Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum rahatsızlandı

yeni üye

Meraklı Üye
Arkadaşlar 1 yaşında muhabbet kuşum dün yem kustu 1 saat sonra filan kendine geldi ancak bugün sabah ben uyurken tekrar rahatsızlandı sanırım. Bakmak için uyandığımda kafasını sallayıp çok fazla yem kustuğunu gördüm. Kafesin asılı olduğu duvara, yerlere yemler saçılıyordu kusarken.

Normalde ben uyandığımda kafesten çıkmak için çırpınan kuş 5 saattir sürekli uyuyor,hareket etmiyor,ötmüyor, konuşmuyor. Neden olmuş olabilir çok korkuyorum bir şey olacak diye. Lütfen yardımcı olun.

Kafesini 2 gün önce sıcak suyla dezenfekte ettim. Tüneklerini, kafesin köşelerine avispray sıktım herhangi bir parazit oluşmaması için. Kustuğunu görünce suyunu tazeleyip vitamin damlattım,yemliklerini yıkayıp yemlerini tazeledim.

Kendine gelmesi için daha ne yapabilirim ?

siz suluğunu hergün deyişin suyunu hergün tazeleyin kafes tabanını hergünde olmasa 2 günde bir temizleyin. ben hergün temizliyorum..ama bence siz en yakın bir veterenere götürün.. inşALLAH İyileşir Kuşunuz bişeyi olmaz.. SARIMSAĞI SIKIN SUYU ÇIKSIN. SULUĞUN İÇİNDE SIKA BİLİYOSANSA ÖYLE YAP BİTANE SARIMSAK SUYUNUN İÇİNE VER İÇSİNLER BİLDİĞİM KADARIYLA ANTİBİOTİKTİR ODA İYİ GELİR KUŞLARA.. AZLA YOK 1 TANE SIKIN YETER

siz suluğunu hergün deyişin suyunu hergün tazeleyin kafes tabanını hergünde olmasa 2 günde bir temizleyin. ben hergün temizliyorum..ama bence siz en yakın bir veterenere götürün.. inşALLAH İyileşir Kuşunuz bişeyi olmaz.. SARIMSAĞI SIKIN SUYU ÇIKSIN. SULUĞUN İÇİNDE SIKA BİLİYOSANSA ÖYLE YAP BİTANE SARIMSAK SUYUNUN İÇİNE VER İÇSİNLER BİLDİĞİM KADARIYLA ANTİBİOTİKTİR ODA İYİ GELİR KUŞLARA.. AZLA YOK 1 TANE SIKIN YETER

Cevabınız için teşekkürler. 1 tane veteriner var ve ona asla götürmem kuşumu. Başka veteriner maalesef yok. Kuş kumu koysam mı acaba ne dersiniz? Sarımsak öneriniz de aklımda kalsın teşekkürler.

Cevabınız için teşekkürler. 1 tane veteriner var ve ona asla götürmem kuşumu. Başka veteriner maalesef yok. Kuş kumu koysam mı acaba ne dersiniz? Sarımsak öneriniz de aklımda kalsın teşekkürler.
RİCA EDERİM. ZATEN EN BÜYÜK YANLIŞINIZ KUMUN OLMAMASI.. KUŞU ALDIĞINIZ ZAMAN KUŞ KUMU KOYMANIZ LAZIMDI.. KUMU HİÇ EKSİK ETMEYİN.. KUŞ KUMU KALAMAR KEMİĞİ GAGA TAŞI BUNLARI EKSİK ETMEYİN..

RİCA EDERİM. ZATEN EN BÜYÜK YANLIŞINIZ KUMUN OLMAMASI.. KUŞU ALDIĞINIZ ZAMAN KUŞ KUMU KOYMANIZ LAZIMDI.. KUMU HİÇ EKSİK ETMEYİN.. KUŞ KUMU KALAMAR KEMİĞİ GAGA TAŞI BUNLARI EKSİK ETMEYİN..

