Karadeniz Pet

Yumurta Tıkanması, Şişlik, Kaşıntı ve Uçamama

troski

Yeni Üye
Kuşum 2013 Haziran da balkona geldi. Şuan sanırım 6 yaşlarında. 5-6 gündür böyle. 7 ay önce de buna benzer bir şişlik olmuştu yumurta tıkanmıştı 1 küçük ve 1 normal yumurtlamıştı ve yuvalığını çıkarmıştım. 3 ay önce odadaki kartonları delip kendine yuva yapmaya başlamıştı. Tekrar çiftleştiklerini görünce yuvalığı taktım ama hem kuş için yorucu olmasın hem de yavrularla uğraşmak istemediğimden yumurtalarını alma niyetim vardı fakat şuan bu durumda. Yaşlılıktan ur mu yumurta tıkanması mı yağlanma mı anlayamadım?

Zeytinyağı ve Thiocilline antibiyotikli kremden sürüyorum 2 gündür. Kanatının altında da su toplamış sivilce gibi bir şişlik var. Tüylerini çekiştiriyor sanırım kaşınıyor. Dışkısı normal ama zorlanarak yapıyor tüyleri olsa yapışırdı.

Kafesleri sadece akşam 8 sabah 8 arası kapalı. Onun haricinde özgürler. Akşam kafese girdiğinde tünekten yemliğe gider 1 tane darı alır yukarı çıkar sonra tekrar alır iner-çıkar, garip bir huyu var... 1-2 senedir belki daha fazla bilemiyorum fazla uçamıyordu. 3 metre anca gidebiliyordu, sağa sola dönüş yapamıyordu. Uçmayı sevmediğinden unutmuş olabilir mi acaba :). Şuan rahatsızlığından dolayı yarım metre gidemiyor bile düşüyor.

Ekli dosyalar

• 2013 Haziran (Büyük).jpg
    2013 Haziran (Büyük).jpg
    249.8 KB · Görüntüleme: 25
  • DSC_0044 (Büyük).JPG
    DSC_0044 (Büyük).JPG
    231.7 KB · Görüntüleme: 29
  • DSC_0046 (Büyük).JPG
    DSC_0046 (Büyük).JPG
    132.4 KB · Görüntüleme: 31
  • DSC_0050 (Büyük).JPG
    DSC_0050 (Büyük).JPG
    161.6 KB · Görüntüleme: 30
  • DSC_0051 (Büyük).JPG
    DSC_0051 (Büyük).JPG
    215.8 KB · Görüntüleme: 26
  • DSC_0055 (Büyük).JPG
    DSC_0055 (Büyük).JPG
    369.6 KB · Görüntüleme: 27
  • DSC_0059 (Büyük).JPG
    DSC_0059 (Büyük).JPG
    205.8 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
söylediğiniz belirtiler yumurta tıkanması gibi lakin bana ur gibi de geldi ustalar bir bakabilirse birde bu iki durumda el ile kontrol edilmeden biraz anlaşılması zor.

Geri