Karadeniz Pet

Vitamin ve mineral yetersizliği

Berkay ERDİNC

Emektar Üye
arkadaşlar merhaba

vitaminlerin önemi hakkında yazmak istıyorum.her canlının ihtiyaç duydugu vitamın eksiklıgı yuzunden bır çok hastalık ortaya çıkar.kuşlarımızı nekadar ıyı beslersek okdar sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli olurlar.hastalığı ıyıleştirmektense engel olmak daha zor ve maliyetlidir.bilmeyen arkadaşlar için başlıca vitamınlerin ne işe yaradıklarına kısaca değinelim.

BESLEME REHBERİNDE BULUNMASI GEREKENLER
1-proteinler
2-karbınhidratlar
3-yağlar
4-vitaminler
5-mineral maddeler
6-su

VİTAMİNLER

vucudun normal dengeli gelişmesını sağlar.yem,su,mama içine azmiktarda eklenir.vitamin eksikliğinde bazı hastalıklar ve bozukluklar ortaya çıkar.kuşlarımız için bazı çok önemli vitaminleri aşağıda sıralıyalım.

A VİTAMİNİ

temel vitaminlerden biridir.normal gelişme için gereklidir.gözler için son derece önemlidir.
a vitamını yetersız olursa, kuşlarımız zayıflar,tuyleri kabarır,yumurta ve kuluçka verimi düşer.ilerlemiş eksikliklerde burun ve gözlerde akıntı meydana gelır göz kapakları bırbırıne yapısır.gözlerde peynırımsı birikimler olusur.
a vitamini eksik olan anaçların yavruları sağlıksız olurlar.yeteri kadar gelişemezler.tüyleri kabarık kendılerı uyusuktur.

kuşlarımıza verebileceğimiz a vitamini barındıran bazı besinler

ıspanak
brokoli
karalahana
havuç
nane
marul

D VİTAMİNİ

vucuda giren kalsıyum ve fosfor bu vitamin yardımıyla işe yarar.kemik,gaga,tırnaklar için bu vitamin gereklidir.d vitamini eksikliğinde yumurtalarda şekil bozuklugu ve kabuklarının yeterınce sert olmadıgı görülür.kuşlarımız ayaklarını yeterince iyi kullanazmar ve kilo kaybı görülebilir.

kuşlarımıza verebileceğimiz besinler sadece haşlanmış papatestir.
burası çok önemli canlılar asıl d vitamınını güneş ısıklarından alırlar.kuşlarınıza güneş ışığı şart yoksa kalsıyum ıcın verdıgımız kalamar kemıgı gaga taşları vs den vucuda gereklı olan kalsiyumu ne yazıkkı alamayacaklardır.d vitamini olmadan kalsıyum ve fosfor bagırsaklarda emilemedğinden kuşlarınız bırbırlerının tuylerını ceker gagalar,tüy yer (kanibalzim)

E VİTAMİNİ

kuşlarımızın yumurta içindeki yavrularının gelişimi bu vitamıne baglıdır.eksikliğinde kuluçka oranı erkek kuşlarınsa döl oranı düşer.
yavrularda beyin sulanması görülür.bebek başını dik tutamaz öne arkaya saga sola duser sureklı. kafası ve ayaklarıda sürekli geriye dogru kıvrılır dik duramaz.

K VİTAMİNİ

kanın pıhtılaşmasını sağlar.olası bir yaralanmada kan bu vitamın sayesınde pıtılasır.

kuşlarımıza verebilecegimiz k vitamini barındıran besinler

havuç
maydanoz
kereviz
marul

B1 VİTAMINI

besınlerle alınan karbonhıdratları yararlı hale getırırler.b1 vitamini eksikliğinde felçler görülür.bacaklarını sağlıklı kullamaz tunekte yıgılıp kalırlar.

kuşlarımıza verebileceğimiz b1 vıtamını barındıran besınler

buğday
kabak
ayçiceği

B2 VİTAMİNİ

b2 vıtamını yavruların büyümesinde çok gereklidir.b2 vıtamını eksik olursa kanatlar düşer parmak uçları kıvrılır,hayvan sureklı yatmak ister

kuşlarımıza verebıleceğimz b2 vıtamını içeren besinler

havuç
yumurta
darı
ıspanak

B6 VİTAMİNİ

b6 vitamını eksıklıgınde istah azalır.hayvan zayıflar ve ayaklarında çarpılmalar gorunur.

kuşlarımıza verebileceğimiz b6 vitamini içeren besınler

ayçiçeği
ıspanak
muz

B12 VİTAMİNİ

eksikliğinde yem tuketımı duser,buyume yavaşlar,kuluçka oranı düşer.

buraya kadar bırcok vıtamını saymadık.herbirinin eksikliği sorunlara yol açıyor.verim düşüyor,büyüme yavaşlıyor ishal görülüyor tuyler bırbırıne gırmıs karısık görunebılıyor.diğer kuşlarımız için gerekli vitaminleri ele almadan alt alta yazsak yeterli olacak gibi sanki.

biotin
c vitamini
b vitamıni compleksleri
ayrıca selenyum ve magnezyum elementide çok önem taşır.

kuşlarım çiftleşmiyor neden sorusuna cvp genel olarak budur.selenyum+evitamını ve magnezyum üreme isteklerini arttırır.kısacası kuşlar yeterince sağlıklıysa ve yeterince iyi ve eksiksiz beslenmiyorsa siz istemeseniz bile üremek isteyeceklerdir.
yavru almayan arkadaşların sorularına genel bir açıklama.

yazmadığım atladığım seyler varsa afola.herkese keyifli hobiler diliyorum.

