Karadeniz Pet

Ürkütülmüş bir kuşu nasıl evcilleştiririm?

merts6

Yeni Üye
Bana bundan 2 hafta önce büyük ihtimal bir yaşını doldurmuş fakat çok ürkütülmüş bir kuş getirildi.Bu kuş çok sıskaydı ama hiçbir sağlık sorunu gözükmüyordu zaten yemek yedikten sonra epeyce kilo aldı ama ele alışmadı yani pencereye konuyor elime gelip tekrar gidiyor, omzuma gelmiyor, çok agresif elimi soktuğum an kafase ısırıyor bazen bir şey yapmıyor ama çoğunlukla kanatacak şekilde ısırıyor.uyurken bazen tek ayağını kaldırarak uyuyor ama ayağında bir sakatlık göremedim çünkü uçarken ve konarken o ayağını kullanıyor parmağımda da öyle konuşacağına inanıyorum fakat agresif yönünü yenemedim güvenini nasıl kaznırım bilmiyorum kuşu çok ürkütmüşlerdi biraz açıldı fakat elime ne kadar davet etsemde ısırıyor bazen 3-4 saat özgür bırakıyorum odada kendi kafasına göre takılıyor fakat yine ısırıyor evcilleştirmem için önerielr nedir, hangi yemleri kullanayım, vitamin vermeli miyim, ısırmasını nasıl önlerim, güvenini nasıl kazanırım ve aksesuar kullanmalı mıyım ayna gibi vb bu konular hakkında yardım ederseniz sevinirim bugün parmağımdan koluma ve omzuma geldi fakat
yine umut verici değildi sonra hep kaçtı demelerimde lütfen yardım edin teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1ovaNyct.jpg
    1ovaNyct.jpg
    133 KB · Görüntüleme: 44
+ekleyeceğim şuan konuşamıyor fakat ötmesi mükemmel diyebilirim güvenini kazanırsam konuşur gibi aynı şeyleri söylediğimde tepki veriyor

Kuşunuzun tek ayak üstünde uyuyorsa bu onun gayet sağlıklı yada başka bir deyişle hasta olmadığını gösterir. Genelde alıştırmak için yavru kuşlar kullanılır. Büyük bir kuşu alıştırmak kanımca gerçekten zor; ama ne demii atalarımız " IMPOSIBLE IS NOTHING" :) Yani imkansız değil. Önerebileceğim kafeste ayna olmasın. Bu şekilde sevgiyle yaklaşmaya devam edin ve bu konuda alacağınız ufacık bir yol, gelişme için mutlu olun. Ve sabırlı olun. Olmadı kuşunuzla aranızda bağ oluştu ise bir eş alın. Onun yavrusunu görmekte sizi çokça mutlu edecektir.

Bana bundan 2 hafta önce büyük ihtimal bir yaşını doldurmuş fakat çok ürkütülmüş bir kuş getirildi.Bu kuş çok sıskaydı ama hiçbir sağlık sorunu gözükmüyordu zaten yemek yedikten sonra epeyce kilo aldı ama ele alışmadı yani pencereye konuyor elime gelip tekrar gidiyor, omzuma gelmiyor, çok agresif elimi soktuğum an kafase ısırıyor bazen bir şey yapmıyor ama çoğunlukla kanatacak şekilde ısırıyor.uyurken bazen tek ayağını kaldırarak uyuyor ama ayağında bir sakatlık göremedim çünkü uçarken ve konarken o ayağını kullanıyor parmağımda da öyle konuşacağına inanıyorum fakat agresif yönünü yenemedim güvenini nasıl kaznırım bilmiyorum kuşu çok ürkütmüşlerdi biraz açıldı fakat elime ne kadar davet etsemde ısırıyor bazen 3-4 saat özgür bırakıyorum odada kendi kafasına göre takılıyor fakat yine ısırıyor evcilleştirmem için önerielr nedir, hangi yemleri kullanayım, vitamin vermeli miyim, ısırmasını nasıl önlerim, güvenini nasıl kazanırım ve aksesuar kullanmalı mıyım ayna gibi vb bu konular hakkında yardım ederseniz sevinirim bugün parmağımdan koluma ve omzuma geldi fakat
yine umut verici değildi sonra hep kaçtı demelerimde lütfen yardım edin teşekkürler.
kuşunuz 1 yaşına gelmiş artık karakter yapısı değişmez 1-2 aylık yavru bir kuş almanızı tavsiye ederim. herşeyin başı sabır sabır sabır... gerekli sabırı gösterebilirseniz hiç birşey imkansız değildir :)

