Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yem atıyor.nedeni nedir?

Ahmet İBİŞ

Yeni Üye
Bir aylıkken aldımız Mercan 2 aydır bizimle bir aydır uzagım üniversite nedeniyle. Evdekilerle konustugumda ise bir iki gündür yemlikteki yemini ağzına kırmadan doldurup püskürüyomuş sağa sola bi sıkıntısını var yeminimi begenmedi ? Nırmalde oyuncu bir kuştur kafeste deli gibi saga sola uçar kafesin tepesinde yarasa gibi durur bazende tek ayaka asılı durur. Ama nedenini yem püskürtme anlamadım. Yardımcı olurmusunuz.

Fotoda 1,5 aylık hali mevcut.
atetuqyr.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Benim kuşlarımdan biride 2 haftadır yemleri döküyor çaresi yok sanırım yemlik koydurmuyor kafese hepsini boşaltıyor çoğunu da kafes dışına atıyor.

yemi değiştirmek çözüm olabilir. gagasıda biraz uzun gibi duruyor? ben bazen karışık yem yerine sade yemlerden koyuyorum. farklılık olsun diye.

gaga taşı takammadım daha söyleyim hemen taksınlar uzundur belkı gagası :)

yem olarak karışık var birde sade ama sadeyi sevmedi ve 2 aydır aynı cıns yem yıyor ne tür yem öneriyorsunuz ?

Benim disi de yemlige yem koydugum anda hem iki yemlik deki yemleri dokuyordu bende yemlige yem koymamakla cozum buldum sanirim strese girdi cunku ilk yavrularini aldim ve yuvadan ayirdim yuvaligi soktum dinlensinler diye ama arada erkekle ciftlesiyorlar sanirim bundan strese girdi bende yer yemligi var yemi ona koyuyorumsuan cozum mu suan icin cozum :)

Gagası uzun ama bu yemleri alıp püskürtmenin nedeni gagasından kaynaklandığını sanmam. Pek çok nedeni vardır bunun dışarı çıkmak istiyor olabilir, dişiler bazen yem kaplarına yumurtluyorlar kuşunuz da yuva olarak içine girmek isteyebilir, korku, heyecan, oyun, yem beğenmem vs. biraz ilgi alaka görürse belki bırakır. Kafeste ızgara varsa sakın kaldırmayın yerdeki yemleri yemesin hastalıklara davet çıkarır :)

hemen cıkar hocam ızgarayı ayak yapısını bozuyor kuşarın ve yerden de yemlesın hıc bır sey olmaz hattda bıraz kuş kumu koy zemıne daha ıyı olur :)

hemen cıkar hocam ızgarayı ayak yapısını bozuyor kuşarın ve yerden de yemlesın hıc bır sey olmaz hattda bıraz kuş kumu koy zemıne daha ıyı olur :)

Mantar hastalığına yakalanma riski çok yüksek, bir çok kuş besledim hiçbirinde ızgaradan dolayı ayaklarında yapısal bozukluk olmadı. Ben kaldırılmamasından yanayım.

yemi beğenmediği için olabilir. yemi değiştirin farklı marka yem kullanın. kalite özellikle. açık yem kullanıyorsanız eğer veya kullanacaksanız bile asla tavsiye etmiyoruz bunu çünkü toz içinde kalıyor tüm gün açık ağzı çuvalın tartıp koyuyo adam. bakteri üremesi için gayet müsait. bu da bi nebze riskli bu sevimli canlılarımız için

Tesekkür ederim iigilenen herkesr çözümü ve nedeni bulduk. Yemliğin içine kuşun dışkısı girmiş sonrasında temizlenmiş yine yemedi en son kopmle temiz yem döktük sorun çözüldü :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geri