Karadeniz Pet

Sıcak havanın üremede kuşa etkisi

PADISAH

Meraklı Üye
Selam arkadaşlar.
Bir sorum var ustalara ve arkadaşlara. Geçen haftalarda kuşlarım çiftleşti yaklaşık 1.5 hafta önce ve çifleşmeye gün aşırı devam ediyorlar , kuyruk sarkmaya basladı ve kuş şişmeye başladı diyebilirim.
Sorum şu bizim burada havalar çok sıcak Adana'dan bahsediyorum erkek kuş ağzını açmazken sıcak olduğu için dişi sürekli kanatları açık ve ağzını açmakta hiç durmuyor diyebilirim kafeste havuz var fakat pek girmiyorlar.

Dişi zaten yumurtlayacagı ıcın bazen bız bıle bunalıyoruz sıcaktan en serin yere koymaya çalıştım esiyor ama bazen hiç esmıyor.Yumurtalığın içi zaten kapalı sıcağın kuşa zararı olurmu üremede vs. ne yapacağımı bilemedim acıyasım geliyor hayvana bilseydim bu havada yumurtalık takmazdım aslında.
Yorumlarınız değerlidir benim için , yorumlarınızı bekliyorum dostlar.

Bilgisi olanınız var mıdır?

Sıcaklar olumsuz etkiliyor maalesef. Yavrular çoğu zaman ölüyor verim düşük oluyor o yüzden yazın üretime ara veriyorum ben. zaten ticari olarak düşünmediğimden dolayı sorun teşkil etmiyor.

Selam arkadaşlar.
Bir sorum var ustalara ve arkadaşlara. Geçen haftalarda kuşlarım çiftleşti yaklaşık 1.5 hafta önce ve çifleşmeye gün aşırı devam ediyorlar , kuyruk sarkmaya basladı ve kuş şişmeye başladı diyebilirim.
Sorum şu bizim burada havalar çok sıcak Adana'dan bahsediyorum erkek kuş ağzını açmazken sıcak olduğu için dişi sürekli kanatları açık ve ağzını açmakta hiç durmuyor diyebilirim kafeste havuz var fakat pek girmiyorlar.

Dişi zaten yumurtlayacagı ıcın bazen bız bıle bunalıyoruz sıcaktan en serin yere koymaya çalıştım esiyor ama bazen hiç esmıyor.Yumurtalığın içi zaten kapalı sıcağın kuşa zararı olurmu üremede vs. ne yapacağımı bilemedim acıyasım geliyor hayvana bilseydim bu havada yumurtalık takmazdım aslında.
Yorumlarınız değerlidir benim için , yorumlarınızı bekliyorum dostlar.

Kuşları ayırmakta ve üretmemekte fayda var.Hiçbir üretici şu anda eşte kuş tutmuyor.
Eylül 15 ten sonra havalar normale dönecek.O kuşlar yumurtlasa da verim alamazsın.

Sıcak havada bende üretim yapmayanlardanım. Dişi ve erkek için çok zor oluyor. Bu arada yuvalığa mutlaka delik açın direkt kapalı olmasın bir tornavida ile de üst taraftan delikler açabilirsiniz. Yavru çıksa bile yazın yavru kaybı oranı daha yüksek olur

Anladım şu an itibari ile 1 yumurta yapmış gördüm mutlu oldum ama inşallh sorun yaşanmaz ya , hayvan yatıyor delik açsam rahatsız olup kırabilir yumurtayı ne yapsam bilemedım.

Aksam karanlıkta açma iyice sogur birdaha yuvaya da girmez o halde şimdilik müdahale etme riskli

Şuanlık ellemeyim gerçi hava sıcaklığı güzel hemen soğumaz diye düşünüyorum yatmasa bi sıkıntı oluşur mu ki , hava gerçekten sıcak yani .

Ve 1 yumurta olduğu için şuan yatmıyor olması ,yumurtalarını tamamen tamamlayıp öyle kuluçkaya geçiyor olabilir mi öyle okumuştum sanki.

birinci yumurtadan sonra kuluçkaya oturuyor diye okudum. serinletmek için de bitki sulamak için kullanılan tetikli su sıkıcılarla hayvanları ıslatabilirsiniz. benim alışveriş yaptığım kuşçu da öyle yapıyor. ben de bu yöntemi kullanıyorum. bunun bir yararı da, bu hayvanların normalde doğada çiftleştikleri yağmurlu ve nemli havaları onlara anımsatması.

Evet ama şimdi yumurta olduğu için kırmasından korkuyorum açıkcası bakalım 2. yumurta geldiği zaman yatacak mı

Yumurta bozulmaz 2. Yumurtadan sonra yatmaya başlıyacaktır gözünüz aydın inşallah sağlıklı bol yavrular alırsınız

Geri