Karadeniz Pet

Ülkemizdeki yerli üretim

cengiz

Emektar Üye
Herkese iyi aksamlar. Umarım herkes mubişleriyle iyidir. Arkadaşlar ülkemizde yerli üretime büyük ölçüde ihtiyaç var ve çok yetersiz kalıyoruz. Belki bazılarınız bundan banane aradımmı kuş buluyorum falan diyor. Fakat bugün bazı petshoplara girdim. Kuşların bir çoğu sağlıksız ve bakımsız 20 liraya 25 liraya kuş satıyorlar. Sordum dayanamadım, abicim ben üretimle uğraşıyorum siz bu kuşları kaça aldınızda bu kadar uygun satabiliyorsunuz dedim. Kardeşim ben 12 ile 14 lira arası alıyorum dedi. Peki bunları satmaya Nasıl içiniz el veriyor dedim Müsteri bu Kuşu alır 3 gün sonra ölür bunlar dedim. İyi kuş getirdilerde bizimi almadık dedi. Yerli üretim kaliteli üretim yok dedi. Resimleri gösterdim yavru resimlerini. Azı açık kaldı. Kaçtan alırsın getirim dedi 20 lira dedi su an 30 tl den petshoplar istiyor dedim. Bu şekilde fiyat kırarsanız sağlıklı kuş bulamazsınız ve bir gelen birdaha gelmez deyince, tmm 30 liradan banada getir dedi. Demem o ki gerçekten petshoplara sağlıklı ve sağlam kuş gitse alacaklar. İmkanı olan arkadaşlar ve bu ise ciddi anlamda emek verecek arkadaşlar varsa başlasınlar bence. Hem bir ek gelir olur hemde güzel bir hobi. Saygılar.

Ben şuanda üretim yapamam ama yavrularım olursa inşallah hediye veya belli bir ücret karşılığında arkadaşlara vermeyi düşünüyorum. Ama ilerde yaş büyüyünce hayalim normal meslek yanında veya emekli olunca akvaryum balık ve kuş üretimi yapmak veya petshop açmayı düşünüyorum inşallah hayallerim gerçekleşir.

Ben şuanda üretim yapamam ama yavrularım olursa inşallah hediye veya belli bir ücret karşılığında arkadaşlara vermeyi düşünüyorum. Ama ilerde yaş büyüyünce hayalim normal meslek yanında veya emekli olunca akvaryum balık ve kuş üretimi yapmak veya petshop açmayı düşünüyorum inşallah hayallerim gerçekleşir.
İnsallah.

Burda kuşlar 50 tl ve hepsi hasta kafesin icinden kus secerken 1 saat kafesi gozlemliyom hangisi saglıklı diye saglıklı dedim kuş ztn eve geldimi %99 ishal cıkiyo ben iyilestiriyom kuşu

Burda kuşlar 50 tl ve hepsi hasta kafesin icinden kus secerken 1 saat kafesi gozlemliyom hangisi saglıklı diye saglıklı dedim kuş ztn eve geldimi %99 ishal cıkiyo ben iyilestiriyom kuşu
Siz nerdesiniz burdada var 50 liraya 75 liraya fakat sağlam kuşlar.

güzel bir konu olmuş.suan minyatür kuşlar 12 15 arası 30 40 tl ye ince kırıkları rahatlıkla bulursunuz.çok ıyı fıyat belirlemıssınız.işi hakkıyla yapan herdaim bır adım öndedır.
petshoplarda genelde yapılan hata toplama kuş almaktır.örnegın falanca kümesten 20 falancadan 40 falancadan 15.farklı kümeslerdeki farklı kuşlar bır araya geldiğinde hastalık kacınılmazdır.egerkı o pet e kus vereceksenız farklı bır yerden tek yada toplu kesınlıkle kuş sokmamalı.velevki soktu ozaman sizin sağlıklı dedıgınız kuslarınızda hasta olacaktır.kısacası petshopcunun gözunde diğer üreticilerden bır farkınız kalmaz.ilk önce bilinçlendırıp kuslarımızı verırsek herdaim alanda satanda memnun olur.
aynı şekılde üretimhanenıze yada kümesınıze sizinle aynı ilaçları yada aynı bakım ürünlerını kullanmayan farklı kuşlar bıle tüm kümesınızde toplu ölümlere yol acabılır.
bu yuzden direk keesınlıkle kumesıme yabancı kuş sokmam.kusun durumuna göre 1 yada 2 ay karantınada kalır.bi anlamda kuşa format atmadan yani gereklı kurler ve teslerden sonra kumesıme dahıl olabılır.
bu hata çogu kümeste yıllarca süregelen emegı 1 hafta ıcınde yok edebilir.oyuzden dedıgım gıbı petshopcu arkadası bilinclendırırsenız hem daa az hasta kusu olur hemde siz onun gözunde cok farklı bır konumda olursunuz

