Karadeniz Pet

Yeni gelen disim hakkinda

MKaya325i

Yeni Üye
Arkadaslar merhaba herkese iyi forumlar. Uzun zamandir butun yardima ihtiyacim olan konularda forumunuzu misafir olarak takip etmekteydim.

Iki adet muhabbet kusu bir tanidigimizdan hediye geldi. Ikisi de erkekmis, bir tanesi cok agresif davraniyordu digerine karsi bende onu verip yerine disi almaya karar verdim. (verince cok üzüldüm umarim gittigi yeri yadirgamaz)

Verip aldigim kus Yesil renkte olan disi, bizimkisi ise Mavi olan erkek. Yaslari yaklasik oldugu icin PetShop sahibi bunu verdi. Simdi gelelim sikintilarima...

1-) Yeni kus geleli cok zaman olmadi 3 gündür bizimle, ötmüyor (bu alisinca gecer yazmissiniz forumda)

2-) Bizim Mavi surekli onun yanina gidip oynamak istiyor ama Yesil hic pas vermiyor, bizimkisi kabariyor goguslerini sisiriyor yanina gidiyor oyun istiyor ama yesil de yine tık yok.

3-) Bir diger ve onemli sorum, mavi kafesten cikmak istiyor onu cikarinca yesil de cikiyor, mavi girse de yesil girmiyor kafesin ust kosesinde oylece oturuyor (korkuyorum acliktan susuzluktan olucek diye) yanina bizi yaklastirmiyor. Nasil iceri sokarim veya cikarmamam mi gerek?

Benim icin yavru vermesi önemli degil sadece arkadas olsunlar canlari sıkılmasın istiyorum. Herkes zamanla alisir yazmis forumda sabir yazmis ama ben kuslarin morallerinin dusuk olmasini istemiyorum.

Olmayacak gibiyse yesil kusu verip daha genc bi disi almak istiyorum.

Ekli dosyalar

• A7DC1303-8066-4615-AF29-3962D5B83A93.jpeg
    A7DC1303-8066-4615-AF29-3962D5B83A93.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 40
Maaşallah güzel kuşlarınız var.
Sorularınıza genel cevap vereceğim. Dişi kuşlar daha yabani olduğu için alışması da uzun sürebilir. Ancak aynı zamanda hastalık durumu da olabilir. Fotoğraf paylaşırken, ışık kaynağını arkanıza almaya çalışın ve dışkılarının, hatta mümkünse hangisinin erkeğin dışkısı, hangisinin dişinin dışkısı olduğunu belirterek fotoğraf paylaşın.
Erkek, dişi seçimi yapmaz. Erkeğin amacı sadece üreme içgüdüsünü gerçekleştirmektir. Seçici olan, eşini seçen dişidir. Dişi erkeği beğenmezse, onunla çiftleşmek istemezse yapacak pek bir şey yoktur.
Anlaşmaları önemlidir, çünkü dişi, erkekle anlaşamazsa ya erkek bir süre sonra dişinin yanına yaklaşmaktan vazgeçecek veya korkacaktır, ya da çiftleşme isteği olduğu zaman birbirlerine, yüksek ihtimalle dişi erkeğe zarar verecektir ki her iki durumda da siz amacınıza ulaşamamış olacaksınız.
En azından dişiyi aldığınız yere, bir süre sonra birbirlerine alışamazlarsa dişiyi değiştirbilecğinizi söyleyin.
Küçük bir dişi, hatta yavru almanızın avantajı, eş olmalarını kolaşlaştırmasıdır. Ama yine de dişi kuşun karakteri önemlidir. Agresif bir dişi, çiftleştiği, yavrularını dünyaya getirdiği erkeğe bile zaman zaman agresif davranabilir.
Madem evde besleyeceksiniz, her iki kuşu da önce kendinize alıştırıp ondan sonra biraraya getirmek, bence daha doğru olacaktır.

Suleyman Bey ilginiz icin tesekkurler. Altlarini temizledim az once ama ikisinin pislikleri yesil ve beyaz renkte.

1-2 kere disi ötmüstü daha onceden. Bugun daha uzun öttü, ben odaya girince sustu alisiyor gibi biraz daha bekleyim.

Fotograflarda gorundugu gibi iceride ayri ayri duruyolar. Disaridaykende yesil maviye pek pas vermiyor ama bir kere öpüstüklerini gördüm cok kisa surdu tekrar olmadi.

Alisamazlarsa soylediginiz gibi daha genc bi yavru bakayim.

