Karadeniz Pet

Uyurken üstünü örtmek

Hayal Güç

Paylaşımcı Üye
Uyurken kuşun üstünü örtmek onu iyi hissettirir mi? Ve gece boş bir odaya koymak daha deliksiz uyku almasına yardımcı olur mu?

Kafesin üstünü örtmenin bazı yararları var; Geceleyin pencereden yansıyan gölgeler ya da başka garip şeylerden (kuş hali :) ) korkup kafes içinde panikle uçuşabiliyorlar. Ayrıca oda ışığından rahatsız olmamalarını sağlıyor. Ben her akşam 10:00'da örtüyorum. Kafesin olduğu odada geç saatlere kadar gürültülü ortam varsa ve kuşunuz tekse, eve de alışıksa sakin bir odaya götürmek mantıklı olabilir. Çift ve yuva yapan kuşların ise kafes konumlarını değiştirmenin onları strese sokabildiği biliniyor.

Önü biraz açık kalacak biçimde kafesi örterseniz, kuş kendini 'agaç kovuğunda' hissedeceği için iyi hissettirecektir. Aslında kuşlar çok sessiz yerleri sevmezler ama kuşları tvnin olduğu odada bulundurmak iyi değildir. Tv ve müzik seti kuşların uyumasına engel olur. Günlük hayattaki kapı, sifon, konuşma, telefon, kapı zili vb. sesler ise kuşa 'sürüsünün' hayatta ve aktif olduğunu işaret eder. Kuş kendini iyi hisseder. Kısacası tv dışında muhabbet kuşları gürültü duymayı umar. Kuşa göre etraftaki gürültü daha çok uyanık göz demektir ve bu da yırtıcılara karşı daha iyi koruma demektir.

Kafes tvden ayrı bir odada dursun. Saat sekizden sonra kafesi örtün. Çok yüksek gürültüler dışında gürültü yapmaktan çekinmenize gerek yok. Hatta ufak tıkırtılar kuşun rahat uyumasını sağlar.

Önü biraz açık kalacak biçimde kafesi örterseniz, kuş kendini 'agaç kovuğunda' hissedeceği için iyi hissettirecektir. Aslında kuşlar çok sessiz yerleri sevmezler ama kuşları tvnin olduğu odada bulundurmak iyi değildir. Tv ve müzik seti kuşların uyumasına engel olur. Günlük hayattaki kapı, sifon, konuşma, telefon, kapı zili vb. sesler ise kuşa 'sürüsünün' hayatta ve aktif olduğunu işaret eder. Kuş kendini iyi hisseder. Kısacası tv dışında muhabbet kuşları gürültü duymayı umar. Kuşa göre etraftaki gürültü daha çok uyanık göz demektir ve bu da yırtıcılara karşı daha iyi koruma demektir.

Kafes tvden ayrı bir odada dursun. Saat sekizden sonra kafesi örtün. Çok yüksek gürültüler dışında gürültü yapmaktan çekinmenize gerek yok. Hatta ufak tıkırtılar kuşun rahat uyumasını sağlar.
Evet o dada televizyon var fakat kullanılmıyor. Salon hep boş ve uyuyabileceği kadar sessiz. Kalorifere biraz yakın sorun olur mu bilmiyorum ama bu şekilde..

Yerinizde olsam peteğe en uzak mesafeye koyardım kafesi çünkü hava akımı olduğu için o çarpar . Ayrıca üzerini örtmeye hiç gerek yok. Güle güle besleyin

Yerinizde olsam peteğe en uzak mesafeye koyardım kafesi çünkü hava akımı olduğu için o çarpar . Ayrıca üzerini örtmeye hiç gerek yok. Güle güle besleyin
Teşekkürler fakat salon boş ve sessiz olduğu için gece orda tutuyoruz. Çok soğuk olmamasına rağmen diğer odalara oranla biraz daha soğuk diyebilirim. Ben de bu yüzden peteğin yanına koydum ve rahat uyusun diye üstünü örttüm aslında. Ama bundan sonra masanın en uç kısmına koyayım.

Geri