İnsanlar kuşları hangi maksatla beslediklerini bilmiyorlar.
Veya maksatlarını bilseler dahi imkanlarının maksatları için elverişli olup olmadığını da bilmiyorlar.

Kuşlarından iki yavru alan tamam diyor oldu bu iş.
Hemen sıvasız badanasız gün yüzü görmeyen yere 5-10 takım kuş koyuyor ve aklı sıra orayı üretimhane olarak adlandırıyor.
Zaman zaman satılık üretimhane ilanlarına bakıyorum.
Az çok tornavida pense kullanan insanım.
Bir seyi onarmak için kullanılan bu demirden imal edilen "TAKIM"larımı dahi orada muhafaza etmem.
Kaldı ki kuş dediğimiz varlık canlı bir mahlukat.
Bilindik bir laf vardır.
Yapma demiyorum "HOBİ"olarak yine yap.
Al evine yerin ölçüsünde 2 çift kuş hobi olarak ilgilen.
Bu hırs niye?
Evet arkadaşım bi zahmet çok ek gelir elde etmek istiyorsan pazarda limon sat.
Hem bir canlının hayatı ile oynamamış olursun hemde emeğini daha çabuk nakite dönüştürürsün.
30-40 tl hakikaten günümüzde kıymetsiz bir rakam.
Bundan dolayıda pet shoplar kuşları sağlıksız koşullarda satıyorlar.
Manavlar bile dometisi daha iyi şartlarda satıyor.
Biri veya bir kaçı ölmüş olsa biliyor ki diğerlerinden o ölen kuşu amorti edecektir.
Genel anlamda bu üretim durumunu sadece muhabbet kuşları ile sınırlamazsak ülkemizde hayvancılığın hali ortada zaten.

Piyasa koşullarını belirleyen unsurlardan bir diğeride talep edenin biçtiği değer.
Neyse o konuya hiç girmeyelim zaten.
Kuşlar ile aralarında duygusal bağ kurulmasa kuş besleyenlerin yarısıda biblo gibi kuşu koyar bir köşeye bekler ölsün diye.
Her kim üretim yapacağım diyor ise hakkını vereceğini düşünüyor ise yapsın.

İnsanlar kuşları hangi maksatla beslediklerini bilmiyorlar.
Veya maksatlarını bilseler dahi imkanlarının maksatları için elverişli olup olmadığını da bilmiyorlar.

Kuşlarından iki yavru alan tamam diyor oldu bu iş.
Hemen sıvasız badanasız gün yüzü görmeyen yere 5-10 takım kuş koyuyor ve aklı sıra orayı üretimhane olarak adlandırıyor.
Zaman zaman satılık üretimhane ilanlarına bakıyorum.
Az çok tornavida pense kullanan insanım.
Bir seyi onarmak için kullanılan bu demirden imal edilen "TAKIM"larımı dahi orada muhafaza etmem.
Kaldı ki kuş dediğimiz varlık canlı bir mahlukat.
Bilindik bir laf vardır.
Yapma demiyorum "HOBİ"olarak yine yap.
Al evine yerin ölçüsünde 2 çift kuş hobi olarak ilgilen.
Bu hırs niye?
Evet arkadaşım bi zahmet çok ek gelir elde etmek istiyorsan pazarda limon sat.
Hem bir canlının hayatı ile oynamamış olursun hemde emeğini daha çabuk nakite dönüştürürsün.
30-40 tl hakikaten günümüzde kıymetsiz bir rakam.
Bundan dolayıda pet shoplar kuşları sağlıksız koşullarda satıyorlar.
Manavlar bile dometisi daha iyi şartlarda satıyor.
Biri veya bir kaçı ölmüş olsa biliyor ki diğerlerinden o ölen kuşu amorti edecektir.
Genel anlamda bu üretim durumunu sadece muhabbet kuşları ile sınırlamazsak ülkemizde hayvancılığın hali ortada zaten.