Tek ayak üzerinde uyumasında sıkıntı yok ama denildiği gibi eğitimi zor olur zamanla severek ilgilenerek güvenini kazanabilirsiniz sadece

Elinizi kafesin içerisine daldırmayın.
Hayvan bu durumu hep tehlike olarak algılayacaktır.
Kuşunuz evde yaşadığına göre zaten evcil aksi halde olması gereken yerde doğada olur idi.
Konuşmasına ele gelmesine fazla takılmayın ona iyi bir hayat sunun ikinizde mutlu olursunuz o vakit.

kuşunuz 1 yaşına gelmiş artık karakter yapısı değişmez 1-2 aylık yavru bir kuş almanızı tavsiye ederim. herşeyin başı sabır sabır sabır... gerekli sabırı gösterebilirseniz hiç birşey imkansız değildir :)
Aslında düşündüm fakat bu kolaya kaçmak gibi geldi çünkü çok zayıftı ona karşı bağım oluştu ama gelişiminde böyle siteden öneri ve yardımlara ihtiyacım var bana önerilerde bulunursanız sevinirim bugün biraz ekmek yedi kaç yaşında bir tahminim yok ama 1 yaşında dedi bir abi

Ekli dosyalar

• 13988686_1283083228392276_700541779_n.jpg
    13988686_1283083228392276_700541779_n.jpg
    81 KB · Görüntüleme: 25
ayrıca ona şarkılar söyleyin ıslık öttürün opücük sesi çıkarın güzel sözler söyleyin sesinize yüzünüze alışsın.

Gelişmeleri aktarmak istiyorum çünkü daha çok öneri almak istiyorum.Şuan böyle uyuyor yavrucağız ısırma huyu biraz azaldı dışarı çıkarmıyorum iki gündür çünkü yakalaması çok zor oluyor çok ürkek odaya alışmadı gibi en büyük hatam geldi 2.günden itibaren saldım ta ki 2 gün önceye kadar
şimdi alışmasını bekliyorum arada sırada elimi kafesin içine sokup parmağıma çıkmasını sağlıyorum bazen yarım saat kader parmağımda kalıyor şarkılar,türküler söylüyorum ve o da anca ötüyor önceki sahibi kelime öğretmemiş neyse devam edeyim pencere kenarlarına çok konuyordu tüle takılıyordu bu yüzden salmak istemedim kendi kafese 3-4 saat sonunda giriyordu çok korkutmuşlar yavaş yavaş alışıyor ele kendi isteğiyle gelmiyor omzuma 2-3 defa geldi elimi omzuma götürerek bunu başardım ama dün ve bugün uğrastım olmuyor daha vitamin ve kuş kumu almadım öneri bekliyorum o konuda da ve banyo konusuna gelirsek sudan korkuyor bir kere elimle yıkadım çok cıyak cıyak öttü güvenini kaybederim diye korktum sprey yöntemine başvuruyorum artık konuşturmak istiyorum açıkcası konuşan bir kuş var tanıdığın ondan daha iyi ötüyor konuşursa daha iyisini yapar gibi şu ürkekliği gitse neler yapacak benim aslanım son olarak tekrardan önerilerinizi bekliyorum bu ürkütülmüş kuşa daha iyi destek olmam ve bakmam için bana rehber olun teşekkür ederim şimdiden iyi geceler dilerim :)

Ekli dosyalar

• 14031039_1030200933745758_891883888_n.jpg
    14031039_1030200933745758_891883888_n.jpg
    72.6 KB · Görüntüleme: 23
Geri