petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yeni çiftim eş değiştirme ve yağlanma HK.

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Murat NUR tarafından 17 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. Murat NUR

Murat NUR Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    16
    Mavi&sarı çiftimin dişisi eski kuşum bir önceki eşi pasif olduğu için sırf onlara yoldaş olsun diye aldığım çiftin erkeğiyle eş ettim iyi anlaşıyorlar. Boşa düşen dişi ile erkeği verip yerine yaklaşık 2-3 ay önce son kuluçkasını yapmış olan bir çift aldım. Mavi&yeşil karın

Mavi&şarj ciftim iyi anlaşıyorlar ama erkek tahminimce daha önce tek bakılmış evcilleştirilmeye çalışılmış. Çok ses çıkarıyor sitemli sürekli otuyor ve gagasını tellere falan vuruyor. Dişi çiftleşmek istiyor ama erkek öpücükten ötesine gidemiyor hemen karşı tüneğe uçuyor.

Mavi&yesil ciftim deneyimliler yaklaşık 2 haftadır bendeler. Bendeki yuvalik kendi eski yuvaliklarinin aynısı olduğu için geldiğinden beri dişi sürekli yuvaliga girip çıkıyor. İçindeki talaslari un ufak etti. Ama erkek hiç yuvaliga bakmadı.

Soruların:
    1- mavi&sarının erkeğinin hareketleri sorun yaratir mi. Evcil olma ihtimali.

2- mavi-yesil çiftimin dişisinin yağlanmış olma ihtimali var mi. Surekli yuvalikta ama icraat yok. Son kuluçkasının üzerinden çok geçti.

3- yuvalikta un ufak olan talaşın üzerine ekleme yapmalı mıyım.

4- kafes düzeni nasıl. Kuşlar sessiz sakin bos bi odada. Çok az girip çıkılıyor. Akıllı yemligin sayesinde fazla rahatsız da etmiyorum.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    1. Kimi evcil kuşlar oyun oynayıp eş tutmayabilir. Yapacak şey büyük bir salmaya atmak.. :)

2. Göğsü iri pek yağlanmış gibi gelmiyor. Mavi dişinin başka bir fotoğrafı var mı? Sanki kanatları salmış. Yumurta olabilir.

3. Yavrular çıkana kadar hiç talaş ekleme. Yavru sayısı arttıkça ve büyüdükçe az az arttırırsın talaş miktarını.

4. Kafes düzeni iyi, Akıllı yemlik var diye çok ihmal etme, alttaki hazne dolarsa yukardan yem dökülmez.

Hayırlı olsun, bereketli üretimler.

3. Murat NUR

Murat NUR Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    16
    yumurta olabilir abi kanatlar dediğin gibi düşük sırtı hafiften şişik uygun pozu yakalayamadım. akıllı yemliği günlük kontrol ediyorum sadece gerek olduğunda müdehale ediyorum. mesela yemi değiştirdiğim için kuşlar yemi eşeleyip hemen aşağı hazneyi dolduruyor. normalde en az 4 gün rahat ve temiz kalıyordu yemlik suluk mutlaka haftanın 5 günü tazeleniyor

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:01 -->-> Daha önceki mesaj 23:42 --

[/COLOR [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:10 -->-> Daha önceki mesaj 18:01 --

[/COLOR [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION]
    Dişinin yağlanmış olmasından supheleniyorum. Dün eljme alıp baktım tosun gibi maşallah. Sizce yağlanma var mi. Birde erkeğin sol kanadının baş kanatları döküldü dengesiz uçuyor kafes içi de hatta ucamiyor zıplıyor tunekten tunege
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:15 -->-> Daha önceki mesaj 21:10 --

[/COLOR [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION]
    yağlanma için yeni fotolar attım bakabilir misiniz?

4. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Kuşu ellemeden anlayamayız. Bana yağlanmış gibi gelmedi fotoğraftan bakınca.
    Yuvalığa yakın koyduğun tüneği 2 tel ortaya doğru kaydır istersen çok rahatsız duruyorlar orada.

5. Murat NUR

Murat NUR Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    16
    Abi o tünek akıllı yemlige dayalı en son oraya kadar cekebiliyorum

6. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    Bana yumurta var gibi geldi inşaallah yumurtlar yeşillik verin biraz kuşlarınıza maşallah

7. Murat NUR

Murat NUR Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    16
    Mama veriyordu kestim yağlanma ihtimaline karşı, limonlu yada sirkeli au veriyorum dün ilk defa marul verdim sade yemediler

8. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    Kara lahana maydanoz sapı da verebilirsin mamayi şimdilik kesmen iyi olmuş

9. Murat NUR

Murat NUR Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    16
    Kara lahana, marul ve maydanoz sapını doğrayıp yemlikte versem nasıl olur yada direk yaprak olarak asayimmi, yağlanma belirtisi yok değil mi,

10. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    231
    Yağlanma olsa da çok yok bence en azından sıkıntı edecek kadar yok ben tüm veriyorum aşırıya kaçmadan bir de marul çok verme ishal yapar

11. Murat NUR

Murat NUR Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    16
    O zaman haftada birer gun tüm vereyim. Tesekkur ederim.

Sayfayı Paylaş