Karadeniz Pet

Üretimhane kurmak.

Fatih Sultan Mehmet

Meraklı Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. Bugün merak ettiğim bir konuda özellikle bu işi yapan üretici arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Buradaki bir çok kişi bu güzel hayvanlara sevgisinden dolayı bu işi yapıyor bunu biliyorum. Ancak aynı zamanda sizler için bir ek gelir kapısı da diyebiliriz. Ancak Çekoslovak üretim yapan birini ele alırsak sizce bu işin matematiği biraz sıkıntılı değil mi :) Bir üretimhane kurmaya kalksa kişi en azından 15.000 tl gözden çıkarması gerek diye düşünüyorum. E bu adam bir senede 300 yavru üretse, toptan kuş satımının 20 lira civarı olduğu bir memlekette 6.000 lira eder senelik getirisi. Bu sene içinde mamadır vitamindir yemdir bu paralar hariç ilk 2.5 sene açma masrafı çıkmıyor. Tabi bu benim kendi nacizane düşüncem. Tabiki bu hayvanlara duyulan sevgi, onlarla uğraşmanın hazzı paha biçilemez. Ama merak ettiğim şey Çekoslovak üretim yapan biri örneğin böyle bir hesapla mı karşılaşıyor. Üretimhane vergisi veriliyor diye biliyorum bu vergi ne kadar? Veya toptan petshoplara satmak dışında pazarı nasıl sağlıyorsunuz? Böyle gelir gider tablosu tutmuş üreticiler varsa bizimle de paylaşırsanız çok seviniriz :) Herkese hayırlı üretimler. Bol bol yavru almayı nasip etsin rabbim hepimize. Sevgilerle.

Merhaba, ben bu şekilde hızlı giriş yapmanızı tavsiye etmem. Bu işi başarmış kişiler genelde kuşa para vermeden kendi kuşlarını çoğlatarak başarıya ulaşmış kişilerdir. Ben gideyim 100 takım kuş alayım bu işten ekmek yerin düşüncesinde iseniz bence yapmayın. 5 çift ile başlayın 2 sene içinde kuşlarınız inanılmaz artacaktır. Bu süre zarfında kuşlarınızı tek tek satarak kuşların masraflarını da karşılayabilirsiniz. Yem mama masrafı kuşların verimine göre çok fazla değil aslında. Bir çiftten iyi bakıldığında 5 6 yavru alındığını düşünürsek bu 20 tl den bile verseniz 100 -120 tl yapar ki kuşlar bunun 20 tl sini ancak yer. Bunun içinde ilaç masrafı da eklense maliyet 30 lirayı bulur. Ama sizin harcadığınız zaman için bir maliyet belirlemek zor. Benim kanaatim yavaş yavaş bu işe devam edip yavaş yavaş kapasiteyi artırmak. Bu işe hızlı bir şekilde başlayıp aynı hızla batan çok kişi tanıyorum. Saygılar

Merhaba, ben bu şekilde hızlı giriş yapmanızı tavsiye etmem. Bu işi başarmış kişiler genelde kuşa para vermeden kendi kuşlarını çoğlatarak başarıya ulaşmış kişilerdir. Ben gideyim 100 takım kuş alayım bu işten ekmek yerin düşüncesinde iseniz bence yapmayın. 5 çift ile başlayın 2 sene içinde kuşlarınız inanılmaz artacaktır. Bu süre zarfında kuşlarınızı tek tek satarak kuşların masraflarını da karşılayabilirsiniz. Yem mama masrafı kuşların verimine göre çok fazla değil aslında. Bir çiftten iyi bakıldığında 5 6 yavru alındığını düşünürsek bu 20 tl den bile verseniz 100 -120 tl yapar ki kuşlar bunun 20 tl sini ancak yer. Bunun içinde ilaç masrafı da eklense maliyet 30 lirayı bulur. Ama sizin harcadığınız zaman için bir maliyet belirlemek zor. Benim kanaatim yavaş yavaş bu işe devam edip yavaş yavaş kapasiteyi artırmak. Bu işe hızlı bir şekilde başlayıp aynı hızla batan çok kişi tanıyorum. Saygılar

Anlıyorum ali bey benim düşüncem de o. Şu an iki çiftle başladım onların yavruları ile de yavaş yavaş büyütmek. Ancak salma üretim yapmayıp kafes üretimi yapmaya kalksak kafesin tanesi türkiyede 500 lira :) Bu işe verilen emeğe zamana göre kuş başı 20 lira bana biraz az geliyor açıkçası. Toptan satmayınca da o kadar müşteriyi nerden buluyor üreticiler o da bir soru işareti.

Kafes 500 tl değildir yanlışınız var çok güzel üretim kafesleri var 50 tl ye ve bunu bir defa vereceksiniz. Çok kuş olunca toptana geçersiniz ilk başlarda maliyetinizi azaltmak için tek tek satabilrsiniz dedim. Emek ve zaman paha biçilemeyecek şeyle kuş bakarken o emek ve zamanı ben hobi ve kendime kazanç olarak görüğüm için benim için bir maliyet değil açıkçası. Kendi psikolojime iyi geliyor kuşlarla ilgilenmek :)

500 tl ye 10 gözlü pvc kafesler var eğer onları dediyseniz.

