Yumurtlaya Yumurtlaya Ölmüş

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Tevfik AKTUNÇ tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Tevfik AKTUNÇ
  Gizli

  Merhabalar, benim bir muhabbet kuşum vardı. Askere gitmeden 3 ay önce almıştım. O zamanlar ırkını ve cinsiyetini bilmediğimden şimdi şöyle söyleyeyim, ırkı ya ingiliz ya da kırığı idi çok iri bir kuştu. Dişi kuşa o zamanlar konuşmayı öğretmiştim bayağı sürekli kelime tekrarlıyordum. Her neyse asıl konuya geleyim, benim bu kuşum ben askerdeyken yumurtlaya yumurtlaya ölmüş yanında erkek bir kuş yoktu malesef yumurtladıkları da hep boşmuş, dişilerin kızgınlaşma dönemlerinde böyle boş yumurta verme olayları mümkün olur mu acaba? Bir de anlamadığım nokta şu; Yanına hiç erkek kuş bile gelmedi nasıl yumurtluyor bu kuş? Askerden geldiğimde keşke yanına eş alsaydınız dedim ama çok geçti malesef, pek ulaşamıyorlardı askerde de açıkcası. Değerli yorumlarınızı alabilirmiyim acaba?
   
 2. Ali Alp ÇOŞAN
  Çevrimdışı

  Ali Alp ÇOŞAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.168
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İstanbul
  Kızgınlık yumurtasıdır onlar,eş olmadan yumurta çıkarabilirler.Aynı talihsiz olayı bende yaşadım kendi kuşuma eş almıştım ama sanırım daha çiftleşemeden kızgınlık yumurtalarını atmaya başladı 5-6 yumurta çıkarıp o sıcakta yuvalıkta duruyordu.Malesef halsiz düşmüş olmalı ki öldü :/
   
 3. Tevfik AKTUNÇ
  Gizli

  Sizin muhabbet kuşunuzada üzüldüm, bu sorun kafama takılıyordu açıkcası şimdi öğrenmem çok iyi oldu. Teşekkür ederim yorumunuz için.
   
 4. Onur TÜFEKCİ
  Gizli

  Kronik yumurtlama oluyor. Dişi kuş kızgınlık döneminde kendi yumurta üretiyor. Tabi dölleme olmadığı için kızgınlık yumurtası oluyor. Genellikle 10 aylıktan 2-3 yaşına kadar dengeli beslenmeyen kuşlarda ortaya çıkıyor. Beslenmesi düzeltiği durumda ise böyle birşey ortadan kalkıyor.
   
 5. Sevtap DERİN
  Gizli

  Aynı tavuklar gibi onlar da tek başına yumurtlayabiliyor. Tabii bu yumurtalar dölsüz oluyor ne yazık ki.
   
 6. Tevfik AKTUNÇ
  Gizli

  Anladım arkadaşlar, yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum.
   
 7. Onur TÜFEKCİ
  Gizli

  horoz bile yılda bir kez yumurtlar :D bende buna şaşırmıştım :D dişi kuşun yumurtlaması sonra ilginç gelmemeye başladı bunun yanında :D
   
 8. Mehmet ŞEKER
  Gizli

  bende böyle bir şey duymuştum doğru demek ki :D
   

Sayfayı Paylaş