Karadeniz Pet

2,5 3 aylık kuşum

SabriCan

Meraklı Üye
2,5 3 aylık muhabbet kuşu aldım alalı 1 haftaya yakın oldu kuşçu 1 ay sonra kafesten dışarı çıkar dedi sizce kuşçuyu dinlemelimiyim??

Yeni alınan muhabbet kuşunun size alışması ve güvenmesi için hemen salmalısınız. Onu dinlemeyin. Kuş sahibi iseniz sorularınıza empati kurarak yaklaşın. Doğruyu daha rahat bulabilirsiniz.

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1 ay mı? Çok çok uzun bir süre zarfı. Kesinlikle kafesin kapısını açmamazlık yapmayın. Kuşun psikolojisi, sağlığı açısından kafes dışına çıkması gerekli.

Aldıktan 2 gün sonra salınabilir. 2 gün oda değiştirmeden aynı odada tutulmalı gözlem yapıp odayı tanımalı. 3.gün saldığınızda oraya buraya çarpmaz konacağı yeri bilir.

Yeni getirilen kuş kafeste tutulmaz. Hemen dışarı salınmalı. Kuş korkutulmazsa hiçbir yere çarpmaz. Insanlar kuşu kafes dışına çıkarıp peşinden koştuğu, kovaladığı, heyecandan veya mutluluktan çığlıklar veya kahkahalar attığı için kuş ne yapacağını şaşırıp cam, duvar vb yerlere çarpıp kendini yararlar. Sebep odayı, ortamı tanımaması değil, sahibinin bilinçsizliğidir

1 ay nedir alalalla yok hiç çıkarma deseymiş :) öyle bir şey yapma bir kaç gün içinde ortama alıştı mı ( yem kırma, kafes içi hareketlilik, su içme gibi) faaliyetleri arttı mı çıkarabilirsin.

1 ay nedir alalalla yok hiç çıkarma deseymiş :) öyle bir şey yapma bir kaç gün içinde ortama alıştı mı ( yem kırma, kafes içi hareketlilik, su içme gibi) faaliyetleri arttı mı çıkarabilirsin.
Hepsini yapıyor dün çıkarttım uçtu ama biraz duvara çarpti ama şuan iyi daha çok hareketlendi kendine geldi kuş

Hepsini yapıyor dün çıkarttım uçtu ama biraz duvara çarpti ama şuan iyi daha çok hareketlendi kendine geldi kuş
mesela konabileceği tünekler yapabilirsin oda ya, ben üretim dışı olan kuşlarım için odam da koca bir saksının içine ağaç dalı diktim ve ağaç gibi oldu. Oyuncaklar, yem ve su koyuyorum. Olabildiğince ortamı onlar için uygun hale getiriyorum.

mesela konabileceği tünekler yapabilirsin oda ya, ben üretim dışı olan kuşlarım için odam da koca bir saksının içine ağaç dalı diktim ve ağaç gibi oldu. Oyuncaklar, yem ve su koyuyorum. Olabildiğince ortamı onlar için uygun hale getiriyorum.
Tamam teşekkürler

2,5 3 aylık muhabbet kuşu aldım alalı 1 haftaya yakın oldu kuşçu 1 ay sonra kafesten dışarı çıkar dedi sizce kuşçuyu dinlemelimiyim??
Kuşuna tünek yapıp kafes dışında durmasını sağlamalısın onun için iyi olabilir. Özellikle kapalı bir balkonda güneş altında kendini daha rahat hissedecektir.

Geri