Kalamar kemiği,gaga taşı sürekli var. Kuş kumu da vardı ancak çok yediğini gözlemlediğim için çıkartmıştım. Şimdi yeniden koydum.

Kalamar kemiği,gaga taşı sürekli var. Kuş kumu da vardı ancak çok yediğini gözlemlediğim için çıkartmıştım. Şimdi yeniden koydum.
aynen iyi yaptın brak kalsın.. iyileşir inşALLAH. Bide @Hayvansever03 ardakaş yazmış Kuşunun ve dışkısının fotosunuda atarsanız görürler daha iyi yardımcı olurlar

Ekli dosyalar

• IMG_20190605_130456_1_20190605_130714016.jpg
    IMG_20190605_130456_1_20190605_130714016.jpg
    145.2 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20190605_130456_20190605_130714797.jpg
    IMG_20190605_130456_20190605_130714797.jpg
    204.4 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20190605_130611_20190605_130715444.jpg
    IMG_20190605_130611_20190605_130715444.jpg
    141.3 KB · Görüntüleme: 38
Her kusma hastalık değil. Oyun kusmuğu da olabilir. Kusarken halsizce mi kusuyor yoksa gözbebekleri küçülüp kendini kabartıp mırıldanır ses çıkararak mı kusuyor bunu gözlemlemeniz önemli.

yem dışında başka şeyler yedirin.

Her kusma hastalık değil. Oyun kusmuğu da olabilir. Kusarken halsizce mi kusuyor yoksa gözbebekleri küçülüp kendini kabartıp mırıldanır ses çıkararak mı kusuyor bunu gözlemlemeniz önemli.

Kur yaparken kusma şekliyle değil aşırı derecede kustu. Şu an kursağı bomboş ve göz kısmını sürekli tüneğine sürtüp sert bir şekilde kaşıyor. 1 dkk yerinde durmayan kuş saatlerdir uyukluyor.

Şİmdi baktım poposuna dışkı yapışmış. Aldığımdan beri ilk defa oldu bu durum. Ayrıca dışkı yapmıyor neden olabilir? 5-10 Dkk'da bir dışkılayan kuş şimdi yapmıyor.

şimdiye kadar klasik yem dışında birşey verdiniz mi hiç ? salatalık elma armut takın kafesine işte birşeyler

Ben yerken yiyordu salatalık,elma vs. ancak şu an omzuma aldım ben yerken bile oralı olmuyor normalde atlardı elime. Dışkısı poposuna yapışmış ve zorlanıyor gibi geldi. Sürekli kusma hareketi yapıyor sonra silkiniyor kursağı boş olduğu için bir şey çıkmıyor.

Kuşun ve dışkısının fotoğrafını atar mısınız?

Merhaba yeni dışkı fotoğrafı atıyorum. Pek normal değil. Koyu yeşil yoğun kıvamlı. Ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

Kusma hareketi yapmaya devam ediyor. Kursak mantarı mı oluyor acaba :(

Ekli dosyalar

• IMG_20190605_184616.jpg
    IMG_20190605_184616.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 33
Lütfen gören bilen biri yardım etsin

Ekli dosyalar

• IMG_20190605_194518.jpg
    IMG_20190605_194518.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 28
Tam dolu suluğunun içine iki veya üç damla elma sirkesi damlatın. Veterinere giderseniz iyi edersiniz. Kuşum ağzını koklayın, kötü koku var mı?

Tam dolu suluğunun içine iki veya üç damla elma sirkesi damlatın. Veterinere giderseniz iyi edersiniz. Kuşum ağzını koklayın, kötü koku var mı?
abim benimde duruma bi gözz atarsan sevinirim sabahtan beri yadım kimse cevaplamamış daha (

abim benimde duruma bi gözz atarsan sevinirim sabahtan beri yadım kimse cevaplamamış daha (

Baktım. Abi demesek iyi olur aslında :)

Geri