25C9FE82-A09E-4541-AB6B-11CD093E7000.jpeg

7AEE5560-B993-474C-A6DD-3B62E1077782.jpeg

Ekli dosyalar

• 7FE18FFC-2ABA-4D2E-BAD1-71A8050B325B.jpeg
    7FE18FFC-2ABA-4D2E-BAD1-71A8050B325B.jpeg
    973.6 KB · Görüntüleme: 20
Erkeğin maşallahı varmış :) alışırlar demişler evet alışırlar. Dişi daha yeni ortama girdi ve elbet yabancı yere alışması biraz zaman alıyor. Hiç ötmeyişi bu yüzden. Erkeğin yarısı kadar bile ötmesi çok zor normal zamanda dişiler daha sessiz oluyor. Biraz süre vermelisiniz. En az 2 hafta kadar sürüyor ev ortamında yetişmemiş kuşun eve ve ev halkının odaya girip çıkmasına alışması. Dişi erkeği dövmüyorsa anlaşırlar. Süleyman hocamın dediği gibi yabani dişiler zor kuşlardır, ele alışmaz korkar kaçar vs vs. Hani kuş var orda ama yok gibi anlatabildimmi bilmem. Bir erkeğin sıcaklığı kadar size verdiği haz kadar vermesi çok zor. Heleki bazı dişiler aman allahım fena oluyor. Ama sizin dişiniz okadar yabani değil gibime geldi anlattıklarınızdan dolayı. Bende bir dişi vardı abartmıyorum kendisini kartal sanıyordu o derece vahşi ve yabaniydi. Erkeğe kafesi dar ediyordu. Sonuç olarak başka dişiyle değiştirdim ve inanın şuan gittiği yerde ne yaptığını hiç merak etmiyorum :D Şaka bir yana ortalama 1 aydan sonra eve ve ortama alışmaya başlayacaktır. Zaten ilk 2 hafta kafaste bile tedirgin, 2 hafta kadar bir zamandan sonra da kafese biri yaklaşınca tedirgin ve 1 ay kadar zamandan sonra odaya gireni çıkanı erkek kuşunuz kadar umursayacak, kendisini kafesinde rahat hissedecek. Ondan sonra da zaten eş tutmaları vs gibi durumlar için bekleyeceksiniz sürenin ucu açık tabi malesef. Kimi forumdaş yazıyor petshoptan aldım eve getirdim çiftleştiler diye. Şans işte. Bu zamanları atlatmanın tek ilacı sabretmektir. Zaman tanıyacaksınız ve zaten gözlemleyeceksiniz kuş hal ve haraketleriyle zaten size kendisini belli edecek. Siz kuşu şu sıra fazla ürkütmeyin önce yerine bi alışsın bence. Yakında daha sık öpüşürler koklaşırlar. Zaten yavru alma gibi bir hevesiniz yok ilk aşamada siz kuşlarınıza iyi baktığınız müddetçe onlarda size hediyelerini çok geçmeden verirler umarım. Yavru başka tat bambaşka bir heyecandır. İlk kez yavru aldığım zamanı hatırlıyorum tarifi çok güzel :) Bayadır hobiden uzaktım 1-2 senedir yine başladım şu sıra ben de yavru almaya hevesliyim bakalım kısmet :)

''Olmayacak gibiyse yesil kusu verip daha genc bi disi almak istiyorum'' demişsiniz fakat onun için çok erken. bekleyin bakalım biraz. Kuşta bir hastalık yoksa ve aşırı sert bir dişi değilse olur inşallah. Erkeği aşırı dövme parçalama yolma gibi durumlar yoksa 3gün 5gün 1 haftada anlayamazsınız olup olmayacağını. Çok zor.

Not: verdiğim süreler 2 hafta 1 ay gibi yaklaşık yuvarlayarak verdiğim tahmini sürelerdir.

Son düzenleme:
Erkeğin maşallahı varmış :) alışırlar demişler evet alışırlar. Dişi daha yeni ortama girdi ve elbet yabancı yere alışması biraz zaman alıyor. Hiç ötmeyişi bu yüzden. Erkeğin yarısı kadar bile ötmesi çok zor normal zamanda dişiler daha sessiz oluyor. Biraz süre vermelisiniz. En az 2 hafta kadar sürüyor ev ortamında yetişmemiş kuşun eve ve ev halkının odaya girip çıkmasına alışması. Dişi erkeği dövmüyorsa anlaşırlar. Süleyman hocamın dediği gibi yabani dişiler zor kuşlardır, ele alışmaz korkar kaçar vs vs. Hani kuş var orda ama yok gibi anlatabildimmi bilmem. Bir erkeğin sıcaklığı kadar size verdiği haz kadar vermesi çok zor. Heleki bazı dişiler aman allahım fena oluyor. Ama sizin dişiniz okadar yabani değil gibime geldi anlattıklarınızdan dolayı. Bende bir dişi vardı abartmıyorum kendisini kartal sanıyordu o derece vahşi ve yabaniydi. Erkeğe kafesi dar ediyordu. Sonuç olarak başka dişiyle değiştirdim ve inanın şuan gittiği yerde ne yaptığını hiç merak etmiyorum :D Şaka bir yana ortalama 1 aydan sonra eve ve ortama alışmaya başlayacaktır. Zaten ilk 2 hafta kafaste bile tedirgin, 2 hafta kadar bir zamandan sonra da kafese biri yaklaşınca tedirgin ve 1 ay kadar zamandan sonra odaya gireni çıkanı erkek kuşunuz kadar umursayacak, kendisini kafesinde rahat hissedecek. Ondan sonra da zaten eş tutmaları vs gibi durumlar için bekleyeceksiniz sürenin ucu açık tabi malesef. Kimi forumdaş yazıyor petshoptan aldım eve getirdim çiftleştiler diye. Şans işte. Bu zamanları atlatmanın tek ilacı sabretmektir. Zaman tanıyacaksınız ve zaten gözlemleyeceksiniz kuş hal ve haraketleriyle zaten size kendisini belli edecek. Siz kuşu şu sıra fazla ürkütmeyin önce yerine bi alışsın bence. Yakında daha sık öpüşürler koklaşırlar. Zaten yavru alma gibi bir hevesiniz yok ilk aşamada siz kuşlarınıza iyi baktığınız müddetçe onlarda size hediyelerini çok geçmeden verirler umarım. Yavru başka tat bambaşka bir heyecandır. İlk kez yavru aldığım zamanı hatırlıyorum tarifi çok güzel :) Bayadır hobiden uzaktım 1-2 senedir yine başladım şu sıra ben de yavru almaya hevesliyim bakalım kısmet :)

