petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Türkçenin Diriliş Hareketi'ne Destek Olun

Konusu 'Havadan Sudan' forumundadır ve Ferdi NAMLI tarafından 17 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Ferdi NAMLI

Beğenileri:
    1
    Sevgili büyüklerim ve küçüklerim, bize en büyük miraslardan birisi olan kuşkusuz dilimiz yani Türkçe'mizdir. Son zamanlarda dilimize o kadar çok yabancı kelime girdi ki sokakta giderken bile karşınıza "Coon-For Group" yada "Sach Bash Baya Kuaförü" gibi başkalaşmış tabelalarla karşılaşmamız an meselesi olmuştur.
    Bu ortamda ilk adım olarak sık kullanan bir kelime olan "Petshop" yani "Canlı Hayvan Mağazası" şeklinde kullanmaya başlayarak büyük bir adım atacağımızı ve bu yabancı kelime istilasından kurtulup dilimize sahip çıkacağımızdan şüphem yoktur.
    Hoşgörüleriniz için Teşekkür Ediyorum.

Hatalı kullanım listesi;
    -Petshop : Canlı Hayvan Mağazası
    -PrivateMessage(PM): Özel Mesaj
    -Box: Kutu,Kafes

#1 Ferdi NAMLI, 17 Mart 2015
    Son düzenleme: 26 Mart 2015
  2. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Ben de elimden geldiğince Türçeyi doğru kullanmaya çalışıyorum. Kimi insanlar yabancı kelimelerle, türkçeyi bozarak, eğip bükerek konuşmayı marifet sanıyor.

3. Ferdi NAMLI

Beğenileri:
    1
    Malesef durum aynen öyle Levent abi, resimlerdekiler örnektir bunlar gibi çok sayıda esnaf var. Buna benzer konuşmalar, yazılar her geçen gün artıyor. Belki de hepimiz farkında olmadan gün içerisinde buna benzer hatalar yapıyor olabiliriz. Umarım dikkat ederek, farkındalığımızı ortaya koyarak bu hoş olmayan davranışlardan kurtulacağız.

4. Murat NUR

Murat NUR Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    16
    görgüsüzlüğün bir sonucu olarak ne olduğu belirsiz kelimeler türetiyoruz malesef.

5. Ferdi NAMLI

Beğenileri:
    1
    Forumda gördüğüm yabancı kökenli kelimeleri bu başlık altında Türkçesi'ni yazarak sıralı hale getirme kararı aldım.
    İlk bahsettiğim petshop'u yani canlı hayvan mağazası. Son günlerde PM (Private Message) dikkatimi çekti yani özel mesaj bunu da listeye ekledim. Gördüklerimi listeye eklemeye devam edeceğim. Hoşgörüleriniz için teşekkürler.

6. Emre BİLEN

Beğenileri:
    0
    çok güzel fikir bunun önüne geçmek gerek

7. Hakan Gungor

Hakan Gungor New Member

Beğenileri:
    0
    Tebrikler Ferdi.. Benden de tam destek... Aklima gelmisken seneler once bizim siniftan bir kiz "Hocam, bu konuyu biraz daha basitize ederek anlatir misiniz" demisti. Kizin adi "basitize" kalmisti :)

8. Ferdi NAMLI

Beğenileri:
    1
    Destek bekliyorum hatta sizlerde gördüklerinizi konuya yazarsanız listeye ekleriz. Dilimize sahip çıkalım...
    Teşekkür ederim sizlerden de destek bekliyorum. Okullarda bile bunlar olabiliyor düşünün artık :D Bahsettiğim gibi sizler de gördüklerinizi yazarsanız konu altına bende eklerim listeye.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:24 -->-> Daha önceki mesaj 21:03 --

Box birebir Türkçesi Kutudur, sitemizde kafes olarak kullanıldığını görmekteyim. Listeye eklenmiştir.

Sayfayı Paylaş