Karadeniz Pet

Yuvanın içine talaş yad başka bişey koymalımıyım?

Hüseyin

Meraklı Üye
yuva aldım içinde şuan hiçbirşey yok talaş koymalımıyım bu önemlimidir

Bir iki tutam talas koyabilirsiniz disari atarsa hic mudahale etmeyin kesinlikle eklemeyin .

Talaş ya da kum koyabilirsiniz sağlıkla besleyin talaş marangoz talaşı olmasın

nerden alabilirim ve ne talaşı olsun ?

teşekkürler

Muhabbet kuşlarının dişileri genelde yuvaya yumurtlamak için yattıklarında talaşı dışarı atıyorlar. Ayrıca yumurtladıktan sonra da sadece yumurta varken de talaşı dışarı atıyorlar. Ama yavrular çıkmaya başlayınca pek tepki göstermiyorlar. O yüzden benim önerim talaşı ilk yavru çıktıktan sonra koymanız. Yavru çıkınca talaşı koyarsanız hem dişi talaşı dışarı atmamış olur, hem de talaş yavrunun dışkılarının yumurtalara bulaşmasını engeller. Yuvanın temiz kalmasını sağlar.

tmm kardeş yavru cıkınca atarım talaşı

Muhabbet kuşlarının dişileri genelde yuvaya yumurtlamak için yattıklarında talaşı dışarı atıyorlar. Ayrıca yumurtladıktan sonra da sadece yumurta varken de talaşı dışarı atıyorlar. Ama yavrular çıkmaya başlayınca pek tepki göstermiyorlar. O yüzden benim önerim talaşı ilk yavru çıktıktan sonra koymanız. Yavru çıkınca talaşı koyarsanız hem dişi talaşı dışarı atmamış olur, hem de talaş yavrunun dışkılarının yumurtalara bulaşmasını engeller. Yuvanın temiz kalmasını sağlar.
nevzat beyin söyledi gibi başta 1 kere ekleyin talaşı 1 tutam kadar eyer atarsa ısrar etmeyin ilk yavru çıktınta sonra koyarsınız. Talaş seçimi olarak ta ya hamster talaşı alacaksınız yada çam talaşı. Onun dışında bit yapar. Zaman zaman kuşlarımız sıcak zamanlarda kum da tercih edebiliyor yalnızca aşırı sıcak havalarda olmak şartı ile kuş kumu kullanabilirsiniz

Teşekkür ederim :)

Muhabbet kuşum 8 tane yumurtladı. Ve talaslari dışarıya atmslrdi bizde hiç ellemedk fakat yumurtalar nasıl çıkar nasıl takip edlr hiç bi bilgm yok napmam gerekiyor ilk defa yumurta aliyrz

Ben kuş kumu kullanıyorum talaşdan daha iyi suan 2 yavrum 10 günlük sorunsuz şekilde büyüyorlar ;)

İlk yavru çıkınca bnde kuş kumu kullanym zaten talaş bulamdm blndgm yerde Bide siz mı besliyrsnz yavruları dışı kuş mu

İlla da birşeyler koymanız şart değil. Talaş istemiyorsa zorlamanın mantığı yok. Kum da şart değil. Kuşları kendi hallerine bırakmak çok müdahale etmemek daha mantıklı. yavruları beslemeye kalkmayın. eğer bir yavrunun açlıktan ölecek duruma geldiğini gözlemlerseniz müdahale edin aksi halde annenin beslemesi yavrunun sindirim ve bağışıklık sistemi için çok önemli. İlk yavrunun ikinci günü kursağında mama olduğunu görürseniz artık müdahale etmeyin. İlk gün mama olmasa da müdahale etmeyin.

Peki kursağında bişey olmazsa birde ben yumurtalar dolu mü boş mü diye de bakmdm anne ellersem rahatsız olur diye

Peki kursağında bişey olmazsa birde ben yumurtalar dolu mü boş mü diye de bakmdm anne ellersem rahatsız olur diye
Kuşunuz sinirli - kıskanç ise istemiyerek yumurtlara zara verebilir ama mesela bendeki 1 çiftim hiçbirşey demiyor istersem 50 kere 10 günlük yavruyu alayım elime bişi demiyor tünele cıkıp bekliyor :) yumurtlar 10 günlük olunca ışık yardımıyla kontrol ediniz sarı şekilde sıvı tabakası varsa yavru oluşmamış demektir.

Geri