Karadeniz Pet

Üretimde kullanılamayacak kuşları ne yapıyorsunuz?

• Konbuyu başlatan Niyazi ÇETİNKAYA
  • Başlangıç tarihi
N

Niyazi ÇETİNKAYA

Guest
Merhaba herkese, benim bir sorum olacaktı özellikle üretici arkadaşlara. Dişi ile erkeğin üremeden düşme yaşları farklı diye biliyorum. Dişi 4-5 yaşından sonra üretimden çekilmeli, erkek ise 8 hatta 10 yaşına kadar yavru verebilir diye okumuştum. Peki 5 yaşlarına gelmiş bir çift için nasıl bir yol izlenmeli, erkek çiftleşmek isteyecektir, üstelik hala da yavru verebilir durumda. Dişi ise bu yaştan sonra bir kuluçka kaldırmakta zorlanabilir. Bu durumda nasıl bir yol izliyorsunuz? Yuvalığı çıkarsak erkek kızıştığında problem olmaz mı? Ya da dişinin ilk kuluçkasında yavrularının hastalıklı doğduğunu farkettik ve artık o dişiden yavru almamak istiyoruz. Ne yapmalıyız, siz ne yapıyorsunuz?

O yaşlarda kuşum 1 defa oldu o da 6 yaşında evde beslediğim dişi kuşumdu yavrularını almıştım ama sürekli başıma gelen bir durum değil. O yaşa kadar baktıysanız maşaallah gerçekten iyi bakmışsınız

benimkiler 4 yaşındalar bir sorun olmuyor

O yaşlarda kuşum 1 defa oldu o da 6 yaşında evde beslediğim dişi kuşumdu yavrularını almıştım ama sürekli başıma gelen bir durum değil. O yaşa kadar baktıysanız maşaallah gerçekten iyi bakmışsınız
O yaşa kadar değil ama yaşından emin değilim. Bir senedir bende, daha öncesi de var. Ve bana yaşlı gibi gözüküyor, ceresi buruş buruş ve öne çıkık. Bir de bir kere yavru aldım ve yavruların tüylerini yoldu, bakıcı bir kuş değil. Kuluçkanın yarısında sıkılıp yuvadan çıkmaya başladı. Yavruları hırpalayınca mecburen ayırdım, yavrulara baba bakıyor. Bu seferde anne hem yavruları hırpaladı hem de değişik değişik hareketler yapıyor, tellerden tutunup parende atıyor falan. Yavrular büyüyene kadar mecbur ayrı tutacağım ama her kuluçkada mı böyle olacak, çıkamadım işin içinden. Ben yaşlı olduğu için böyledir diye düşündüm.

Kuşunuz strese girmiş olabilir biraz ayrı kalmaları iyi olacaktır baba bakar yavrulara

Kuşunuz strese girmiş olabilir biraz ayrı kalmaları iyi olacaktır baba bakar yavrulara
Peki dediğiniz gibi bir müddet ayrı kaldılar, tekrar birleştirdim, tüm stres faktörlerinden uzak tuttum ve yine aynısı başıma geldi. Ya da dediğim gibi dişimin 5 yaşında ya da daha büyük olduğundan emin oldum. Ne yapmalıyım bu durumda. Aslında şu an iki kuşla rezil oldum evde. Ayırdım kuşları, dişiyi başka odaya aldım. Oda çok sakin bir oda değil, asıl kafesin bulunduğu odadaki ortamı sağlayamadım. Evdekiler rahatsız. Diğer yandan dediğim gibi dişi kendine birşey yapacak diye korkuyorum, daha önce sadece yine eş tutması için ayırdığım zaman yaptığı hareketleri yapıyor, kendini sağa sola sıkıştırmaya çalışıyor. Kafeste sıkışacak yer yok çok şükür ama ayağına falan birşey yapabilir. Öte yandan hergün mama yaptığım halde baba baya zayıfladı, eskisi gibi mama da yemiyor. Yavrular tüylendiği için kursaklarının dolu olup olmadığından da emin olamıyorum. Siz 30-40 kuşa nasıl bakıyorsunuz, helal olsun vallahi.

Babab bakıyordur inşaallah yine de siz kontrol edin gaga alt kısmı şişmi. kafesleri ayırın neden ayrı odalara koydunuz ki yan yana da durabilirler. Maşaallah kuşlarınıza yavrularınızın da tüyleri çıkar

Babab bakıyordur inşaallah yine de siz kontrol edin gaga alt kısmı şişmi. kafesleri ayırın neden ayrı odalara koydunuz ki yan yana da durabilirler. Maşaallah kuşlarınıza yavrularınızın da tüyleri çıkar
Çok teşekkür ederim. Dediğim gibi dişi tam bir deli, erkeğin sesini duyunca çıldırıyor. Erkekte yanıt veriyor tabii. Aynı odadalarken erkek yavrular besler mi emin olamadım. Zaten evcil bir kuş, sürekli dışarı çıkmak istiyor. İki gün çıkardım, gece yavruların ciyakladığını duydum, sanırım yeterince beslememiş, acıkmışlar bir daha çıkarmadım. Her odaya girdiğimde kendini parçalıyor. Erkek yavruları beslese bile dişi ile aynı odada olurlarsa dişinin kendine birşey yapacağından eminim. En azından böyle sesini duymayınca biraz olsun sakinliyor. Bir keresinde kafesin telleri arasından kaçmayı başarmış, teller biraz aralıklıymış, artık kullanmıyorum o kafesi. Öyle bir deli kuş.

