Karadeniz Pet

Tohum çimlendirme hakkında

Rüstem EROĞLU

Meraklı Üye
Tohum çimlendirmenin çok faydalı olduğunu duydum. Ben de yapmak istiyorum. İnternette çeşitli tarifler var. Tohumlar çimlendikten sonra dezenfekte edilmesi yoksa mantar gibi rahatsızlıkların oluşabileceği yazılmış. Öncelikle bu mantar gaga, ayak vs. oluşan mantar mı yoksa kursak mantarı gibi bir rahatsızlık mı? Dezenfekte için vanodin isimli dezenfektan önerilmiş. Ancak bu piyasadan kalkmış sanırım. Buna alternatif bir dezenfektan önerebilir misiniz? Ben sirke olur diye düşündüm ama bazı yerlerde olmayacağı yazılmış. Oysaki biz bile yediklerimizi sirke ile yıkıyoruz temizlemek için. Sirke olur mu? Olmazsa alternatifler nelerdir?

ben şöyle yapıyorum tavsiye ederim tohumları ilk önce yıkayıp kavanoza dolduruyorum ve üzerini geçecek kadar şu ekliyorum bunun 8_10saat kadar beklemesi gerekiyor daha sonra bu suyu dokuyorum ve nemli tohumları kavanozun ağzını tülbentle kapatıp bekliyorum sabah akşam yıkanması önemli tohumların nemli kalması için 3.4güne kadar Hazır hale geliyor sonra dolapta saklıyorum uzun bi bekleme süresi yok ama benim tarifim bu şekilde biraz zahmetli gelebilir bakalım diğer arkadaşlardan ne cevaplar gelecek

Geri