Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumda sarı kaka

tutliputli

Yeni Üye
Merhaba, son birkaç gündür muhabbet kuşum da çok hızlı tüy dökümü başladı. Ben dönemsel tüy dökme olduğunu düşündüm ama kanat türlerinin çok büyük bir bölümü düşmeye başladı. Bu arada çok hareketli olan kuşun özellikle son 4-5 gündür sürekli kafasını gömüp uyuma pozisyonunda. Kafesten çıkardığımda yine benimle sosyalleşiyor ama eskisi gibi istekli değil.
Dün de kakasının çok açık sarı olduğunu fark ettim 20 gün önce yeni bir yem almıştık, yemin etkisi olabilir mi? Yoksa herhangi bir hastalık mı söz konusu? Kaka fotoğraflarını aşağıda paylaşıyorum.Yardım ve yönlendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• DD169B6C-2636-44D5-B4F3-348620BB1252.jpeg
    DD169B6C-2636-44D5-B4F3-348620BB1252.jpeg
    880.5 KB · Görüntüleme: 55
aynı sorun benim kuşumda da var 3 gündür falan. aşırı tüy dökme gibi bişey yok ama dışkı aynen bu şekilde. göğüs kemiğini kontrol ettiniz mi? çok belirgin olmamalı, kemiğin etrafında kas dokusunu hissetmelisiniz. bu şekilde olunca dışkı yetersiz beslendiğini, özellikle susuz kaldığını söylüyorlar. bir de pankreas rahatsızlıktan dolayı olabiliyormuş. ama pankreasta sorun varsa daha kabarık oluyomuş dışkısı. bunları biliyorum ama açıkçası araştırmadım henüz detaylı olarak. başka nedenler de olabilir. benim kuşun ayakları diğer kuşlarıma göre çok pütür pütür. o yüzden vücudunun susuz kaldığı ihtimali üstünde durmak istiyorum. bi süre sık sık salatalık, marul gibi su içeriği yüksek şeyler vericem. şırıngayla su da içirebilirim ek olarak. beslenmesine de daha bi özen göstereceğim. bi kaç güne düzelmezse de veterinere götürmeyi planlıyorum. su ve beslenme konusuna özellikle dikkat edin. dal darı severler çok. yumurta maması falan yapın. tabi anlayan veteriner bulursanız da ilk seçenek ona götürün. geçmiş olsun.

Susuzluk söz konusu bence. Maden suyunun gazını kaçırın 2/3 oranın suluğa ekleyin 1/3üne de normal su. O sudan içmesini sağlayın. Beyaz dışkı devam ederse böbrek sorunu olabileceğini düşünüyorum.

Tüm gün gözlemledim, kakada düzelme olmadı. Halen halsiz, sürekli uyku halinde. Darı verdim, çok da güzel yedi ilk astığımda. Yemini de her zaman yediği yemle değiştirdim. Minarel eksikliği olabilir diye minareli kum aldım, henüz yediğini görmedim. Suyuna biraz sirke damlattım. Sudan da içti birkaç kere, ama kaka aynı.

Bulunduğum yere yakın iki ayrı veteriner var, ikisi de muhabbet kuşlarına bakıyor, fakat iki klinikte de veteriner yoktu. Birinin numarasını aldım yazdım, adam “müsait değilim, yazacağım” dedi, birdaha ses çıkmadı. Yarın tekrar gidicem veterinere.

Bunlar dışında önerisi olan varsa, paylaşırsa çok sevinirim :(

Tüm gün gözlemledim, kakada düzelme olmadı. Halen halsiz, sürekli uyku halinde. Darı verdim, çok da güzel yedi ilk astığımda. Yemini de her zaman yediği yemle değiştirdim. Minarel eksikliği olabilir diye minareli kum aldım, henüz yediğini görmedim. Suyuna biraz sirke damlattım. Sudan da içti birkaç kere, ama kaka aynı.

Bulunduğum yere yakın iki ayrı veteriner var, ikisi de muhabbet kuşlarına bakıyor, fakat iki klinikte de veteriner yoktu. Birinin numarasını aldım yazdım, adam “müsait değilim, yazacağım” dedi, birdaha ses çıkmadı. Yarın tekrar gidicem veterinere.

Bunlar dışında önerisi olan varsa, paylaşırsa çok sevinirim :(
Sirke değil de tarif ettiğim suyu hazırlayın. Veterinere gittiğinizde gelişmeleri bizle paylaşırsanız seviniriz.

Merhaba,

Veterinere gittim, bağırsak dengesi bozulmuş. Reflör ekleyin biraz yemine, ve darı verin dedi. Bugün reflöre de başlayacağım. Gelişmeleri paylaşırım.

Geri