Piyasa koşullarını belirleyen unsurlardan bir diğeride talep edenin biçtiği değer.
Neyse o konuya hiç girmeyelim zaten.
Kuşlar ile aralarında duygusal bağ kurulmasa kuş besleyenlerin yarısıda biblo gibi kuşu koyar bir köşeye bekler ölsün diye.
Her kim üretim yapacağım diyor ise hakkını vereceğini düşünüyor ise yapsın.
Sonunda ne güzel dediniz Hakkı'nı veren yapsın diye. Ben burdan suna deyinmek istiyorum. Dışardan görüldüğü gibi kolay bi il değil hemde hiç kolay değil aksine zahmetli ve zor. Canlıyla uğraşmak gerçekten zor. Çoçugunla ilgilendiğin gibi ilgileneceksiniz ki olsun.

Sonunda ne güzel dediniz Hakkı'nı veren yapsın diye. Ben burdan suna deyinmek istiyorum. Dışardan görüldüğü gibi kolay bi il değil hemde hiç kolay değil aksine zahmetli ve zor. Canlıyla uğraşmak gerçekten zor. Çoçugunla ilgilendiğin gibi ilgileneceksiniz ki olsun.
Çocukla ilgilenmekten daha zor.
Çocuk bir yaştan sonra kendi kendine yetebilen bir birey olunca insanın yükü bir nebze azalıyor.
Hatta gün geliyor yükü ona dahi taşıtıyorsun.
İnsanın fıtratı dünyanın düzeni ekonominin çarkı kuşun mukadderatı bir çarpık hal almış durumda.
Kuşlarda mutluluktan uçmuyorlar belli ki.

güzel bir konu olmuş.suan minyatür kuşlar 12 15 arası 30 40 tl ye ince kırıkları rahatlıkla bulursunuz.çok ıyı fıyat belirlemıssınız.işi hakkıyla yapan herdaim bır adım öndedır.
petshoplarda genelde yapılan hata toplama kuş almaktır.örnegın falanca kümesten 20 falancadan 40 falancadan 15.farklı kümeslerdeki farklı kuşlar bır araya geldiğinde hastalık kacınılmazdır.egerkı o pet e kus vereceksenız farklı bır yerden tek yada toplu kesınlıkle kuş sokmamalı.velevki soktu ozaman sizin sağlıklı dedıgınız kuslarınızda hasta olacaktır.kısacası petshopcunun gözunde diğer üreticilerden bır farkınız kalmaz.ilk önce bilinçlendırıp kuslarımızı verırsek herdaim alanda satanda memnun olur.
aynı şekılde üretimhanenıze yada kümesınıze sizinle aynı ilaçları yada aynı bakım ürünlerını kullanmayan farklı kuşlar bıle tüm kümesınızde toplu ölümlere yol acabılır.
bu yuzden direk keesınlıkle kumesıme yabancı kuş sokmam.kusun durumuna göre 1 yada 2 ay karantınada kalır.bi anlamda kuşa format atmadan yani gereklı kurler ve teslerden sonra kumesıme dahıl olabılır.
bu hata çogu kümeste yıllarca süregelen emegı 1 hafta ıcınde yok edebilir.oyuzden dedıgım gıbı petshopcu arkadası bilinclendırırsenız hem daa az hasta kusu olur hemde siz onun gözunde cok farklı bır konumda olursunuz
Bende sizin gibi yapıyorum yeni sahiplendiğim 7 dişi 5 erkek var 20 gün oldu halen karantina devam ediyor. Başka yerden 4 çift geldi oda su an veteriner bir arkadaşta 3 gün oldu geleli. Ben mümkün mertebe sağlam yapmaya çalışıyorum kümesime girecek kuşlar 2 hafta veteriner arkadaşta durur 1 ayda karantina salmasında. Ve tek bir kümes yok bende su anda 4 kümes ayrı ayrı fakat hepsi aynı yerde. Bir salmada hastalık olursa diğer salmalara bulaşmasın diye bu yöntemi uyguladım kendimce.