Maşaallah piskopat gelmiş şansınıza :) arada dişiyi kafese at o da yavruları beslesin gözlemle ve al babaya da destek olur

Maşaallah piskopat gelmiş şansınıza :) arada dişiyi kafese at o da yavruları beslesin gözlemle ve al babaya da destek olur
Ayırdığımın gecesi birleştirdim, hemen gidip yavruları besledi, hemen sonra da dövdü yavruları. Sonra da ayırdım bir daha birleştirmedim, on günü geçti herhalde. Yavruların sırtındaki ince beyaz tüyleri yemiş hep, birkaç da kalın tüylerden. Sırtlarının bir bölümü tüysüz şu anda, çıkar mı tüy bilmiyorum. Peki ayır birleştir ayır birleştir daha da stres olmaz mı?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:47 -->-> Daha önceki mesaj 01:23 --

Özellikle eğer bu kuş çok yaşlı ise veya sonraki kuluçkalarda yavrulara zarar verirse ne yapmamı önerirsiniz? Bu konuda cevaplarınızı bekliyorum. @Yusuf Kürşat AKKUŞ Bey yardımcı oldu sağolsun ama tam bir cevap alamadım. En kötü senaryoyu düşünürsek ne yapmam uygun düşer?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:54 -->-> Daha önceki mesaj 01:47 --

Güncel....

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 03:00 -->-> Daha önceki mesaj 02:54 --

. @Levent ACAR Bey sizin hobihaneniz varmış. Sizin başınıza böyle bir durum geldi mi? Ya da gelmediyse de 3-4 yıl sonra şu anki dişilerinizi ne yaparsınız? Bana ne önerirsiniz? Atsam atılmıyor, satsam satılmıyor, tek bakılmıyor, bıraksam erkeğe yazık. Eğer bu durum devam ederse ya da gerçekten yaşlı ise bu dişi, ne yapmalıyım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
eşimi istemiyor acaba..ama sanki bulunduğu ortamda bence hoşlanmadığı korktuğu bir durum yüzünden strese girmiş olmasın..

Hediye edeceksin bir arkadaşına ev ortamında beslesin.
Ötsün ses yapsın. Yalnız yaşayanlar için ideal bir hayvan.

Peki o zaman kendine zarar verme gibi bir şey olabilir mi? Ya da o şekilde yalnız kalacak hayvan, yazık olmaz mı? Siz öyle mi yapıyorsunuz? Eğer öyleyse verdiğiniz kuşlardan hiç haber aldınız mı, hayatlarından memnunlar mı?
eşimi istemiyor acaba..ama sanki bulunduğu ortamda bence hoşlanmadığı korktuğu bir durum yüzünden strese girmiş olmasın..
Aslında olabilir, daha iyi şartlar altında tekrar bir kuluçka denemeyi düşünüyorum. Ama son zamanlarda eskisinden daha az rahatsız ediyordum, yavrular kendini kurtardı diye. Öyle olsa daha önceden böyle davranması gerekirdi diye düşünüyorum. Ayrıca yazdığım gibi kuşun yaşı ile ilgili de ciddi şüphelerim var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkür ederim. Dediğim gibi dişi tam bir deli, erkeğin sesini duyunca çıldırıyor. Erkekte yanıt veriyor tabii. Aynı odadalarken erkek yavrular besler mi emin olamadım. Zaten evcil bir kuş, sürekli dışarı çıkmak istiyor. İki gün çıkardım, gece yavruların ciyakladığını duydum, sanırım yeterince beslememiş, acıkmışlar bir daha çıkarmadım. Her odaya girdiğimde kendini parçalıyor. Erkek yavruları beslese bile dişi ile aynı odada olurlarsa dişinin kendine birşey yapacağından eminim. En azından böyle sesini duymayınca biraz olsun sakinliyor. Bir keresinde kafesin telleri arasından kaçmayı başarmış, teller biraz aralıklıymış, artık kullanmıyorum o kafesi. Öyle bir deli kuş.

Evcil olup ta disari surekli disari cikmak isteyen, sizi gordugunde cildiran hangisi, disi mi erkek mi? Muhabbet kusu davranislari cok ilginc bir konu...Bazi kuslarin davranislari hakikaten garip oluyor. Benim disi kusum da boyle heyecanlaninca, beni gorunce yarasa gibi kafesin tavaninda ters durup oylece bekliyor :)

Evcil olup ta disari surekli disari cikmak isteyen, sizi gordugunde cildiran hangisi, disi mi erkek mi? Muhabbet kusu davranislari cok ilginc bir konu...Bazi kuslarin davranislari hakikaten garip oluyor. Benim disi kusum da boyle heyecanlaninca, beni gorunce yarasa gibi kafesin tavaninda ters durup oylece bekliyor :)

Erkek olan o şekilde. O da beni görünce makineli tünek gibi tünekten tüneğe zıplıyor oradan tellere sonra tekrar tünekten tüneğe. Sonra dayanamayıp çıkarıyorum. Hep kandırıyor beni.

Aynen Levent Abinin Dedigi Gibi Ya Eşe Dosta Hediye Ediceksin Yada Onu Yavru Beklentisi Olmadan Besliyeceksin :)

oDa Olabilir :)

Geri