Karadeniz Pet

YAĞLANMAYA ÇÖZÜM? (fotoğraflı)

Hüseyin Abi

Yeni Üye
Merhaba,

Daha önce açtığım başlıkta da var. Bir kuş aldım hasta olduğunu farkettim, hasta diye geri vermek istemedim. Veterinerin dediği şekilde suyuna ilaçla tedaviye devam ediyorum.

Ancak zar zor uçan kuş, şu an uçamıyor hasta diye doğru düzgün hareket etmiyor. bir uçmaya çalıştı havalanamadı. sanırım yağlanma var ne yapmalı?

yem olarak aspur yiyor ishalinden dolayı.

yardımınız lazım.

saygılar

Bence hastalığı geçene kadar bir müdahalede bulunulmamalı. İyileşince diyet ve bol uçuş yapılmalı. Büyük ihtimal hastalığından uçamuyordur.

göğüsündeki şişlik belirtisinden yağlanma da olabileceğini düşündüm. sizce var mı?

merhaba derhal muhabbet yemini kesin sadece kanarya yemi ile besleyin 2 haftada kuşunuz düzelmeye başlayacaktır.

Aşırı yağlanma

Belirtileri: Kuşun gözle görülür biçimde toplandığı hareketlerinin hantallaştığı ötme istek ve gücünün azaldığı,solunum güçlüğü çektiği görülür. Avuca alınıp karın tüyleri üflendiğinde derinin yağlı buruşuk bir görünüm taşıdığı görülür.Aşırı şişmanlığın üremede de bazı eksikliklere ve döllenme güçlüklerine,iktidarsızlıklara neden olduğu unutulmamalıdır.

Nedenleri: Kuşkusuz başlıca nedeni dengesiz ve aşırı besleme,proteince zengin ve unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesidir.Bunun yanı sıra kuşa hareket etme olanağı tanımayan küçük kafesler de aşırı yağlanma yapabilir.

Tedavisi: İlk önlem olarak,kuş daha geniş ve hareket etme olanağı bulabileceği büyük bir kafese alınır.Besin değeri yüksek ve yağlandırıcı , şişmanlatıcı besinler kesilerek bol oranda meyve ve yeşillik verilir.Bundan sonraki devrelerde yem konusunda son derece dikkatli kavranmak,kuşun yakabileceği oranda ve dengeli bir beslenme sağlamak gerekecektir.

Aşırı yağlanma

Belirtileri: Kuşun gözle görülür biçimde toplandığı hareketlerinin hantallaştığı ötme istek ve gücünün azaldığı,solunum güçlüğü çektiği görülür. Avuca alınıp karın tüyleri üflendiğinde derinin yağlı buruşuk bir görünüm taşıdığı görülür.Aşırı şişmanlığın üremede de bazı eksikliklere ve döllenme güçlüklerine,iktidarsızlıklara neden olduğu unutulmamalıdır.

Nedenleri: Kuşkusuz başlıca nedeni dengesiz ve aşırı besleme,proteince zengin ve unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesidir.Bunun yanı sıra kuşa hareket etme olanağı tanımayan küçük kafesler de aşırı yağlanma yapabilir.

Tedavisi: İlk önlem olarak,kuş daha geniş ve hareket etme olanağı bulabileceği büyük bir kafese alınır.Besin değeri yüksek ve yağlandırıcı , şişmanlatıcı besinler kesilerek bol oranda meyve ve yeşillik verilir.Bundan sonraki devrelerde yem konusunda son derece dikkatli kavranmak,kuşun yakabileceği oranda ve dengeli bir beslenme sağlamak gerekecektir.

ishali devam ettiği için yeşillik ve meyve veremiyorum. kafesi büyük kafes.
yağlanma için bir ilaç yok sanırım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:53 -->-> Daha önceki mesaj 21:52 --

merhaba derhal muhabbet yemini kesin sadece kanarya yemi ile besleyin 2 haftada kuşunuz düzelmeye başlayacaktır.

sadece aspur veriyorum zaten. 3 gündür aspur yiyor.

3 gün 5 gün de düzelmez zaten en az 14 gün gerekiyor bir de kuşunuz tek ise ona bir eşte alabilirsiniz buda onun hareketlenmesini sağlayacaktır.

Sade yem verme, mamayı kesme, bol bol uçurma ve yağ yakmayı hızlandıran L-karnitin vermek (kuzu kulağı bu maddeyi bol miktarda içerdiğini duymuştum). Kuşlar yağlandığı zaman hiç uçamaması zayıflamayı engelliyor. Açıkçası bir kaç kuşumda aşırı yağlanma sorunu ile karşılaştım, çok uğraşmama rağmen bir türlü zayıflamadı ve öldüler...Maalesef kuşlar zayıflasa bile belirli bir süre sonra tekrar yağlanıyor, galiba kalıtsal bir durum...

Son düzenleme:
Suyuna "iki" damla limon yararlı olabilir.

Son düzenleme:
Benim böyle bi sorunum vardı, suyuna limon damlatın 3-4 damla, yine aynı şekilde suyuna elma sirkesi, ben birde arada suyuna bebe aspirini kattım, geçmiş olsun

işe yaradı mı? ne kadar sürede düzeldi? saygılar

Benim bir dişim bu şekildeydi, eşe gelmiyordu, uçamıyordu cok hantaldı, Allah'a şükür işe yaradı üç hafta falan yaptım bu şekilde ben sonuç aldım, umarım sizdede işe yarar
Yalnız sade su vermeyide ihmal etmeyin, dönüşümlü olarak uygulamanızda fayda var

Benim bir dişim bu şekildeydi, eşe gelmiyordu, uçamıyordu cok hantaldı, Allah'a şükür işe yaradı üç hafta falan yaptım bu şekilde ben sonuç aldım, umarım sizdede işe yarar
Yalnız sade su vermeyide ihmal etmeyin, dönüşümlü olarak uygulamanızda fayda var

çok teşekkür ederim. inşallah kuş uçar biraz zayıflar.

Bende bi dişi var. Rengi duruşu hemen hemen aynı. hatta nefes alırken göğsü şişip şişip iniyo balon gibi. Ama uçması falan gayet normal. Yine de yağlanma olmuş olabilirmi. Bide devamlı poposunu sıkıp bırakıyo gibi kuyruğu aşağı yukarı tık tık oynuyo...

Akdarı ve aspur karışımı ver kuş c vitamini takviyesi yap 10 güne kdar toparlayacaktır inşallah