Anladım teşekkürler. Lutino ve albinolar tüylenmeye başladı meraklısı olursa yardımcı olurum.

Bende sizin gibi yapıyorum yeni sahiplendiğim 7 dişi 5 erkek var 20 gün oldu halen karantina devam ediyor. Başka yerden 4 çift geldi oda su an veteriner bir arkadaşta 3 gün oldu geleli. Ben mümkün mertebe sağlam yapmaya çalışıyorum kümesime girecek kuşlar 2 hafta veteriner arkadaşta durur 1 ayda karantina salmasında. Ve tek bir kümes yok bende su anda 4 kümes ayrı ayrı fakat hepsi aynı yerde. Bir salmada hastalık olursa diğer salmalara bulaşmasın diye bu yöntemi uyguladım kendimce.
kümes dedıgım üretim ve salmaların bulundugu alan kısacası üretimhane.cogu hastalık hava yoluyla yayılır ve sağlıklı kuslara bulaşır.kuslar aynı oda ıcınde nekadarda ayrı yerde olsalar hastalıgın bulaşması zor değıldır.
bu konu gercekten önemli bır konu oldugundan uyarmak istedım yazımı okuyan herkesi.petshoplarda sürekli hasta kusların olma nedenı budur buyuk oranda bunu anlatmaya calıstım size keyıflı sağlıklı üretimler dılerım

kümes dedıgım üretim ve salmaların bulundugu alan kısacası üretimhane.cogu hastalık hava yoluyla yayılır ve sağlıklı kuslara bulaşır.kuslar aynı oda ıcınde nekadarda ayrı yerde olsalar hastalıgın bulaşması zor değıldır.
bu konu gercekten önemli bır konu oldugundan uyarmak istedım yazımı okuyan herkesi.petshoplarda sürekli hasta kusların olma nedenı budur buyuk oranda bunu anlatmaya calıstım size keyıflı sağlıklı üretimler dılerım
Teşekkürler.

Avrupada ne üretimhaneler var adamlar hastane gibi yapmış insanın içi gidiyor bakınca. Ben öyle bir yer yapsam eve gitmem heralde hatunda beni boşar git kuşlarınla yat diye :)Bende çok kuş yok hobiciyim 2 çift kuşum var şu an o bile ciddi zaman alıyor bu işi 30 40 çift ile yapanların çok dikkatli olması gerekiyor, bir çocuktan daha çok özen göstermek gerekiyor çünkü çocuk hasta olunca doktora götürüyorsun ilaç veriyor düzeltiyor, bu hayvanları veterinere götürüyorsun kuşu öldürüyorlar çoğu köpek veterineri, kuş ile alakaları yok. Bu nedenle üretici arkadaşlara Allah kolaylık versin işleri kolay değil. İnsanlara da tavsiyem kuş almak çin kuş almayın kardeşim adamlar dipçik gibi kuşları satıyorlar 30 40 tl ye, gidip serçeden küçük kuşlara 50 tl vermeyin ( reklamlar ) :)

Merhaba @cengiz bey, ilk mesajda bahsettiğiniz petshoptaki kuşların keşke bir fotoğrafını çekip paylaşsaydınız. Ve kendi yavru kuşlarınızın. Çünkü sağlıklı veya sağlıksız kuş deyince nasıl bir kuşa sağlıklı-sağlıksız denilir diye gözünde
canlanmıyordur birçoğumuzun.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/yeni-kusumuz.53075/
Bu başlıkta petshopçunun arkadaşa yavru jumbo diye verdiği ceresinde mantar göz çevresinde tüy kalmamış bitkin kuşa bakınca sağlıksız olduğunu anlamak zor olmadı ancak henüz yeni yeme düşmüş yavrularda sağlıklı sağlıksız ayrımını şahsen yapamam sanırım.

Geri