Karadeniz Pet

8 yaşındaki sultanıma eş aldım yanına yaklaşdırmıyor

Lamblicus

Yeni Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar 8 yaşındaki erkek sultan papağanıma dişi aldım 2 gün önce. Yeni aldığım kuş çok cana yakın sürekli benim kuşun yanına gidiyor bizimkisi kaçıyor. En son bağırma sesleri geldi bizimkisi kendini yere attı ve kitlendi resmen ayaklarını yumruk yapmış dengede duramıyordu ölüyor sandım, kafesden çıkardım yarım saat sevip sakinleştirdim kendine geldi. Kafesi ortadan kartonla böldüm geri koydum. Bugün daha iyiler, dişi yine bizimkinin yanına gidiyor ama bizimkisi hırlıyor uzaklaştırıyor, ötmesinde sorun yok. Ne yapmam lazım aşılırlarmı sizce
Bu arada aldığım yer dişiye 6 aylık dedi belkide erkektir bilemiyorum. Benim kuş 8 9 kelime konuşuyor farklı seslerden ıslık çalabiliyor
Kafası sarı olan 8 yaşında erkek
IMG_20220321_130611.jpg
IMG_20220321_130602.jpg
IMG_20220321_130532.jpg

Aleyküm Selam. Erkek kuşunuz 8 yıldır yanında kendi türünden bir kuş görmemiş ve sürekli sizinle birlikte yaşıyor. Bu şekilde davranması çok normal. Alışması için 2 gün çok çok kısa bir süre. Tam olarak alışması 1 ay ile 6 ay arasında bir zaman alır. Her zaman aralarında bir kıskançlık olacak.

Benim dişi sultan papağanım neredeyse 9, 5 aylık ve 7 aydır bizimle erkek kuşum bana fazlası ile alışık olduğu için beni dişi sultan papağanımdan kıskanıyor.

Dişi sultan papağanım omuzuma gelerek kulağımı seviyor. Erkek sultan papağanım hemen gelip onu kovalıyor. Sonrada neden kendimi ona sevdiriyorum diye bu sefer bana saldırıyor. 😁😁 Evde Lütfü kanunları geçerli .

Öncelikle eş olarak aldıysanız dişi henüz çok küçük. Ayrıca kuşların yaşları yakın olursa eş olmaları açısından daha iyi olur.

Alır almaz yan yana koymanız büyük yanlış olmuş. En azından mutlaka ilk 15 gün ayrı kafeslerde durmaları gerekirdi. Ayrıca sultanınız kafesini, yuvasını başka bir kuşla paylaşmak istemez ve problem çıkartır. Bu yüzden yeni kuşu farklı bir kafese alın, aynı ortamda durabilirler.
Şu anda 1-2 hafta kadar ayrı dursunlar. Bu süreçte birlikte salacaksanız mutlaka gözlemleyin. Birbirlerine alışacaklardır illaki, ama anlaşabilirler mi orasına birşey diyemeyiz. Ama şu anda veya ilerde aynı kafese koymayın.

Öncelikle eş olarak aldıysanız dişi henüz çok küçük. Ayrıca kuşların yaşları yakın olursa eş olmaları açısından daha iyi olur.

Alır almaz yan yana koymanız büyük yanlış olmuş. En azından mutlaka ilk 15 gün ayrı kafeslerde durmaları gerekirdi. Ayrıca sultanınız kafesini, yuvasını başka bir kuşla paylaşmak istemez ve problem çıkartır. Bu yüzden yeni kuşu farklı bir kafese alın, aynı ortamda durabilirler.
Şu anda 1-2 hafta kadar ayrı dursunlar. Bu süreçte birlikte salacaksanız mutlaka gözlemleyin. Birbirlerine alışacaklardır illaki, ama anlaşabilirler mi orasına birşey diyemeyiz. Ama şu anda veya ilerde aynı kafese koymayın.
Teşekkür ederim, yarın ilk işim yeni bir kafes almak olucak. Peki cinsiyetleri doğrumu ikisininde. Benim kuşuda yıllarca erkek biliyorum sürpriz olmasın sonradan

Kesinlikle küçük kafes almayın. Alacaksanız yatay telli büyük kafes alın. Sultan papağanlarının erkek olanları melodili bir şekilde öter. Dişi olanları tek tip bir ses çıkartır. Aldığınız kuş sağlıklı duruyorsa hemen yan yana koymanızda bir sakınca yok. Sultan papağanların dişileri cinsel olgunluğa erişmeden çiftleşmezler. Önceki kuşunuz 8 yaşında oluşu eş olmaları konusunda zorluk çıkarta bilir. Yeni kuşunuzun cinsiyetini tam olarak bilmeden ne desek boş.

Kafes ölçüleri 45 x 45 cm veya 50 x 50 cm olsun. Kafesin iki tarafının telleri yatay veya her tarafı yatay olsun.