Karadeniz Pet

Yaşı kaç sizce ?

Muhammed Necib Karabulut

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Hayırlı akşamlar . Yeni bir kuş sahiplendim , zannedersem gagasında mantar başlangıcı var . Vazelin sürüyorum bunun için . Ama duruşu biraz garibime gidiyor kuşun . Fotoğraflarını ekliyorum. Bir de gözündeki beyaz halka çok belirgin gibi sizce kaç yaşında olabilir ?

Ekli dosyalar

• F1AEE384-B3F2-4B01-9610-3FEE08D507DE.jpeg
    F1AEE384-B3F2-4B01-9610-3FEE08D507DE.jpeg
    970 KB · Görüntüleme: 73
  • 673CFF6A-CC1E-4465-9A16-B02C074AC28E.jpeg
    673CFF6A-CC1E-4465-9A16-B02C074AC28E.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 60
1,5 yaşından büyük gibi, kaın ağrısı olabilir dışkısını konteol edin mümkünse fotosunu atın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

1,5 yaşından büyük gibi, kaın ağrısı olabilir dışkısını konteol edin mümkünse fotosunu atın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Dışkısı normal bi sıkıntısı yok ama bi gariplik var yaşlılıktan heralde

Kuşun duruşu bi garip geliyor sizin görüşleriniz nedir ? Bir de ışığı açtığımda kuşu kuyruğunu yukarı kaldırmış şekilde buluyorum. Ben mi evham yapıyorum yoksa bir sıkıntıları mı var ?

Hocam kuşunuz 2 yaşından büyük. Gagasında mantar varsa her ihtimale karşı eczaneden truflucan adlı şurubu alın ağzına damlatın. Kuşunuz toparlar gibi olursa haftada 1 toparlamazsa 3 gün boyunca ağzına damlatın. Probiyotik ve vitamin takviyesi yapın.

Hocam kuşunuz 2 yaşından büyük. Gagasında mantar varsa her ihtimale karşı eczaneden truflucan adlı şurubu alın ağzına damlatın. Kuşunuz toparlar gibi olursa haftada 1 toparlamazsa 3 gün boyunca ağzına damlatın. Probiyotik ve vitamin takviyesi yapın.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler .
Triflucan iç mantar için kullanılan bir ilaç bildiğim kadarıyla . Gagasında hafif belirtisi olan şey de dış mantar . Dış mantarın iç mantara seyretme gelişme durumu var mıdır acaba ?
@Selçuk YÜKSEL hocam siz ne düşünüyorsunuz?

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı
Muhabbet kuşlarında mantar ( deri ) hastalığı genellikle bulundukları yerin temiz olmamasından ortaya çıkacak olana zararlı bakterilerden oluşur..Bu gibi durumlarda mantar (deri ) hastalığına yakalanması kaçınılmaz olur.. Kuşlarınızın bulunduğu ortamı zararlı bakterilerden uzak tutmak için temiz ve hijyenik olması şart özellikle dışıkısını yaptığında kafes altında biriken pislikler yoluyla geçer ve bulaşır.. Kafes altlarında kuşun dışkısının birikmesiyle ve kuşunuzun dışıkısının üzerine yem,mama, yeşilik vs gibi tükete bildiği gıdaların üzerine düşüpte ve kuşunuzun oradan yemesiyle mantar hastalığana yakalanmasına sebep olur..

Mantar hastalığı genelde gaga altı ve yanlarında, göz kenarlarında birde ayak kısımlarında görlür.

Nasıl fark edersiniz ?

Kuşunuzun gaga altı ve yanlarında, göz kenarlarında, ayak ksımlarında derinin sünger görüntüsü haline gelip kuşunuz göz halkaları gaga yanlarında ve ayak kısımlarında adeta et beni gibi dışarıya doğru sünger görüntüsünde şişme belirir bazı tüy olan bölgelerinde tüylerde dökülme de görülebilir.. Kuşunuzdaki oluşan bu mantar olan bölge deri canlılığını yitirir (ölü deri ) bu şekilde olan kuşunuzu kısa süre içerisinde tedavi edilmediği takdirde gaga ve ayak tırnaklarında düzensizlik meydana gelir şekil bozuklukları olmaya başlar … Örnek kuşunuzun gagası aşırı uzama ve gagsının çarpık olması ve belli bir süre sonra kuşunuzun düzgün yem yiğememesine sebep olur belli bir süre sonra gagalarda kırılma çatlama ve düşmelerde olabilir..Ayak kısımlarında ise uzayan tırnakların ters tarafa dönmesi ve aşırı uzaması görülür bazende tırnak kayıplarıda oluşabilir.

Kuşunuzun bu şekilde olmaması için erken zamanda fark edip tedavi edilmesii gerekmektedir..

