Karadeniz Pet

solunum yolu hastalığı acil müdehale gerektirir mi

MevlütŞimşek

Meraklı Üye
arkdaşlar kuşlarımın birisinde solunum sıkıntısı var arada öksürmeler hapşurmaları var. nefes alırken kuyruğu sallanıyor. antibiyotik kullanmadan sadece vitaminle geçme ihtimali varmı.

Doksisiklin grubu antibiyotik kullanımında sakınca varmıdır(bilgisi olan varsa) ?

benim dişi kuşumdada aynı sıkıntılar var 4 gündür bayteril kullanıyorum. ağıza damla şeklinde kullanamadığım için suyuna karştırıyorum. 5. gün tedaviyi sonlandırıcam ve vitamin desteği uygulayacağım umarım iyileşir kuşlarımız.

4 gündür gelişme varmı peki ? bide petshoplarda varmı baytril. inşallah iyileşirler

baytril falan çözmez bu baytril kedi köpek sığır gibi hayvanlarda kullanılan bir ilaç ancak eritrom vitaform gibi kanatlı ilaçlarında enrofloksasin etken maddesini ortak olarak bulunduğundan onu vermiş veteriner ( büyük ihtimal bu ilaçlar elinde bulunmadığından) Yılmaz Ç. beye. vitaform soğuk algınlıklarının başında kullanılan çok şiddetli olmayan üşütmelerde kullanılır eritrom ise daha şiddetli soğuk algınlıklarında kullanılır bunlardan birini temin edebilirseniz 10 ila 15 gün suyuna katarak kullanın geçicektir...sularında katılıyor ancak etkisi 4-6 saatte geçiceğinden 4-6 saatte bir değiştirin eğer su içmiyorlarsa ağızlarına şırınga ile belli aralıklarda damlatın...

baytril enjeksiyonluk bir ilaçtır resimdende görebilirsiniz hangi hayvanlarda kullanıldığını;
udxd4.jpg

buda vitaform ;
udxds.jpg

buda eritrom;
http://k1311.hizliresim.com/1h/b/udxff.jpg

inşallah yardımcı olmuşumdur...

Moderatör tarafında düzenlendi:
baytril ben de var ve reçete de et için tüketilen kanatlılarda kullanılabileceği yazıyor ve baytril vitaformdan çok daha etkili bir antibiyotik...

7 gündür eritrom kullanıyorum. 6 saatte bir suyu tazeleyip ilaç koyuyorum. ama sonuc hiç bişey. kuş hala aynı. bir burnu tıkalı. kuyruğu ölümüne sallanıyo. gözler kapalı. halsiz.

benim kuşların ikisindekide geçti ne yaptın diye sorarsan hiç birşey yapmadım sadece ilk 5 gün baytiril kullandım sonra sadece vitamin verdim ve şu anda öksürük olayı kalmadı havaların soğukluğundan dolayıda olabilir.

baytril kuşlar için değil dediler eritrom kullan dediler vs. kullandık faydası yok :/ öksürmüyor ama zor nefes aldığı belli.

arkadasim gecmis olsun benim sevda papagani ciftimde böyle gözleri kapali veteriner bana eritrom verdi sen nerden buldun benim bildigim sadece veterinerlerde var her neyse gözlerini kapatiyor ise genta damlasi almani tavsiye ederim ve hergün agzina 3 damla polivit diye bir vitamin var eczanelerden temin edebilirsin onu vericeksin cok kötüye giderse kör olma ihtimali var mazallah ins. kısa zamanda iyilesir kardesim

ilk veterinere götürdüm. çok kötü değil dedi. kuşlara yönelik ilaç yokmuş onda baytril var dedi git ondan al diye. veteriner ilaçları satan biyere gittim oda bayrtil değil eritrom kullan dedi. bayrtil de vardı ama kanatlıya önerilmez dedi. gözlerini kapaması uyuklamasından kaynaklanıyo göze yönelik bi hastalığı yok.

sen eritrom u nekdr süre kullandın. suluğamı kattın sulandrıp ağzına mı damlattın. nekdr sürede iyileşti.

eritromu suluguna yarım cay kasığı koyuyorum ağzınada hergün 1 defa 3 damla polivit vitaminden koyuyorum cok etkili oluyor bu hastalik hemen gecmez bu önerdiklerimi kullanirsan bi 10 güne iyilesir benimkilerin gözüne vurmustu sulanmisti iyi sizinki daha ilk safhada ins. kısa zamanda iyilesir

polivit de alayım bakalım. iyileşsin de inş. ne çektim kuş sevdasından ya :D

doğruyu söylemek gerekirse baytrilin içindeki antibiyotik geniş spektrumlu ve daha ağır, vitaform içindeki etken madde ise daha neo terramycin içinde de var, ben bunların üçünü de kullandım, neo terramycin ishale iyi geliyor ama soğuk algınlığına hiç bir faydası yok, vitaformda aynı şekilde, nezle olan kuşuma vitaform kullandım ama kuşu geçen hafta kaybettim, bu iki ilaç hiç bir kuşumu iyileştirmedi, nezle olan bir kuşum daha var, baytril kullanıyorum 1 haftadır, bunda da bir gelişme elde edemedim, başka etken maddeli antibiyotik araştırıyorum ben de...

kuş hasta olmadan fln kullanmak gerek heralde. çünki yüksek dozlarda bakterisit etki yapar yazıyo.kuşlar çok az su içiyo vucudda nekadar yuksek doza ulaşyo olablir bilmiyorum. ben elimden geleni yapayım da takdir Allah ın artık ne diyelim.

üstüne titrememek lazım heralde alt katta çift kuş var adamlar balkona koyuyo bşy olmuyo :D bzmkiler hop hasta oluyo :D

Eritromun dozunu nasıl ayarlıyorsunuz sulandırma nasıl yapılıyor bılgı verebılırmısınız

Geri