Karadeniz Pet

Muhabbet kusumun ayağı ve gagası neden boyle?

Esracey

Yeni Üye
muhabbet kusum 4 aylik 10 gun oldu alali alirken farketmedim ama gagasi ve ayaklarinda bir problem var sanki ben cozemedim bilen varsa yazabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_8199.JPG
    IMG_8199.JPG
    643.8 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG_8203.JPG
    IMG_8203.JPG
    633.5 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_8206.JPG
    IMG_8206.JPG
    674.7 KB · Görüntüleme: 47
ayakları gerçekten ilginç , yardımcı olacak yok mu?

Gagasın da bir oluşum var sanki.Ancak mantar mı başka bir şey mi anlayamadım. Siz gagasına vazelin sürün. Ancak ayakları hakkında bir fikrim yok. Sanki tırnakları düşmüş gibi duruyor. Hareketlerinde sorun oluşturuyor mu bu durumu?

Ivermectin etken maddeli ense damlası ile haftada bir kez ensesine 1 damla olmak koşulu ile 3 hafta boyunca kullanın.Örnek olarak vilmectin veya Avimec olabilir.Ense damlasına ek olarak Vazelin yada troysd mantar kremi ile gaga ve çevresine, ayaklarına bir hafta boyunca hergün sürün.Bu kremin her kullanımından önce oksijenli suyu biraz pamuğa yedirip gaga ve ayaklarını hafifce silip kremi sürmeniz daha iyi olacaktır.Başka kuşlar varsa ayrı bir yerde karantinaya alın ve kafesi dezenfekte edin dezenfekte edilmesi güç malzemeler varsa atın.Dezenfeksiyon için ister Virkon S gibi ürünler ile ister suya çok az miktarda çamaşır suyu katıp kafesi yıkayıp temizleyebilirsiniz.Çamaşır suyu kullandıysanız çok iyi durulanmalıdır.Bu kafesi ve kullandığınız tüm aksesuarları temizleme işi hem tedavi ilk günü hemde 7. gün kremi sürmeden tekrar yapın.Bunların yanına multivitamin ve probiyotik takviyesi yapmanız kuşun sağlığı için faydalı olacaktır.Bunları yaparken kuşa zarar vermemek adına kuşu nasıl tutacağınızı nasıl kremi süreceğinizi netten bakıp öğrenebilirsiniz.

Protein desteği verin. Amino asit katkılı multi vitamin. ense derisine vilmectin damlatın. Ayrıca mantar kremi de sürün.

Parmakların da hastalık neden kaynaklanır acaba?Mantar kaynaklı mı onlar da ?

Geri