Karadeniz Pet

Yemin kurtlanmaması için şartlar nelerdir

Rassien

Onursal Üye
kuşuma kapalı yem alıyorum yemin bitmesine doğru kurtlandı bi kere
birgün aspurun bitmesine doğruda aspur kurtlandı attım hepsini yemlerin kurtlanmaması için ne yapılması gerekir sıcaktamı durmalı soğukta mı vs..
ayrıca yemleri kavanozda saklıyorum

Kavanozda sakladığınız halde nasıl kurtlandı anlayamadım.Acaba güneş alan bi yere mi koydunuz. Yemler serin yerde saklanmalı.Ben yazın kavanozu buzdolabında,kışın ise serin ve güneş almayan bi yerde saklıyorum,sorun olmuyo.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kavanozda sakladığınız halde nasıl kurtlandı anlayamadım.Acaba güneş alan bi yere mi koydunuz. Yemler serin yerde saklanmalı.Ben yazın kavanozu buzdolabında,kışın ise serin ve güneş almayan bi yerde saklıyorum,sorun olmuyo.

benim koyduğum yer biraz güneş alıyor oyüzden kurtlandı heralde telşekkür ederim yardımlarınız için

ıslak olunca ve güneş olunca kurtlanıyor ben karton kutuya koyuyuorum onuda dolabın içine koyuyuyorum sorun olmuyor

Benim ki mutfak dolabımda. Kalın bir kutunun içinde(yemin kendi kutusu). Resmini de atayım.
gLGkv2.jpg
[/url][/IMG]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:34 -->-> Daha önceki mesaj 19:34 --

Resimdeki gibi ince bir kap değil.

yemin kurtlanması kelebeklenmesi sıcağa ve neme bağlı bir durum.. çok sıcak ve nemli bir ortamda kalırsa bu durumlara maruz kalır.. misal kuru gıdalar makarna pirinç vs gibi bizlerin kullandığı ürünlerde de bu durumlarla karşılaşılıyor. saklama koşullarına dikkat edildiği yani serin ve kuru bir ortamda bekletildiği sürece bir sorun oluşmaz.

yemin kurtlanması kelebeklenmesi sıcağa ve neme bağlı bir durum.. çok sıcak ve nemli bir ortamda kalırsa bu durumlara maruz kalır.. misal kuru gıdalar makarna pirinç vs gibi bizlerin kullandığı ürünlerde de bu durumlarla karşılaşılıyor. saklama koşullarına dikkat edildiği yani serin ve kuru bir ortamda bekletildiği sürece bir sorun oluşmaz.

tamam serin bir yere alacağım yemleri

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:44 -->-> Daha önceki mesaj 11:43 --

Benim ki mutfak dolabımda. Kalın bir kutunun içinde(yemin kendi kutusu). Resmini de atayım.
gLGkv2.jpg
[/url][/IMG]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:34 -->-> Daha önceki mesaj 19:34 --

Resimdeki gibi ince bir kap değil.

evet bende bu yemden kullanıyorum kabı kalın ama ben yemi alınca kavanoza katıyorum bu kutuyu atıyorum

arkadaşlar yanılıyorsam düzeltin pirinç bulgurkurtulmuş meyveleryıkanıp kızgın güneşe temiz bir bez üzerinde serildiğinde kurtlar yok olur veya hiç yıkamadan direk günneşe serildiyinde yine kurtlar yok olur halbuki yemlerinizi bozlmadan önce yine güneşe sererseniz kurtlanmasını önlersiniz yemlerinizi pamuklu bir çuvala veye pamuklu torbada saklarsanız yemin ömrünü uzatmış olursunuz

arkadaşlar yanılıyorsam düzeltin pirinç bulgurkurtulmuş meyveleryıkanıp kızgın güneşe temiz bir bez üzerinde serildiğinde kurtlar yok olur veya hiç yıkamadan direk günneşe serildiyinde yine kurtlar yok olur halbuki yemlerinizi bozlmadan önce yine güneşe sererseniz kurtlanmasını önlersiniz yemlerinizi pamuklu bir çuvala veye pamuklu torbada saklarsanız yemin ömrünü uzatmış olursunuz

