Karadeniz Pet

Tüy dökümü

BARLAS

Paylaşımcı Üye
Merhabalar. 8 aylık kuşum 7 aydır bende. Dördüncü kez tüy döküyor, bu dönemde de nadiren kaşıma ve yolma da oluyor. Çok neşeli ve geveze ayrıca. Haftada 2-3 defa vitamin, 2 kez mama veriyorum, banyoluk sürekli takılı ve her gün suyunu değiştiriyorum. Ayrıca haftada 2 tane dal darı veriyorum. Yemin içinde bence yeterli miktarda yulaf olduğu için ayrıca koymadım. Endişe edilecek bir durum var mı sizlere sormak istedim. Kafesin bulunduğu ortam bu sıcaklarda serin bir yerde ve hava akımına maruz kalmıyor. Şimdiden teşekkürler.

Vitamin haftada 1 gün yeter de artar bile. Hiç vitamin vermesen birşey değişmez. Aydın sıcak bir memleket sıcaklıklar değiştiğinde tüy dökmesi normal ancak 4 sefer tüy değişmez bir kuş 7 ayda. Beyaz tüycükler var vücudunu kaplayan onları az az sürekli dökerler..

Söylediğin gibi Levent Abi. Beyaz tüycükler sürekli dökülüyor. Ancak bahsettiğim sağlıklı görünen kanat tüyleri, siyah beyaz olanlar. Ben de yılda 2 defa biliyordum tüy dökümünü ancak 4ncü defa başıma geliyor. Bu sefer alttan çıkan kapsüller de yok.

Uçuyor çok şükür. Neşesi yerinde, az biraz da beyaz tüylerini yoluyor. 4 aydır ne kafes yeri, aksesuarı, yemi, vitamini değişti. Ancak ilk defa da bu kadar seyreldiğini gördüm tüylerinin. Haftada bir kafesi temizlediğimi düşünürsek can sıkıcı bir durum.

Sağol abi, endişe ettim kıymetlime :)

Benim kusumda cok sik tuy dokuyodu. Dediginiz gibi kucuk tuylerin yaninda kanatlarindan ve kuyrugundan da tuyler dokuluyodu. Kapsuller cikiyodu az da olsa. Okudugum bi yerde ani sicaklik degisiklikleri, hava akimlari neden olabiliyomus. Bende bunlar kesinlikle yoktu. O zman cikan tuyler guclu ve saglikli degilse dokulup tekrar cikiyomus. Ben nekton bio bulamadigim icin nekton b vit. aldm. Tuylerini dokme zmaninda kullandim. Daha cok olmadi kullanali ama su anda cok sukur dokulen tuy yok ara ara dokulen kucukler haric. Kafasinda kapsuller cikmaya baslamisti bi iki tane. Bu defa sayisi artmadan kayboldu. İsterseniz deneyin. Umarim faydasi olur.

Son düzenleme:
Geri