Karadeniz Pet

Yaşlanan Muhabbet Kuşları

aztec

Meraklı Üye
Merhabalar,

Benim hep aklıma takılan bir konu var. Birincisi bu petshoplarda yaşlanan hayvancağızları ne yapıyorlar? İkincisi de forumda çokça bulunan üretici arkadaşlara. Üreme yaşını geçen kuşları elinizde tutuyor musunuz? Ya da bildiğiniz diğer üreticiler ne yapıyorlar?

Benimde hep aklıma takılan sorulardan birini sormuşsun. Bilen biri varsa bizi aydınlatırsa güzel olur :D

Aynen bende hep merak ederim

Petshopda kuş yaşlanana kadar kalmaz o hijyensiz ortamda yaşına girmeden ölür zaten hobicilerde eğer kanı sağlamsa yaşlandığı taktirde bile sezonda 1 ağız da olsa yavrusunu alıp 1 sezon dinlendiriyor tabi vakti gelen göçüyor ;)

Petshopda kuş yaşlanana kadar kalmaz o hijyensiz ortamda yaşına girmeden ölür zaten hobicilerde eğer kanı sağlamsa yaşlandığı taktirde bile sezonda 1 ağız da olsa yavrusunu alıp 1 sezon dinlendiriyor tabi vakti gelen göçüyor ;)

Teşekkürler cevabınız için. Ben mesela beş yaşından sonra yavrusu alınmaz diye duymuştum ama yanılıyor da olabilirim tabi. Kuşlardan 10 yaşını geçenler de oluyor malum. Bu sürede ne oluyorlar peki? Emektar diye besleniyor mu yine de?

Şuanda tanıdığım bir üreticide 2009 erkek 2010 dişi kuşlardan yavru alıyor . Kimisi emektar olarak besliyor kimisi bileziğini kesip genç kuş diye vasıflı kuş diye satıyor alan da patlıyor kuş tabi ;)

benim bir tanıdığım var 12 yaşında dedesi hediye etmiş, tabi dedesi ölünce o aldığı kuşun değeri dahada artmış kaç yıldır ölmedi kuş arkadaşm
22 yaşında şı an 10 yıldır onda tabi yaşlandı epey uçamıyor flande önüne gelene sevdiriyor kendini baston versek onu kafamıza fırlatır okadar sağlıklı adı aziz aziz dedeyi herzaman saygı duyuyoruz , onun eşi öldükten sonra bir daha kimseyle eş tutmamış , 2 tane yavrusu olmuş o yavrularıda başkalarıyla eşleştirip aziz dedenin soyunu devam ettiriyor arkadaşım. arkadaşım bana dediği eğer ölürsem aziz dedenin soyundan gelen kuşlara sen bakacaksın diyor .. yani biraz manevi değeriyle alakalı bir durum ama pet shoplardaki o koşulda 3 yıldan fazla bir kuş yaşayacağını sanmam

Son düzenleme:
Üreticiler ellerinde çok yaşlı kuş tutmamaya özen gösteriyor.Kuşlardan 4-5 yaşına kadar randımanlı yavru alınıyor ancak bu kadar tutmalarına gerek olmuyor.
Bunun sebepleri;
1.Ellerinde yavruları olduğundan kan taşıyıcılığı zaten oluyor.
2.O kuşu zamanında elinden çıkarmaz ise para etmiyor kuş.

Bazen istisnalarda ise kuşları emektarlıktan dolayı elde tutup salmada besliyorlar ve bakıcı olarak kullanıyorlar.Bunu yapanlarda geniş yeri olan kişiler.
Benim gibi 6 box kafesi olan biri için lükse kaçar.

Üreticiler ellerinde çok yaşlı kuş tutmamaya özen gösteriyor.Kuşlardan 4-5 yaşına kadar randımanlı yavru alınıyor ancak bu kadar tutmalarına gerek olmuyor.
Bunun sebepleri;
1.Ellerinde yavruları olduğundan kan taşıyıcılığı zaten oluyor.
2.O kuşu zamanında elinden çıkarmaz ise para etmiyor kuş.

Bazen istisnalarda ise kuşları emektarlıktan dolayı elde tutup salmada besliyorlar ve bakıcı olarak kullanıyorlar.Bunu yapanlarda geniş yeri olan kişiler.
Benim gibi 6 box kafesi olan biri için lükse kaçar.

Peki 4-5 yaşına erişmiş kuşu nasıl elden çıkarıyorlar? Elden çıkmayan kuşu salıvereyim gitsin oluyor mudur acaba?
Bana bu kuşlar heba oluyormuş gibi geliyor hep.

Soyledikleri gibi uc dort yasina gelen kusu satiyorlar evde uretim yapacaklar aliyor bazen bilerek aliyoruz bazen bilmeden bes yasindan sonra kustan hayir gelmiyor kimseye tavsiye etmem alinacaksa 1.5 2 aylikken al bekle daha hizli daha saglikli yavru alirsin

Cevap: Yaşlanan Muhabbet Kuşları

Peki 4-5 yaşına erişmiş kuşu nasıl elden çıkarıyorlar? Elden çıkmayan kuşu salıvereyim gitsin oluyor mudur acaba?
Bana bu kuşlar heba oluyormuş gibi geliyor hep.

Niye salınsın kuşlar.Salındığı takdirde 2-3 günden fazla yaşaması mümkün değil.
Dediğim gibi satanlar zaten 4-5 yaşına gelmeden 2-3 yaşlarında satıyorlar.
Satmayanda salmada tutuyor.Yaşam ömürleri kısa olduğundan çok fazlasıda ölüyor.
Evde bakılan ürememiş kuşlarla karıştırmamak gerekli.Onlar istisnalarla 10-12 yaşlarına kadar yaşayabiliyorlar.
Aslında evde tek bakanların kaybı üreticilerden daha fazla.
Kuş daha 6-7 aylık olamadan bakımsızlıktan,yanlış bakımdan,stresten,hastalıktan ölüyor.
Evdeki tek kuşun mutluluk seviyesi ile üretimdeki kuşların mutluluk seviyesi arasında dağlar kadar fark var.Evde kuşlar yanlızlaştırılıyor.
Daha doğru ifade ile sizin günde ilgilenebileceğiniz vakit bir sınır dahilinde.Ancak yanında kuşlar varken böyle bir problem yok.Kuş her zaman mutlu :)
Diğer konu üreticiler 1 kuşa misal senelik 100 tl bakım masrafı harcıyorsa ev hobicisi 20-30 harcar.
Bilgi,birikim ve tecrübe de cabası.

Cevap: Yaşlanan Muhabbet Kuşları

Bir kaçtane de bende vardı, beleşci akraba eş dostlara verdim :)

Geri