BERKAY ERDİNÇ

Son düzenleme:
Emeğinize sağlık Berkay bey vitamin isimleri de önerelim

Emeğinize sağlık Berkay bey vitamin isimleri de önerelim
teşekkür ederim.bana kalırsa.combex v yada gervit-w

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:49 -->-> Daha önceki mesaj 17:49 --

tabi bunlar multıvıtamın

Bende multivitamin vitalmax kullanıyOrum.b grubu vitamin için berovit iyi olduğu söyleniyor,ha mineral konusuna gelince ve elektrolit dengesi için doğal maden suyu öneriliyor.

Bende multivitamin vitalmax kullanıyOrum.b grubu vitamin için berovit iyi olduğu söyleniyor,ha mineral konusuna gelince ve elektrolit dengesi için doğal maden suyu öneriliyor.
berovit üretimi durduruldu ben çok memnundum.malesef artık üretilmiyor.onun yerine geçici olarak beforveli buldum hemen hemen aynı içerik.arayış içindeyim.muhakak kümeste bulunması gerekir b gurubu vitamınlerin.
hatta tüyde sorun yaşayan tuyden çıkamayan kuşlarıma berovit i iğne ile vuruyorum.ortalama tüy sıkıntısı çekenler dahil 1 hafta içinde tüm tüylerini tamamlıyorlar ayrıca kuruma sorununada buyuk bır cözumdu berovit.beferveli suanda kullanıyrm fakat berovit kadar iyi olmadıgı aşikar.
uzun zamandır kuşlara aşı vurdugum bı vıdeo çekip paylaşmayı düşünyrm nasıp olmadı bır turlu ılerleyen gunlerde bakalım artık.

Evet iyi bir b12 içeriğe sahip olduğunu biliyorum,bevisol da sanırım bunu müdaili bir ilaç olsa gerek

Sağlam konu sabit alınması lazım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:07 -->-> Daha önceki mesaj 22:05 --

hocam birde keşke resimler ile renklendirseydiniz isterseniz yardımcı olabilirim resimli bi haline getirip size bbcode ile birlikte yollaya bilirim sizde editlersiniz konunuzu amaç milletin işi görülsün

Sağlam konu sabit alınması lazım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:07 -->-> Daha önceki mesaj 22:05 --

hocam birde keşke resimler ile renklendirseydiniz isterseniz yardımcı olabilirim resimli bi haline getirip size bbcode ile birlikte yollaya bilirim sizde editlersiniz konunuzu amaç milletin işi görülsün
olur tabi neden olmasın.

Emeğinize sağlık, gayet faydali bir paylaşım olmuş.

Güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler.

Emeğinize sağlık. Çok faydalı paylaşım..

Cihan hocam vitalmax i nerden ne kadara buldunuz acaba? Memnun musunuz dost petshop satışını yapıyor fakat uzun süredir stoklarında yok.. Vitalmax in bildiğim kadarıyla içerisinde mineral vitamin vs hepsi var.. Ekstra bir katkiya ihtiyaç yok sanırım onu kullanınca diye düşünüyorum.. Teşekkürler saygılar

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cihan hocam vitalmax i nerden ne kadara buldunuz acaba? Memnun musunuz dost petshop satışını yapıyor fakat uzun süredir stoklarında yok.. Vitalmax in bildiğim kadarıyla içerisinde mineral vitamin vs hepsi var.. Ekstra bir katkiya ihtiyaç yok sanırım onu kullanınca diye düşünüyorum.. Teşekkürler saygılar

Yusuf bey,vitalmax daha önce kullandınız mı?bilmiyorum ithal bir ürün memnunum,veteriner ilaçları satan yerden almıştım,20 TL idi sanırım epey oldu alalım

Yusuf bey,vitalmax daha önce kullandınız mı?bilmiyorum ithal bir ürün memnunum,veteriner ilaçları satan yerden almıştım,20 TL idi sanırım epey oldu alalım
Önceden Supervit Forte kullanıyordum hiç kullanmadım vitalmax içerisinde bütün elementleri içermesi bana cazip geldi.. Şuan kararsızım.. Supervit Forte-vitalmax - quiko vita combex üçü arasında kaldım..

Cihan'ım Vitacombex gayet iyi. Kullanabilirsin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 07:41 -->-> Daha önceki mesaj 07:40 --

teşekkürler sagolun bünyamin bey
Berkay eline, emeğine sağlık. Gerçekten birçok arkadaş için gayet açıklayıcı bilgiler.