Karadeniz Pet

Yavru kuşun dövülmesi

yigitguney

Yeni Üye
Merhabalar , 5 tane yavrumuz var ama 1 tanesini kardeşler fena dövmüşler anne ve babada sorun yok kardeşin dovdugunu gördüm . Şuanda ise dövülen kuş sürekli yuvalıktan çıkıyor . Bugün nerdeyse 30. Çıkışı . Bende ayırmak zorunda kaldım . Yavru kuş şuanda başka yuvalikta kalıyor . Peteğin önüne koyup öyle bakıyorum . Yanına dal darı koydum belki yer diye . Bugünde mama yapıp verdim. Acaba bu saatten sonra ne yapmam lazım ?

Yem kırmayı öğrenmesi gerekiyor dal darı güzel seçenek onu yedirmeye çalışmanız gerek. Ama çok erken ayrıldı ise anne babasından yem yemeyi daha beceremez. Biraz ilgi gösterirseniz beslenmesi için sorun olmaz.

Kuşa özel ilgi göstermekten başka yapabileceğiniz bir şey yok bu durumda. Kaç günlük yavrular?

1. 27 2. 24. 3.21. 4.18. 5.15 günlük yavrular var bizim dövülen kuş 4. Yani 18 günlük

18 günlük kuş ayırınca beslemeniz gerekli. 30 günlük olan bir kusun yuvadan ayrılması normal fakat 18 günlük kuşu beslemelisiniz. dikkatli olun zor bir iş.

Elle besleme yapacaksın veya anne babası besliyor ise gün içerisinde kuş acıktıkça anne babasının yanına koy onlar beslesin. Yavru beslenince tekrar ayırırsın. Ya da bir kafese 2 yuvalık tak, birinde 4. yavru tek kalsın, diğerinde 4 yavru kalsın. Anne babası yine girer besler.

Elle besleme yapacaksın veya anne babası besliyor ise gün içerisinde kuş acıktıkça anne babasının yanına koy onlar beslesin. Yavru beslenince tekrar ayırırsın. Ya da bir kafese 2 yuvalık tak, birinde 4. yavru tek kalsın, diğerinde 4 yavru kalsın. Anne babası yine girer besler.
İki yuvalık takma işini bizde düşündük ama 2. Bir yuvalık koyma yeri yok kafesin. Bugün de annesinin yanına attık , baya bi beslemiş ama tekrar çıkmış yuvadan bizde tekrar yalnız bıraktık kuşu peteğin önünde yine.

Geri