Karadeniz Pet

Yumurta kuruma sorunu

Gülşen ÖZDEMİR

Paylaşımcı Üye
Merhabalar;
1 çift bakıcı kana sahip yerli muhabbetim var.üretim haneden aldım erkek kuşumu daha sonra yanına yine üretim haneden dişi aldım çok çabuk eş tuttular. Ilk kuluçkada 5te 5 yaptılar mersinden ankaraya gönderdim kuşları gönderdiğimde yumurtaları vardı gidene kadar bozulmuş .sonra yumurta kuruma sorunu başladı 8 yumurtadan 2 sini çıkartabildi yaz nedeni ile yumurtalar kuruyor die düşündüm dinlendirdim kuşları serilenmeye başlayınca tekrar taktım yuvalığı hemen yumurta aldım 6 adet yumurtladı ama yine kurudu yumurtalarım.tek 1 tane yavru kaldı şuan büyüyor 1 haftalık ve yine yumurta yapmışlar çok uzun yazdım biliyorum sorunum ciddi çok güzel yavru bakıyorlar ama böyle bi derdim var çözümü nedir. Kuşlar mutfakta duruyor çiftli kafeste üstleriNİ SON ZAMANLARDA tamamen örttüm mama takviyeside yapıyorum devamlı .yuvalığını hiç değiştirmedim ilk yumurtladığı yuvalık kafesin dier gözündede çiftin yavrularını koydum 2 yavru duruyor 7 aylık kadar oldular sanırım onlarıda eş yaptım biri dişi biri erkek .

Anne ile babayı o kafesten ayırıp daha yüksek bir yere kaldırmayı düşünüyorum.yorumlarınızı alabilirmiyim. aldığım üreticiye soruyorum devamlı başka fikirlerde almak istedim .muhtemelen sesten dolayı ürktüğünü sürekli yumurtadan kalktığını ve yattığı yumurtayı karıştırdığını yada yumurtaları soğuttuğunu söyledi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:08 -->-> Daha önceki mesaj 13:25 --

++++++++++++++++++++++++

Son düzenleme:
yumurtalar dolumu.dolu oldugu halde yavrularmı cıkamıyo ve dıger eş yaptıgınız kuslar kardesmı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:39 -->-> Daha önceki mesaj 15:20 --

yumurtada şekil bozuklukları anaclardaki beslenme eksikliklerı embrıynun yumurta içinde yanlış konumlanması yumurtanın soguması embrıyonun ölümesıne yol açar.havadaki nemın az oluşu ve havanında sıcak olusu yumurtanın kurumasına yol açar.hava çok nemlıyse embrıyo yumurta ıcınde nefes almasını engeller.yumurtalarınız dolu ıse embrıyolar bu sebeplerden dolayı olurler.bunların dısında anaçların genetık bozukluklarıda sebep olabılır.yazın yavru almak pek dogru degıl bu tıp sorunlar cıkabılıyor.
kuşlar yumurtladıktan sonra kafesın yerıyle oynamayın dişiyi strese sokup yumurtalara yatmamasına yol acacaktır.
diğer 7 aylık kuslarınızda kardeşse eş olmaz.bu durumda pek sağlıklı deıl

yumurtalar dolumu.dolu oldugu halde yavrularmı cıkamıyo ve dıger eş yaptıgınız kuslar kardesmı

[sıze=1]-- muhabbetkusu.com.tr; flood engellendi -->-> yeni yazılan mesaj 15:39 -->-> daha önceki mesaj 15:20 --[/sıze]

yumurtada şekil bozuklukları anaclardaki beslenme eksikliklerı embrıynun yumurta içinde yanlış konumlanması yumurtanın soguması embrıyonun ölümesıne yol açar.havadaki nemın az oluşu ve havanında sıcak olusu yumurtanın kurumasına yol açar.hava çok nemlıyse embrıyo yumurta ıcınde nefes almasını engeller.yumurtalarınız dolu ıse embrıyolar bu sebeplerden dolayı olurler.bunların dısında anaçların genetık bozukluklarıda sebep olabılır.yazın yavru almak pek dogru degıl bu tıp sorunlar cıkabılıyor.
Kuşlar yumurtladıktan sonra kafesın yerıyle oynamayın dişiyi strese sokup yumurtalara yatmamasına yol acacaktır.
Diğer 7 aylık kuslarınızda kardeşse eş olmaz.bu durumda pek sağlıklı deıl

7 aylık olan kuşlarım kardeş.henüz yuVALIK takmadım eş değiller ama aynı bölmedeler bi çok kişi kardeş eşleşmelerinde nadir sorun çıkabileceğini söyledi .anaçlarımda daha önce mersindelerdi orada aldım ilk Kuluçkada 5te 5i daha sonra ANKARAYA GELDİLER VE bozuldular yeterli yumurta yapıyor hazırlıyor yatmaya devam ediyor ama yavru çıkmıyor.. Sadece yem veriyorum yumurtalı havuçlu bisküvili mama arada ekmek harici ekstra bişey vermiyorum. Kireçte mevcut yuvada dişinin yumurtalara yatmama gibi bi sorunu yok sürekli yatıyo yumurtaları kontrol ediyorum kimi az damarlanıp kuruyor kimide direk kuruyor hatta bazıları bozuluyor tamamen içi su gibi oluyor ve dişi hala yatmaya devam ediyor kendim kontrol edip atıyorum.genetik herhangi bi bozukluklarıda yok yuvalıktan almıştım yavru iken anne babalarınıda gördüm .

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:30 -->-> Daha önceki mesaj 15:56 --

Bana faydalanabileceğim bi kaç çözüm söyleyebilirimisiniz.

Son düzenleme:
odadakı nemı kontrol altına alın.nem ve ısı termometrelerı ıle.

nemlimi olacak yoksa sıcaklığımı düşürmem lazım yuvalık tam cama denk geliyor ve sabahTAN AKŞAMA kadar tüm gün güneş alıyor buda kurutabilirmi yumurtaları. Direk güneş değmiyor perdeden dolayı ama sıcaklığı değiyor . Normal ev içerisine alsam düzelicek sanırım.

Son düzenleme:
Geri