sizin dediğinizide biliyorum yemim kurtlanınca bana güneş gören bir yere serin demişlerdi ama kurtlanmadan önce de güneşte durarmı bilmem ben güneş alan biryerdeydi yemler o yüzden kurtlandı galiba birde serin bir yere koyucam yemleri

benimde öyle oldu annem dedi güneş alan yere koy kurtlanmasın dedi koyduğum günün ardından bi baktım kelebekler uçuşuyor :) serin ve güneş görmeyen bir yer daha iyi ve kapalı olacak b,irde

arkadaşlar güneş gören yere koyun demedimkurtlanmışsa güneşe serin birsüredurduktan sonra toplayıp toplayıp bir kavanoza veya biraraçgereyin içine koyunbirde yemlerinizi ara sıra ellede olsa karırtırırsanızkurtlanmasını[güve]oluşmasını önlersiniz

arkadaşlar güneş gören yere koyun demedimkurtlanmışsa güneşe serin birsüredurduktan sonra toplayıp toplayıp bir kavanoza veya biraraçgereyin içine koyunbirde yemlerinizi ara sıra ellede olsa karırtırırsanızkurtlanmasını[güve]oluşmasını önlersiniz

tamam tavsiyelerinizi dikkate alacağım tekekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:33 -->-> Daha önceki mesaj 13:33 --

benimde öyle oldu annem dedi güneş alan yere koy kurtlanmasın dedi koyduğum günün ardından bi baktım kelebekler uçuşuyor :) serin ve güneş görmeyen bir yer daha iyi ve kapalı olacak b,irde

anneme sordum o da güneşe koyuyon sen tabi kurtlanır serin bi odaya koy dedi :D teşkkürler

ya bende bir şey sorucam benim yemdede bilmiyorum ne olduğunu ama ben açık yem kullanıyorum yemler poşetin içinde ve poşette bi kutuda ama kutunun ağzı açık yemin poşetinin içinde örüöcek ağı gibi küçük küçük yumaklar oluyor poşete yapışık veya yeme bunlar nedir bi yardımcı olursanız sevinirim

ya bende bir şey sorucam benim yemdede bilmiyorum ne olduğunu ama ben açık yem kullanıyorum yemler poşetin içinde ve poşette bi kutuda ama kutunun ağzı açık yemin poşetinin içinde örüöcek ağı gibi küçük küçük yumaklar oluyor poşete yapışık veya yeme bunlar nedir bi yardımcı olursanız sevinirim

kurtun oluşturduğu ağ gibi bir şey benim yemler kurtlandığında da vardı o örümcek ağı gibş şeylerden hatta yemmler kavanozun camına yapışıp kalıyordu yemi değiştirin bence ayrıca kapalı yem daha sağlıklı olur diye düşünüyorum

eminmisiniz çünki ben uzun zamandır kullanıyorum da o yüzden sordum elimdede bir sürü yem var hepsini dökiyimmi şimdi

eminmisiniz çünki ben uzun zamandır kullanıyorum da o yüzden sordum elimdede bir sürü yem var hepsini dökiyimmi şimdi

ne kadar var yeminiz eğer fazla bir şey değilse kapalı yem alkın mesela bende açık yem kullan ıyordum champion diye bir marka kullanıyorum şimdi 500 gr 5.5 tl açık yemler daha bayat bozulmaya daha elverişli ve tozlu oluyor bu da kuşu zamanla hasta edebiliyor

ya 2 poşet var ama büyük poşet değil orta boy yapacak bişey yok atıcaz artık mecburen benimde zaten aklıma takılıyordu o şeyler iyiki böyle bi konu açılmışta öğrendim şimdi

Furkan Bey açık yeme ya da kapalı yeme geçin diyemem ama kapalı yeme geçcekseniz de elinizdeki yemleri atmayın.Sokaktaki kuslara,guvercinlere verebilirsiniz.

Geri