Karadeniz Pet

5 Aylık erkek ve 2 aylık dişi

Sena_Wu

Yeni Üye
Merhabalar. 5 aylık sağlıklı bir muhabbet kuşum var ve ona 2 aylık bir dişi aldım. Herhangi bir kavga durumu olmadı ama erkek kur yapıyor, dişi çok küçük olduğundan sanırım yanına çok yaklaşınca ittiriyor erkeği. Birbirlerini besleyip kalıyorlar ama. Erkek kuşum ele alışık, arada dışarı çıkmak istiyor ama hem dişi olan çok iyi uçamadığından hem de ilk çıkarttığımda dişi sürekli erkeği takip edip konmasını engellediğinden dışarı çıkartmadım. Kafeste yuvalık yok. Erkek sarı ağırlıklı rainbow dişi yellow face açık mavi bir kuş. Ne zaman yuvalık takmalıyım? Eş tutmuşlar mı ya da ne zaman tutalar? Çıkan yavrular nasıl olur? Şimdiden teşekkürler...

Kafes dışında vakit geçirmelerine izin verin. İyi uçamıyor diye bir şey olmaz, kanat kasları yeterince gelişmemiş diyebiliriz. Tüylerini tamamlamış bütün muhabbet kuşları uçmaya hazırdır. Eğer büyük bir salmada değillerse ve siz serbest uçmasına izin vermezseniz kanat kasları yeterince gelişmez. Dişi 8 aylık olmadan yuva takmanızı tavsiye etmem. Erkek ergenliğe geçtiği için yavaş yavaş çiftleşme hazırlıkları yapıyordur, ama dişi hazır değil. Takip edin, birbirlerine zarar vermeye başlarlarsa ayırmanız gerekir

Kafes dışında vakit geçirmelerine izin verin. İyi uçamıyor diye bir şey olmaz, kanat kasları yeterince gelişmemiş diyebiliriz. Tüylerini tamamlamış bütün muhabbet kuşları uçmaya hazırdır. Eğer büyük bir salmada değillerse ve siz serbest uçmasına izin vermezseniz kanat kasları yeterince gelişmez. Dişi 8 aylık olmadan yuva takmanızı tavsiye etmem. Erkek ergenliğe geçtiği için yavaş yavaş çiftleşme hazırlıkları yapıyordur, ama dişi hazır değil. Takip edin, birbirlerine zarar vermeye başlarlarsa ayırmanız gerekir
Erkek kovalıyor dişi kaçıyor şu an. Dışarı çıkarttım. Dişi alışmaya çalışıyor. Büyük salmadaydı aldığımda dişi. Erkek nereye uçarsa oraya uçuyor

Muhabbet kuşlarında eşi seçen dişidir. Dişinin erkeğin peşinden gitmesi, eş tutmaları, anlaşmaları ve ilerde yavrulamaları açısından önemli. Huzurlarını bozmayın, bu şekilde devam etsinler.

Muhabbet kuşlarında eşi seçen dişidir. Dişinin erkeğin peşinden gitmesi, eş tutmaları, anlaşmaları ve ilerde yavrulamaları açısından önemli. Huzurlarını bozmayın, bu şekilde devam etsinler.
Dişiyi kafese koydum. 2 gündür aynı odada olmasına rağmen erkeği takip edeceğim derken dolaplara duvarlara çarpıyor. Erkek dışarıda. Ötüşüyorlar ve az önce erkek de içeri girdi birbirlerini kaşıyorlar

Ufak tefek çarpmalar sıkıntı olmaz ama zarar görebileceğini düşünüyorsanız, dişiyi tek başına dışarı çıkarın ki uçmak için gerekli kas gelişimini sağlayabilsin.
Anladığım kadarıyla şanslısınız, çünkü anlaşıyorlar.

Hocam benim dişi daha 4 ya da 5 aylık erkekle çok iyi anlaşıyorlar ama dişi daha küçük olduğu için erkekle iyi geçiniyor olabilir mi ? Dişi büyüdükçe erkeği beğenmemezlik yapabilir mi

Böyle bir ihtimal de var ama dediğim gibi eşi seçen dişidir ve önünde seçenek olmayınca, mevcut erkekle eş olmayı seçmek zorunda kalacaktır. Küçük olması bu seçimi yapmasında etkili olur, yavruyken daha iyi eş tutarlar.

Böyle bir ihtimal de var ama dediğim gibi eşi seçen dişidir ve önünde seçenek olmayınca, mevcut erkekle eş olmayı seçmek zorunda kalacaktır. Küçük olması bu seçimi yapmasında etkili olur, yavruyken daha iyi eş tutarlar.

Ben erkeği dişilerin olduğu kafese koydum aslında dişi öyle seçti erkeği . İnşallah büyüyünce bi sıkıntı çıkmaz . Sağ olun :)

Muhtemelen sıkıntı yaşamazsınız, mümkün olduğu kadar rahat edebilecekleri bir ortam sunmaya çalışın, odada beraber ve serbest vakit geçirmelerine imkan tanıyın, gerisi kendiliğinden gelir zaten. Bu arada oyuncak kullanıyorsanız, hepsini kaldırmanızı tavsiye ederim

Muhtemelen sıkıntı yaşamazsınız, mümkün olduğu kadar rahat edebilecekleri bir ortam sunmaya çalışın, odada beraber ve serbest vakit geçirmelerine imkan tanıyın, gerisi kendiliğinden gelir zaten. Bu arada oyuncak kullanıyorsanız, hepsini kaldırmanızı tavsiye ederim
Hepsini kaldırdım ancak geceleri ayırmak zorunda kalıyorum çünkü sabah erkek kuş kızıştığı için dişiyi çok sıkıştırıyor bunda bi sıkıntı olur mu

Sıkıntı olmaz ama şimdilik. Dişi ergenliğe ulaştıktan sonra ayırmanızın olumsuz etkileri olabilir ancak kuşların zarar görmesindense, ayrı kalmaları daha iyi olur. Sürekli takip etmeye çalışın, birbirlerine zarar vermeyeceklerini düşündüğünüz zaman ayırmaktan da vazgeçersiniz.

Geri