petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Muhabbet kuşumda bir anormallik var ama hastalığı ne çözemiyorum

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Ozz tarafından 24 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Ozz

Ozz New Member

Beğenileri:
    2
    İyi günler yaklaşık bir haftadır muhabbet kuşumda bir durgunluk var tüylerini kabartıp uyuyor. Ama kafesten çıkardığım zaman durumu değişiyor hareketleniyor. Tüy döktüğünü düşündüm ama tüy dökmüyor. Bir tek burun rengi değişiyor bu bu durumu açıklar mı bilemiyorum.
    Dışkısı da normale göre daha az kabız olduğunu düşündüm ama tüylerine yapışmış bir dışkı yok. Biraz marul yedirdim marul yerken çok neşeliydi hatta bir kaç saat neşesi sürdü. Ama şimdi gene kabardı ve uyuyor. Bu konuda fikri olan dostlarım yardımcı olurlarsa çok sevinirim.DSC_0016.JPG

2. Ahmed Demir

Ahmed Demir Active Member

Beğenileri:
    207
    Cok garip bir kus tuyleri hep boylemidir

3. E-ray

E-ray Member

Beğenileri:
    3
    Cereyan falan mı kaldı? Gerçekten tüyleri çok garip.

4. Ahmed Demir

Ahmed Demir Active Member

Beğenileri:
    207
    Farkli bir konuda yasini irkini sormussunuz evet renk olarak guzel tuy yapisi olarak garip ustalar es alin tavsiyesinde bulunmuslar bu durumun yavrulara gecme olasiligi var bence es almak mantikli degil yasli bir kus size aliskin es kabul edecegini sanmiyorum

5. Ozz

Ozz New Member

Beğenileri:
    2
    Bu kış babamla birlikte kalmak zorunda kaldı o zaman sıkıntıdan tüyleri böyle oldu. Yazın ben geri alınca tüyleri bir miktar düzeldi ama kalanları böyle tiftik tiftik :( tüy dökümü zamanı değişir diye ümit ediyorum. Hastalığı hakkımda bir fikriniz var mı? Eskiden böyle durumlarda hep oksifix verirdim iyi gelirdi. Artık o da piyasadan kalkmış :(

6. Ozz

Ozz New Member

Beğenileri:
    2
    Evet yaşını ve ırkını sordum dün gece çünkü çok yaşlı olduğunu düşünüyorduk ailecek bu yüzden hastalığı da yaşı dolayısıyla normal geliyordu bize. O konuda yaşının 3 civarı olduğu söylenince hastalığın yaşlılığından kaynaklanmadığını düşünüp bu konuyu açtım. Tüyleri doğuştan beri öyle değil genetik bir bozukluk olduğunu sanmıyorum. Tüy döküm dönemleri sağlıklı geçmediği için öyle sanırım zamanla düzeliyor.

7. Erol çatar

Beğenileri:
    7
    b vitamin komplexi al acilen tüyleri içinde c vitamini kullan kuşun bakimsiz

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ozz bunu beğendi.
  8. Biddili

Biddili New Member

Beğenileri:
    2
    Suyuna 2 damla limon 1 2 damla sirke koy. Bebek aspirininin ceyregini ez suyuna kat aman cok olmasin kursaklarini deluyormus belki yavrucak usutmustur .ishali var mi. Varsa eczaden tetra 250 mg al ,ceyregini suyuna kat acidir cok katma .tetra genel halsizlige de iyi geliyor diye okudum ama gene de bir arastir.
    Allah sifa versin.

Ozz bunu beğendi.
  9. Biddili

Biddili New Member

Beğenileri:
    2
    Muzik ac ona biraz ilgilen sev her seyin basi sevgi tek ilacla olmuyor

Ozz bunu beğendi.
  10. Kahraman KÖROĞLU

Kahraman KÖROĞLU İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
    Yönetici

Beğenileri:
    743
    arkadaşın dediklerini uygulaya bilirsin tüy yapısı stres e bağlı olarak bozulduğunu düşünüyorum tedaviden sonra B vitamini kullanmanı tavsiye ederim tüy yapısını düzenler. ilaç verirken geceden suyu çekin en az 8 saat susuz kalsın sabah erkenden ilaçlı suyu verin kendisi acı bulup içmez ise sırınga ile ağzına damlatın sabah akşam 2 şer damla. tetra 250mg yarım suluğa çeyrek yeterli günlük mutlak suyu değiş 3 gün devam et ilaca. beslenmesine dikkat et hastalıktan dolayı kesebilir beslenmeyi kendisi yem yemiyor ise elle beslemen gerekecek. Geçmiş olsun

Ozz bunu beğendi.
  11. nihal_goksu

nihal_goksu Active Member

Beğenileri:
    53
    kuşunuz french molt gibi olmuş ve vitaminsizlik var güzelcene vitaminleyin tüyden dolayı strese girmiş gibi görünüyor.

12. nihal_goksu

nihal_goksu Active Member

Beğenileri:
    53
    kahraman bey zamanında tetra 250 mg bir litre suya döküp strese giren kuşuma kullandım ters tepti hayvan felçli gibi oldu neden bilmem.fazla yaşamadı sonrasında.ilacı içince de eli ayağı tutuluyordu.bana kızdılar hayvanı neden ilaca boğuyorsun bilip bilmeden diye.

13. Ozz

Ozz New Member

Beğenileri:
    2
    Hepinize çok teşekkür ediyorum. Ben çarşamba günü forumda okuduğum bir ilaç tarifini uygulamaya başladım. (sarımsak soğan limon elma sirkesi nane kekik vs. Var içinde) İlk iki gün tadını sevmediği için ağzına şırınga ile damlattım dün gece kendi suluktan içmeye başladı :) ilk gün yem de yemiyordu elimde yedirdim iki gün boyunca, bugün kendi yemlikten yemeye başladı. Çok şükür düzelmeye başladı. Hastalığı geçince bahsettiğiniz vitaminleri de alıp vericem tüyleri düzelir inşallah. Bir de tüy bakım spreyleri var internette onlardan kullansam işe yarar mı?

Sayfayı Paylaş