Karadeniz Pet

Tatil için ne kadar Yem...

Emrah Ergul

Yeni Üye
15 günlük tatile çıkacam...2 kuşum var... Kuşlar bir şekilde evde kalacak.. Komşuya verme , tanıdık birine anahtar verme vs. durumu yok.

Kafesin içine ;
1 . 3 Adet Standart boyutlarda Suluk koyacam.
2 - Akıllı Yemlik ( Haznesini 2,5 lt. Kola şişesinin 3 te birini Akıllı yemliğin üzerine monte ederek genişlettim. )
3 - Banyoluğa su yerine yem koyacam...
4 - 3,4 tane Ballı Kraker asacam

Bu kadar yetermi..veya 15 gün için ortalama gr .olarak ne kadar yem koymalıyım ?

Akıllı yemliğin alt haznesi kabukla dolduğunda üst haznede yem olsa da kuşlar yem yiyemeyecektir. Bunun için alt hazneninde genişletilmesi (poşet bağlanması gibi) veya alt haznenin tamamen çıkarılması gerekir. Yem sorununu bu şekilde halletmiş olsanız bile suluklara koyacağınız su 15 gün boyunca değişmeyeceği için (özellikle bu sıcaklarda) çok çabuk mikrop,bakteri üremesine neden olacaktır.

Teşekkrüler...
Onu yazmamıştım ... Akıllı yemliğin atık haznesini çıkarttım.. 2,5 lt. lik Kola Şişesini ikiye bölüp üst parçasını ( Kapağı alt tarafta olacak şekilde ) atık haznesi olarak monte ederek atık haznesinide genişlettim.

Anladığım kadarı ile yemde sorun çıkmayacak ama Su sorun çıkaracak gibi...Ona uygulanacak bir çözüm varmı ? Bir ara Havuz suyu kullanmayı bile düşündüm... Dışarıdaki Kuşlar Havuzlardaki suyu içiyorlar ...Steril vs...

veya Dönüşte su dan bakteri vs. kapabilme olasılığına karşı Kuşlara uygulayacağım bir Bakım şekli varmı ? ( Dönüşte Avisol ve Elma sirkesi ne ve Temizlik sorunu için (her ne kadar ızgarada olsa ) bit pire spreylerine yükleneyim diyorum ? )

Dezenfektan alıp her bir suluğa 2-3 damla dezenfektan katın. bakteri üremesini geciktirecektir.

15 gün uzun bir süre bu sıcaklarda özellikle ne taze su ihtiyaçları karşılanabilinilecek ne de hijyen artı bunun üstüne birde dönüşte ilaçlar katayım demişssiniz kuşlar sağlam bi yıpranacaktır mümkünse birine rica edin kuşlara baksınlar hiç olmadı alışveriş yaptıgınız petshop a bile rica etseniz bakacaktır

Kapıcı, güvenlik yada eve girebilecek güvenilir biri yok mu? Suyu ve yemi böyle değiştirtiyoruz bazen biz. Evde değerli eşya bırakmıyoruz. Gerekirse dönüşte kapının kilidini de değiştirirsiniz.

Kuşları birisine emanet edin.
Gerisi laf kalabalığı.

Arkadaşlar teşekkürler....
Dediklerinizin hepsini düşündüm zaten ...Olmadığı için böyle bir başlık açıp ,öneri istemiştim.
Teşekkürler yardımlarınız , önerileriniz için ...