice kurulamalısınız.

Abi çok tesekkur ederim sagol

Geri