Karadeniz Pet

Üretici Ustalar Düşüncelerinizi Merak Ediyorum

• Konbuyu başlatan Ekrem İlbey
  • Başlangıç tarihi
E

Ekrem İlbey

Guest
Merhabalar
Bizim suan elimizde 10 muhabbet kuşu var bir tanesinin yumurtaları var catı katına gayet konforlu ısı problemi olmuyan hijnenik bir üretimhane kurmak istiyorum bu işi severek yapıcam babamla sizce bundan gelir elde edebilirmiyiz 50 muhabbet kusumuz olsa iyi para kazanmamız mümkünmüdür üretici ustaların düşüncelerini merak ediyorum

bende araştırmıştım bu konuyu.ev geçindirecek kadar kazanma olayı olmaz 50 çiftle diye düşünüyorum.ancak 100-200 çift ile olabilir. kendi düşüncem böyle.üretici arkadaşlar daha net bilgi verebilir.

babam benim emekli bu işi hobi olarak yapıcak 50 kusu cogaltıcam diyor

Arkadaşında dediği gibi 50 çift kuş pek kazandırmaz. Ancak 100 150 çift olursa ancak öyle kazanabilirsiniz. Ama bu büyük bir uğraş ister. Bence size daha güzel bir fikir verebilirim. 5 çift güzelinden sow jumbo 2 -3 çift albino lutino karışımı cins tepeli vs 15 çift kuş yapıp onlardan üretebilirseniz az ve öz para kazanırsınız ve daha çok zevk alırsınız. Hani bunlardan kazanacağınız size pek fazla katkı sağlamaz ama hobi olarak yapmış olursunuz kendi masraflarını kendileri karşılar ufak karlarda olur tabi. Ama verdikleri haz paha biçilmez imkan bulursanız fedarasyondan üyelik alıp yarışmalara dahi katılabilirsiniz. Ama tabi bunlar biraz uğraş isteyen işler.

Anladım Ahmet Sırma size katılıyorum bende söyle olsun istiyorum bu kusları cogaltıp toptan satsak onların yerine jumbo ve tepeli alsak bence daha karlı bir iş olur gibime geliyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence 50 kuş yani 25 çift yapacağınıza 25 çift jumbo yapın baya katkı sağlar size :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ahmet Sırma suan elimde 2 çift var birinde 4 yumurta var diğeride yumurtlamak üzere 2 damızlık 4 te yavru var(2si albino) toplam 10 kus var 4 yumurta var

Jumbolardan yavru almak zordur. 25 çift jumbo yapsan bakımlarıda ağır gelir hassas kuşlar sonuçta yavrularınada pek bakmazlar fazla ağır gelir bence....

Muhammed Hamza Acar onunda basta masrafı çok olur :D geliride güzel olur katılıyorum sermaye yapıp denicem :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:24 -->-> Daha önceki mesaj 16:23 --

yavru almak zorsa sıkıntılı tabiki

Şimdi hiç kuş almadan elindekilerle çoğaltamaya kalksan her 2 ayda 5 yavru aldığını hesap etsek 2 çift kuş 1 yılda 4 tur dönse 20 kuş eder. Ama kuşları dinlendirmek lazım tabi. bırraz sıkıntılı olur o iş sen direk jumbo çift edinmelisin maddi imkanın varsa.

mantık belli aslında ...
bende sizin gibi çok fazla adette masrafını çıkarırmı die denedim ancak evdeki hesap çarşıya uymuyor .
yeni eşlerin tecrübesiz olması, istenilen türlerden alınmaması gibi etkenler üretimi ve hevesi baltalıyor
bunun yerine diğer arkadaşlarında dediği durum ortaya çıkıyor..
değerli ve az kuşa sahip olup hak ettikleri özeni sağlamak ..
ben denedim ve hedefime ulaştım ...

inşAllah sizinde gönlünüze göre olur...
sağlıklı hobiler

Jumbo muhabbetler yavrularına çok bakmazlar. Maksimum 2 3 yavru alırsın oda çok iyi bakman lazım.

arkadaşım ben muhabbet kuşunda yeniyim ama 17 yıl güvercin besledim 1 sene önce çatıyı kapatığımız için güvecinleri sattım, verdim ben tek soy safkan ön tepe miski diye tabir edilen güvercin besledim mezatlarda pek gitmiyordu pahalı olduğu için ama internete tam değerinden satıyordum çifti 250-300 arası gidiyordu
ve kuş üretimi hat safdaydı hiç bir yumurta boş çıkmıyordu yavruları doyururlarken altlaında tekrar yumurta oluyordu
tabi bunların bakımlarını ve meslenmelerinide çok iyi yapıyordum
burda vermek istediğim mesaj
eğer kuş üretim olarak ve satış apmak için beslenecekse :
*öncelikle geniş temizlenmesi kolay salmalar olmalı
*para yapan safkan kuşlar tercih edilmeli
*beslenmelerine çok dikkat edilmeli vitamin, mineral, aminoasitler, ve bazı özel yağlar ve katkı madeleri yemlerine katılmalı
*temizliğe çok dikkat etmelisin ben bitler için blotic, dezenfektan olarak dezen kulanıyordum o zamanlar ne bit pire kaşıntı mantar hiç bir sorun yaşamadım Allaha şükür

not : kuş üreten arkadaşlara birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum
VETAŞ Bu marka on numara kuş üretiminde kullanılan destek ilaçları var bir incelesinler
benim kullandığım başlıca ürünler bunlardı tabi güvercin için belki muhabetlerde yarı ölcekle denenbilir menun kalınırsa devam edilir.
*VETAVİT
*DEPOMİN
*CEVİZ YAĞI, SUSAM YAĞI , FINDIK YAĞI
*AVİMYCİN
*Dİ-A-ZYME 256
*VİTAMİNERAL
Bunları kulananların yumurta problemi, temizlik problemi olmaz tecrübe ile sabittir
temizlik için
BLOTİC
DEZEN DEZENFEKTAN

Son düzenleme:
Arkadaşlar yerli kuslari petshopa satmak daha kolay.petshopta musterilerine yerli cekoslavak felan satiyo.jumbo pek yok.jumbo olunca petshoplara satilmaz gibi geliyo bana.jumbolari daha cok ureticiden hobiciler alir.buda küçük illerde ikamet edenler icin daha az satar diye düşünüyorum. büyük iller için tamam ama küçük iller için Jumbo ile birlikte çoğunlukla yerli veya çek uretip satmak daha mantikli degil mi. ben uretici değilim. sadece arastiriyorum bilgi topluyorum.uretici arkadaslar ne der acaba benim bu yorumuma.

Ben bi üretiici değilim ama hobi olarak evde besliyorum. Benim tavsiyem ise önce kuşları diğer illere adreslere yakın yerlere gönderebileceğin yöntemleri araştır bence internet ortamından çok rahat müşteri bulursun. Ben bi müşteri olarak ğetshoptan almak istemiyorum üreticiyi tercih ederim sitede okudugum kadarıyla hemen hemen herkesin görüşü aynı herkes üreticiden almak istiyor bence gönderim sorununu hallettiğin zaman bu iş para kazandırır.ve aynı düşünce dogrultusunda petshopa 15 liaraya satacagın kuşu diğer türlü 30-40 liraya satarsın

Son düzenleme:
Geri