Tedavisi
Kuşunuzu öncelikle ölü deri dediğimiz bölgeyi oksijenli su ve kulak çubuğu yardımızla temizlememiz gerekiyor temizlerken de göreceksiniz zaten ölü derinin altında canlı deri çıkacak iyice temizledikten sonra eczanelerde satılan (troysd )mantar kremini kullanmanızı tavsiye ederim. Kremi sürerkende kuşunuzun gaga altında,gaga yanlarına ve özelliklerde ayakların dirsek kısımlarına kadar sürünüz ..

Bu şekilde 4 gün sadece sabah akşam krem sürmeniz yeterli olcaktır 4 gün sonda göreceksinizki kuşunuzun eski sağlığına ve görüntüsüne kavuşmuş olacaktüylerin olmadı yerde yaklaşık 15 ila 20 gün içerisinde tüyler çıkmaya başlayacak. Tedavisinde geç kalınmış kuşlarınız da olsa bu şekilde uygalamanız gerekir onlarda eski sağlığına kavuşur fakat bazı geç kalınmış kuşlarınızda bellibir süre gaga ve tırnaklarını düzenli bir şekilde kesmek zorunda kalabilirsiniz …

Ben selçuk hocamlada bu konuyu tartisdim ve ayni yaziyi iletdik selçuk hocamda ayni kremi onericektir Gecmis olsun

Öncelikle cevabınız için teşekkürler .
Triflucan iç mantar için kullanılan bir ilaç bildiğim kadarıyla . Gagasında hafif belirtisi olan şey de dış mantar . Dış mantarın iç mantara seyretme gelişme durumu var mıdır acaba ?
@Selçuk YÜKSEL hocam siz ne düşünüyorsunuz?
Dış mantar erken tedavi edilmezse hava keselerini ve sindirime sistemini etkileyebiliyorlar. Söylediğim şrubu önlem amaçlı kullanabilirsiniz. Ağzına 1 damla. Damlama yaparken zorlanıyorsanız suluğuna 3-4 damla. En fazla 12 saate bekletin sonra temiz su verin. 10 gümde 1 kullanabilirsin. Faydası olur. Gagasına da oksijenli suyla sterilize ve troysd krem. Yoksa vazelin veya travazol kullanın. Vitamin takviyesini eksik etmeyin. Geçmiş olsun.

Dış mantar erken tedavi edilmezse hava keselerini ve sindirime sistemini etkileyebiliyorlar. Söylediğim şrubu önlem amaçlı kullanabilirsiniz. Ağzına 1 damla. Damlama yaparken zorlanıyorsanız suluğuna 3-4 damla. En fazla 12 saate bekletin sonra temiz su verin. 10 gümde 1 kullanabilirsin. Faydası olur. Gagasına da oksijenli suyla sterilize ve troysd krem. Yoksa vazelin veya travazol kullanın. Vitamin takviyesini eksik etmeyin. Geçmiş olsun.
Triflucan şurubu önlem amaçlı 10 günde bir ağzına tek damla olarak mı öneriyorsunuz ? Biraz devam etmemiz gerekmez mi ? Bir de önlem amaçlı tüm kuşlarda kullanıyım mı yoksa sadece gagasında mantar olanlarda mı kullanayım ?
Oksijenli su yerine normal su kullansam da olur mu ?

Triflucan şurubu önlem amaçlı 10 günde bir ağzına tek damla olarak mı öneriyorsunuz ? Biraz devam etmemiz gerekmez mi ? Bir de önlem amaçlı tüm kuşlarda kullanıyım mı yoksa sadece gagasında mantar olanlarda mı kullanayım ?
Oksijenli su yerine normal su kullansam da olur mu ?
Hangi ilaç olursa olsun 10 günde bir bir doz uygulamak o ilacadirenç geliştirmekten öteye geçmez. Boş yere florayı bozmuş olursunuz. Dış mantarı tedvi edin. Başka ilaç falan vermeyin. İsal kusma vs olursa yazın.

Hangi ilaç olursa olsun 10 günde bir bir doz uygulamak o ilacadirenç geliştirmekten öteye geçmez. Boş yere florayı bozmuş olursunuz. Dış mantarı tedvi edin. Başka ilaç falan vermeyin. İsal kusma vs olursa yazın.
Ben de aynı şeyi düşünmüştüm teşekkürler hocam . Peki yaşı hakkında yorum yapar mısınız ?

Ayakları bu şekilde

Ekli dosyalar

• 4AC2C502-FA48-48D8-AABC-1A2143F4F1C5.jpeg
    4AC2C502-FA48-48D8-AABC-1A2143F4F1C5.jpeg
    661.8 KB · Görüntüleme: 24
  • ED5C2063-EDDA-45AF-9C9D-E366F95A85D2.jpeg
    ED5C2063-EDDA-45AF-9C9D-E366F95A85D2.jpeg
    775.1 KB · Görüntüleme: 21
Geri