Karadeniz Pet

Uçamıyor ve canı yanıyormuş gibi ses çıkarıyor

Alp Alk

Yeni Üye
Muhabbet kuşunu yavruyken aldım ve şimdi 3 yaşında. Konuşuyo keyfide yerinde ilk sene gayet iyi uçuyordu fakat son 2 senedir uçamıyor herşeyi denedim ama olmuyor ben işim sebebiyle son 2 senedir evde korkan bir birey olduğu için sadece hafta sonları dışarı çıkarabildim :( fakat yazdan beri çok ilgileniyorum hiç uçamıyor bana alışkın kafes içinde oynuyor ve konuşuyor hala keyfi çok yerinde tek sorun uçamaması bundan dolayıda kafesten çıkmak istemiyor son bi kaç gündür elime geldiğinde sanki vücudunda bişey incitiyormuş gibi bağırıyor kanatları titriyor ve bi kanadı düşük gibi resimlerde net görürseniz kuyruğunun yanından bi tüy çıkmış sebep oluyo olabilir mi :( umarım tam anlatabilmişimdir yardımcı olursanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG_20201213_203343.jpg
    IMG_20201213_203343.jpg
    582.2 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20201213_113754.jpg
    IMG_20201213_113754.jpg
    845.7 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20201213_113750.jpg
    IMG_20201213_113750.jpg
    576.3 KB · Görüntüleme: 34
Tüy yüzünden olduğunu zannetmiyorum. Bu çıkardığı sesi video olarak çekip atar mısın? Bu uçmayı bir anda mı bıraktı yoksa bir olay oldu mu? Bir yere çarpma veya incinme ya da travmaya bağlı olarak uçma korkusu olabilir. Açıkçası fotoğraf veya anlattıklarınız üzerinden bir şey yürütmesi pek mümkün dğeil.

Tüy yüzünden olduğunu zannetmiyorum. Bu çıkardığı sesi video olarak çekip atar mısın? Bu uçmayı bir anda mı bıraktı yoksa bir olay oldu mu? Bir yere çarpma veya incinme ya da travmaya bağlı olarak uçma korkusu olabilir. Açıkçası fotoğraf veya anlattıklarınız üzerinden bir şey yürütmesi pek mümkün dğeil.
Yani kuşla çok ilgiliyim fakat çok çıkarma durumum olmadı korkan biri olduğu için ama hep oynuyordum benimle oynamasında çok sıkıntı yok bir yere çarpmış olabşlşr mi bilmşyorum belki kafestede kendini incitmiş olabilir ama benim olduğum zamanlar böle bişey olmadı kafesten çıkarılmadığı için uçmadığını düşündüm hep.. bugün elimle tutup kanatlarına bakmak istedim resmen acı çekiyormuş gibi ses çıkardı şimdi video atıyorum umarım tedavisi olur

Uzun süre çıkarılmadıysa uçma becerileri çok zarar görmüştür. Normal bir muhabbet kuşunun kuluçka veya hastalık dönemleri hariç günde en az 1-2 saat salınması gerekir.
Yani kuşla çok ilgiliyim fakat çok çıkarma durumum olmadı korkan biri olduğu için ama hep oynuyordum benimle oynamasında çok sıkıntı yok bir yere çarpmış olabşlşr mi bilmşyorum belki kafestede kendini incitmiş olabilir ama benim olduğum zamanlar böle bişey olmadı kafesten çıkarılmadığı için uçmadığını düşündüm hep.. bugün elimle tutup kanatlarına bakmak istedim resmen acı çekiyormuş gibi ses çıkardı şimdi video atıyorum umarım tedavisi olur

bencede haftada 2 çıkarmakla olmaz ben günde 2 saat salıyorum

Videoda avuç içimdeyken ses çıkarmadı şaşırdım :))

Avuç içine aldığınızda rahatsız olduğundan ses çıkarması normal. Kuşun kanadı bana sorunlu gelmedi. Ama kafesinizde hem kumlu tünek var, hem plastik tünek var bunlar çok zararlı şeyler kuşlar için. Yakın zamanda kuşa düzgün bir tahta tünek alın. Kafeste kalamar kemiği, mineral blok, kuş kumu bulunuyor mu? Kuşa ek besin takviyesi yapıyor musunuz?

Sevindim umarım bişeyi yoktur sadece egzersize ihtiyacı vardır. Tabiki hemen tünek temin edecem ayrıca gelişimi için tüm tavsiyeleri yazarsanız hepsini uygularım ek besin, kum , vitamin vs. Marka olarak tavsiyeniz varsada yazar mısınız gelişmesi için uçması için yeni kafes bile alabilirim gerekirse :)

Sevindim umarım bişeyi yoktur sadece egzersize ihtiyacı vardır. Tabiki hemen tünek temin edecem ayrıca gelişimi için tüm tavsiyeleri yazarsanız hepsini uygularım ek besin, kum , vitamin vs. Marka olarak tavsiyeniz varsada yazar mısınız gelişmesi için uçması için yeni kafes bile alabilirim gerekirse :)
Herhangi bir grit kuş kumu kullanabilirsiniz ben Beaks Grit Kuş Kumu kullanıyorum.
Vitamin -->https://www.trendyol.com/rohnfried/...-46267641?boutiqueId=495094&merchantId=198582
Probiyotik --> https://www.trendyol.com/probiacti-...-46440960?boutiqueId=495094&merchantId=198582
Ek besin olarak;
Kafes olarak ben 45x35x40 üretim kafesi kullanıyorum.
kuş beslenme tablosu.png

Çok teşekkür ederim peki uçması için egzersiz elimin üstünde kanat çalışması yapmalı mıyım veya farklı bir yöntem var mı

Zaman ayırdığınız için ve ilginiz için çok ama çok teşekkür ederim ☺️

Geri