''Olmayacak gibiyse yesil kusu verip daha genc bi disi almak istiyorum'' demişsiniz fakat onun için çok erken. bekleyin bakalım biraz. Kuşta bir hastalık yoksa ve aşırı sert bir dişi değilse olur inşallah. Erkeği aşırı dövme parçalama yolma gibi durumlar yoksa 3gün 5gün 1 haftada anlayamazsınız olup olmayacağını. Çok zor.

Not: verdiğim süreler 2 hafta 1 ay gibi yaklaşık yuvarlayarak verdiğim tahmini sürelerdir.

Merhabalar, ilginiz icin tesekkurler. Simdiden Allah anali babali buyutsun diyelim yavrulariniza :))

Tavsiyelerinizi dün okudum kuslarimi gozlemleyip tekrar oyle cevap vermek istedim. Disimiz (yesil olan) erkegimiz yanina yaklasip opmeye calisinca gagaliyor ama baska bi sekilde saldirma, vurma gibi bi davranisi yok. Bizimkisi kartal gibi degil ama cirtlak bi ses cikartip gagaliyor

Erkek kafesin uzerindeyken surekli kur yapiyor oynamak istiyor disimizde tik yok. Cok nadiren ucuyor oylece kafesin ust kosesinde duruyor iceri de girmiyor. Girersede kafesin ust kisminda oturdugu kosenin icerisine giriyor, ötmesi baya cogaldi konusmalarima tepki veriyor ancak hareket vs gibi durumlarinda biraz pasif ve ürkek.. Ya diyorum yerini yadirgadi yada alismaya calisiyor. Gercekten acemiyim ruh hallerini hareketlerini anlayamiyorum ve sunuda soylemek isterim ornitofobi sahibiyim ama kuslarimi cok seviyorum.

Disi geldikten sonra suluk icerisinde yem kabuklari görmeye basladim kötü bir sey yoktur umarim

Kuslarimin durumu bu sekilde, her zaman yakinlasmiyorlar kafeste ayrilar hic yanyana gormedim, disariya cikinca da disi hep kafes ustunde erkek her yerde geziyor.

Disi videoda gorundugu gibi opmeye yeltenince kaciriyor.

Ne diyorsunuz sizce bu is olur mu :)

Son düzenleme:
Suluk icerisi bu sekilde yesil disimiz geldiginden beri..

Ekli dosyalar

• 8B49584D-59A0-4603-85C6-9A494230CD7D.jpeg
    8B49584D-59A0-4603-85C6-9A494230CD7D.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 26
kafese tek tunek koyun yan yana kalsınlar devamlı ve kafeste kalamar kemiği veya gaga taşı gibi şeyler haricinde birbirlerinden başka dikkatlerini çekecek ne varsa kaldırın. saygılar. duruma göre de yuvalıgı monte edersiniz. çünkü ikisi de kızışmış kendi hallerine bırakın 2 hafta kadar. suluk ise gayet normal bazen agızlarında yem ile suluga gidebilirler suluk başında yemi kırıp içine kabuk bırakabilirler.

kafese tek tunek koyun yan yana kalsınlar devamlı ve kafeste kalamar kemiği veya gaga taşı gibi şeyler haricinde birbirlerinden başka dikkatlerini çekecek ne varsa kaldırın. saygılar. duruma göre de yuvalıgı monte edersiniz. çünkü ikisi de kızışmış kendi hallerine bırakın 2 hafta kadar. suluk ise gayet normal bazen agızlarında yem ile suluga gidebilirler suluk başında yemi kırıp içine kabuk bırakabilirler.

Fatih Bey ve diger forum arkadaslarim cok tesekkur ederim bilgi ve yardimlariniz icin. Kafes duzenlemesini bu aksam yapip tek tunek uzerinde kuslarimi beslemeye devam edecegim. Yardimlariniz tavsiyeleriniz icin tekrar tesekkurler. Onumuzdeki aylarda kuslarimin durumunu sizlerle forumda paylasacagim, saygilar :)

Geri