Kesinlikle öyle benim de inanılmaz hoşuma gidiyor onları izlemek ilgilenmek konuşmak oynamak.. Onlarla geçirilen vakit her şeye bedel aslında. Ama düşünürken böyle bir soru işareti oluştu kafamda yapan arkadaşlar nasıl bir yol izliyor merak ettim. Teşekkürler yorumlarınız için :)

Dediğim gibi yavaştan gitmek en güzeli hem elinizdeki kuşlar bildiğiniz kendi kuşlarınız olacak hemde olası hastalıklardan korumuş olacaksınız kümesinizi. Ben şahsen genelde bilmediğim kimseden kuş alıp kümseime sokmam şimdiye kadar sadece bir kuş aldım oda Kahraman beyden ona çok güveniyorum bakım konusunda zaten gittim yerinide gördüm çok ilgili kuşlarla

Ah herşey dışardan gözüküp kalem kağıt üzerinde hesaplandığı kadar kolay olsa :)

IMG_2787.JPG
Evet güzel bir konuya deyimisiniz. 15000 tl ile ortalama 70 takım 70 adette bölmeli kafes alınabilir. Resimde paylaştığım dört bölmeli kafes 65₺ çek yavrularının toptan fiyatı 25₺ su anda. Her takımın 3 yavru büyüttüğü düşünülürse. 70*3=210 yavru buda 5250 iki aylık süreçte elektirik, su, mama,vitamin, vs, yapılacak yer kiraysa birde kira. Kira hariç aylık 250 tl gider olur. Tabi yavruları en asgireden hesaplandı

Ekli dosyayı görüntüle 5185 Evet güzel bir konuya deyimisiniz. 15000 tl ile ortalama 70 takım 70 adette bölmeli kafes alınabilir. Resimde paylaştığım dört bölmeli kafes 65₺ çek yavrularının toptan fiyatı 25₺ su anda. Her takımın 3 yavru büyüttüğü düşünülürse. 70*3=210 yavru buda 5250 iki aylık süreçte elektirik, su, mama,vitamin, vs, yapılacak yer kiraysa birde kira. Kira hariç aylık 250 tl gider olur. Tabi yavruları en asgireden hesaplandı

Güzel bir ek gelir kapısı gerçekten. Ama ali beyin dediği gibi çiftleri alayım pat diye dalayim demeye kalkarsa kişi sonu zararla biter gibi duruyo :) Ufaktan 4-5 çiftle başlamak lazım. Benim de fallov lutino ve albinolarda gözüm var ama bakalım yakalarsam sağlam bakıcı bir kan onlardan devam :)

Aynen Fatih bey bu şekilde hem kuşlarınız iyi kandan gelmiş olur hemde elinizde ne var ne yavru verir hepsini bilirsiniz. Zamanla renk kombinasyonları yaparsınız kularınızın geçmişini bilmeniz sizin için faydalı olur. En temizi yavaş yavaş yapmak bu işi. Hele birde bu işi yapabilecek bir dükkan gibi bir yer varsa size ait 2 yıl içinde en gözde üreticilerden olursunuz. En önemli şey bu işte sabır sabır sabır

Zaten birden bire olmaz. Sonuçta canlı. Dışardan görüldüğü gibi kolayda değil. Bende 3-5 çiftle başladım yavaş yavaş tecrübe kazandıkça çoğalttım

Ekli dosyayı görüntüle 5185 Evet güzel bir konuya deyimisiniz. 15000 tl ile ortalama 70 takım 70 adette bölmeli kafes alınabilir. Resimde paylaştığım dört bölmeli kafes 65₺ çek yavrularının toptan fiyatı 25₺ su anda. Her takımın 3 yavru büyüttüğü düşünülürse. 70*3=210 yavru buda 5250 iki aylık süreçte elektirik, su, mama,vitamin, vs, yapılacak yer kiraysa birde kira. Kira hariç aylık 250 tl gider olur. Tabi yavruları en asgireden hesaplandı
Cengiz bey herşeyi minimumdan hesapladığı halde güzel rakamlar çıkarmış her takımı 3 yavrudan hesaplamış siz kuşları yormayıp yılda 3 kuluçka yeter deseniz bile çıkan fiyatı 3 le çarpıp yıllık ciroyu hesaplayabilirsiniz ancak bunun yanında yavru vermeyen takımları ölen kuş ve yavruları da hesaba katarak düşünmelisin benim verebileceğim tek tavsiye kuşları 3-4 aylık yavru alıp başla hazır takım yada anaç kuşla çok pişman olursun

benım bıldıgım adam gibi düzgün üretimhane açacaksanız hadı vergı falan olmasın :D yinede kar ihtimali çok düşük hatta zarar eden var kağıt üzerindeki hesap gibi olmuyor bence ben öyle düşünüyorum

Eğerki bilginiz varsa ve seviyorsanız balık üretimindede iyi para var. Ancak en önemlisi kaliteli balık ve balık sağlığı.

üretimhaneyi kurdunuz diyelim ama resmiyete dökerseniz işi, işin içinden çıkamazsınız. Veteriner hekim çalıştırma şartı ve veteriner Odası, bunun gibi bir çok saçma saçma şart var. Varsa yeriniz hiç resmiyete bulaşmadan yapın derim. Derneğe üye olun. Yıllık 50 tl aydat. Birde belediyenin vermiş olduğu yetiştiricilik ve üretim belgesini alın. Üretimi yaparsınız. Öyle çok resmiyete gerek yok:)