Karadeniz Pet

Yeni aldığım kuşum yem yemiyor.

Serdar Hasbal

Yeni Üye
Merhabalar.40 günlük bir kuş aldım, iki gün oldu fakat kafes içinde hiç gezmiyor,su içmiyor ve sadece elimden yem yiyor.Yeni alınan kuşlarda stres sonucu böyle durumlar olduğunu duydum;fakat beni asıl kuşkulandıran hayvanın tunekte saatlerce aynı noktada kalması.Ele biraz uğraştırsada geliyor ve kendini sevdiriyor.Dışarı çıkardım ve sağa sola fazla çarpmadan uçtu kafesin üstüne koyduğumda yine aynı şekilde kımıldamadan dakikalarca durdu kuş hastamı acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Ben de bu Cumartesi günü bir kuş aldım. Daha bugün yavaş yavaş açılmaya başladı. Diğer kuşum da bu şekildeydi. Yerine alıştıkça kendine gelecektir.
Ama hastalıktan şüpheleniyorsanız da bir fotoğrafını yükleyin, daha rahat yardımcı olunur.

Yer degisikligi kuslari strese sokuyor bir sureligine, yavrularda bu sure biraz daha uzuyor. Ortama alismasi icin sure taniyin,basta urkek ve cekingen olurlar. Ortama alisincaya kadar disari salmayin bence, kafesine de dal dari asin.
Gecen hafta 40-45 gunluk iki yavrumu getirdim 5 saatlik mesafeden, onlar da suspus oturdular tunekte, ancak bugun sesleri cikmaya ve hareketlenmeye basladilar.

20160622_131856.jpg

Fiziken bir sıkıntısını göremedim, popoya yapışık dışkı,tüy dökülmesi kabarma vs.

Serdar Bey Aynı durum benim muhabbet kuşu içinde geçerliydi. Eve getirdim 35 40 günlükken . Dediğiniz gibi yaklaşık 5 gün kadar yemi adam akıllı yiyip suyu içtiğini görmedim. Fakat zamanla anladım ki yerini yadırgıyormuş hayvancağız :) Fakat 1 haftayı devirdikten sonra düzeliyor genelde. Ufaktan ötüşler yem sağlam yemeler vs. Aslında yeni geldiyse bir 10 gün kadar kafeste bekletmeniz daha iyi olur çevreye alışması için. Anlayacağınız biraz müddet tanıyın yeni ortama adapte süresi yaşamakta :) sağlıklı olması dileğiyle

Masallah kusunuza, cok guzel. Ayni renk yavrularim olmustu benim de.

Hepinize teşekkürler.Daha önceleri tropheus türü balık beslemiştim yıllarca,bilen bilir bakımı çok zor ve zahmetidir.Bir günde tam 12 balığımı kaybettim hastalıktan,maddiyatinda değildim ama gözümün önünde teker teker ters dönüyorlardı çok zoruma gitmişti oturup sinirden ağlamıştım bu yaşımda;ama kuş hobisinin ayrı bir maneviyatı varmış bunu yeni anladım, onu anlamak,dokunmak,oynamak çocuk gibi bağlanıyorsun resmen korkum bu yüzden kusura bakmayın başınızı ağrıttım tekrar teşekkürler.

Estağfurullah bir zerrede olsa yardımcı olabildiysek ne mutlu bize :) kesinlikle katılıyorum. Aile ferdi olup çıkıyorlar zamanla :) Dediğiniz gibi bağlanma sahiplenme duygusu aşırı şekilde ortaya çıkmakta. Üzüldüm balıklarınız için . Bir daha böyle kayıplar yaşamamanız dileğiyle Serdar Bey sağlıkla kalın .

Maşallah, çok güzel kuş. Gayet sağlıklı görünüyor.
Jumbo kırığı herhalde. İri bir yavru.

Kırık bir kuş çok güzel maşallah.40-45 günlük yeni yeme düşmüş bir kuştan fazla birşey beklememek gerek.Tek başına yanında kendinden biri olmadan içgüdüsel olarak öğrenmeye çalışacak.İlerleyen günlerde size alışacaktır.

Arkadaşlar bir sorum daha olacak, kuşu dışarı çıkardığımız zaman hiç yere konmuyor devamlı olarak perdeye ve yüksek yerlere konma eğiliminde.Parmağıma aldığım zaman koltuğa ve halıya bırakamıyorum bıraktığım zaman uçuyor hemen.Zannedersem kendini güvende hissedemiyor yerdeyken.

Kendilerini yuksek yerlerde daha guvende hissediyorlar, kafete bile hangi tunek yuksekse onu tercih ediyorlar

Tertemiz güzel kuş.Alışır zamanla dert etmeyin.Ele alıştırma eğitimine devam.

Konuyu şimdi gördüm. Kuşu Serdar Bey benden aldı. Kuş konusunda zaman zaman whatsapp üzerinden mesajlaşıyoruz. O yüzden sorulara tekrar cevap vermeyim. :) Kuş resimde oldukça heybetli çıkmış. Anne babasına göre biraz iri ama bizde yerli diye tabir edilen normal muhabbet kuşu. Jumbo kırığı falan değil yani. :) Bakımdan mı genetik havuzlarından mı, mutasyondan mı yoksa hepsi birden mi bilmiyorum nedense benim bazı yavrularım büyüyünce anne babasının 2-2,5 katı olabiliyor. Bu yavrunun da irilik açısından geleceği var gibi gözüküyor.

Konuyu şimdi gördüm. Kuşu Serdar Bey benden aldı. Kuş konusunda zaman zaman whatsapp üzerinden mesajlaşıyoruz. O yüzden sorulara tekrar cevap vermeyim. :) Kuş resimde oldukça heybetli çıkmış. Anne babasına göre biraz iri ama bizde yerli diye tabir edilen normal muhabbet kuşu. Jumbo kırığı falan değil yani. :) Bakımdan mı genetik havuzlarından mı, mutasyondan mı yoksa hepsi birden mi bilmiyorum nedense benim bazı yavrularım büyüyünce anne babasının 2-2,5 katı olabiliyor. Bu yavrunun da irilik açısından geleceği var gibi gözüküyor.
Çok şaşırdım anne ve babası yerli olan bir kuşun böyle iri olmasına. Ya da fotoğraftan mı öyle görünüyor bilmedim. Demek ki genlerinde bir şekilde taşımışlar. Sağ olun verdiğiniz bilgi için.

Maşallah kuşunuz gayet sağlıklı gözüküyor henüz 40 günlük olduğu için kolonisinden ayrılıp farklı bir ortama gelmek ortam değişikliği bu tür belirtiler için doğal karşılanmalı. Ona zaman verin 2-3 gün kafes den çıkarmayın sevginizi kafes dışından gösterin yem yemiyor ise kafes taban ına serin yem i ve tünek çıkartın ilk gün.. Tüyü kadar ömrü olur inş

Geri