Karadeniz Pet

Yuvalık Ve malzemesi

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
Sa önceki açtığım konudada belirttiğim üzere dıy kafes yapacaktım.
2 erkek 3 dişi veya
3 erkek 4 dişi kuş alacağım.
Kafes boyutu 150/100/100 cm olacak. Kaç adet yuvalık takmam gerekli ?
Yuvalık en az boyutu ne kadar olmalı ?
Yuvalık içine Quik zemin malzemesi kullanacağım öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Konu günceldir yardımlarınızı bekliyorum üstadlar.

Yardımda bulunacak fikir verecek kimse yokmu acaba ?

Salma hiç denemedim bana sıcakta gelmiyor yuvalık kavgası olabilir en az 4 tane tak bence petshoplardaki büyük boy yuvalık yeterli hayırlı olsin

Salmada üretim yapmanın pek çok zorluğu vardır. Ama kesin kararlı iseniz kaç çift kuş olacaksa o kadar yuvalık alınmalı ve plastik folluklu yuvalık tercih edilirse temizliği kolay olur.

1 erkek niye eksik orasını anlayamadım 2erkek 3dişi- 3erkek 4dişi?

Salmada uretim yapanlar disi sayisinin erkek sayisindan fazla olmasini oneriyor.

eğer sebebi dediğiniz gibiyse 2010 da bende yaptım ben böyle birşeyi önermiyorum boşta kalan dişiler katliam yaratıyor başkalarının yumurtasına sahip çıkıyor

Hmm teşekkür ederim amacım üretim değil ama yavrularımında olmasını isterim. Dişi sayısını başka bir konuda bir arkadaş önermişti ondan dolayı yazdım. Kötü oluyor ise 3 erkek 3 dişi kuş koyarım salmaya o zaman.
Salma yapmamın sebebi kuşlar küçüçük kafeslerde sıkış tıkış ucamadan duruyorlar. 150 cm yapıp kuşların daha rahat etmesini sağlamak istiyorum. Yuvalık şuanda elimde tahta olan 1 tane var. Tahta sorun değilse 3 tane daha alacağım. Asıl sorun yuvalığın içine hangi malzemeyi koymalıyım.

Hmm teşekkür ederim amacım üretim değil ama yavrularımında olmasını isterim. Dişi sayısını başka bir konuda bir arkadaş önermişti ondan dolayı yazdım. Kötü oluyor ise 3 erkek 3 dişi kuş koyarım salmaya o zaman.
Salma yapmamın sebebi kuşlar küçüçük kafeslerde sıkış tıkış ucamadan duruyorlar. 150 cm yapıp kuşların daha rahat etmesini sağlamak istiyorum. Yuvalık şuanda elimde tahta olan 1 tane var. Tahta sorun değilse 3 tane daha alacağım. Asıl sorun yuvalığın içine hangi malzemeyi koymalıyım.

Eyüp bey,

Yuvalık sayısını fazla tutmanız gerekir asıl 3 çifte en az 6 yuvalık öneririm dişiler yuvalık seçerler, Bazende aynı belirledikleri bir yuvalığa yumurta yapabilmek için eğer 2si 3 ü aynı yuvalığı isterse birbirileriyle daha önce o yuvalığa yumurtlamak için sorun çıkabilir yine bu yüzden yuvalığı sayısı kuş çiftinin 2 katı kadar olabilir, özellikle yukardaki durum olursa o yuvalığın yanına başka yuvalıkları almayı unutmayın ayrıca çift kuşları atacaksanız salmaya bir problem olmaz ama yavru olarak salmaya atarsanız kuşları bu daha iyi olur.

Şuanda elimde 1 erkek 1 dişi muhabbet kuşu var. Dişi eğiliyor erkeğin ağzına ağız ağıza geliyorlar,birbirlerini kaşıyorlar eş olma buysa eşler herhalde ama kuşlar 4 aylık denildi bana açtığım konuda. 2 erkek 2 dişi daha kuş alsam hemen hemen aynı yaşlarda sorun çıkarmı acaba ?
Ayrıca nalburda falan kafes için normal düz tel bulabilirmiyiz kafes teli değilde normal kafes teline benzeyen telden çünkü kafes telleri satan sitelerde belirli ölçülerde kafes ön teli var ve bana gerekli olan 150ye 100 olduğu için yok.

Şuanda elimde 1 erkek 1 dişi muhabbet kuşu var. Dişi eğiliyor erkeğin ağzına ağız ağıza geliyorlar,birbirlerini kaşıyorlar eş olma buysa eşler herhalde ama kuşlar 4 aylık denildi bana açtığım konuda. 2 erkek 2 dişi daha kuş alsam hemen hemen aynı yaşlarda sorun çıkarmı acaba ?
Ayrıca nalburda falan kafes için normal düz tel bulabilirmiyiz kafes teli değilde normal kafes teline benzeyen telden çünkü kafes telleri satan sitelerde belirli ölçülerde kafes ön teli var ve bana gerekli olan 150ye 100 olduğu için yok.

bu dediğinizi ben mangal yapmak için kullanılan ızgaranın telinden yapanıda gördüm, imkansız değil fakat diğer satılan hazır teller daha doğru olur sonuçta onları yapanda insan evladı bu tür şeyler pek nalburda olmaz ama demir işi yapan biryerlere sorun dicem fakat, onlarda bunun gibi şeylerle uğraşmazlar ki maliyeti düşük olduğu için eğer dişi erkek eklemesi yapacaksanız yavru alıp yapın tabiki başka çiftler alıpta yaparsanız oda olur ama ideali yavru dişi erkek alıp salmaya atmak hatta sizin çiftinizin erkeği onların yavrularını bile arar ara besler.

Çok teşekkür ederim yuvalık içine malzeme olarak ne önerirsiniz. Ayrıca hint bülbülü için açtığım konu var bilgiz var ise yardımcı olurmusunuz.

Sa önceki açtığım konudada belirttiğim üzere dıy kafes yapacaktım.
2 erkek 3 dişi veya
3 erkek 4 dişi kuş alacağım.
Kafes boyutu 150/100/100 cm olacak. Kaç adet yuvalık takmam gerekli ?
Yuvalık en az boyutu ne kadar olmalı ?
Yuvalık içine Quik zemin malzemesi kullanacağım öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
A.slm
Yuvalık sayısı dişi sayısından 1-2 adet fazla olması lazım. Taban malzemesi olarak masrafı düşürmek için "Pudralı Kedi Kumu" tavsiye ederim memnun kalacaksınız. yuvalık boyutu olarak genişlik: 24 yükseklik: 23 derinlik: 20 cm olarak taban ölçüleri verebilirim, ne kadar büyük olursa o kadar daha sağlıklı olur. Malzeme olarak MDF lam veya çam yuvalıkları plastik folluklu olarak tavsiye ederim.