Karadeniz Pet

Bir türlü eğitemiyorum

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
7-8 aylık dişi kuşum var. Bize geleli 1.5 ay oldu. Önceden kuzenim bakıyordu. Oyuncak aldım oynamıyor , dal darıyla eğitmeye çalışıyorum olmuyor. Tek yaptığı parmağımıza ve omuzumuza gelmek. Geçenlerde petshop sahibinin tavsiyesiyle top aldım. Toptan korkup oynamıyor.

Tek sevdiği telefonlar ve ipad .

Tavsiyelerinizi bekliyorum

Keske yavru erkek alsaydın bu saatten sonra biraz zor alışır ozellikle disi kuslar zor alıştırılır ama alıştımıda erkekten daha çok alışır

Hocam benim 3-5 aylık erkek kuşum var. Öyle hokkabazlık yapsın istemiyorum öyle paramağımıza çıkıyor omzumuza topu var onla konuşuyor yem kusuyor. Telefonumuzu gagalıyor. Öyle çok eğitimli bir kuş istiyorsanız eğitim ve ilgiyi çok fazla vermeniz lazım. 7-8 aylık dişiyi İyi eğitmek açıkçası için açıkçası işin ehli olmanız lazım yoksa öyle yarım saat- 1 saat ilgiyle bunu yapmanız biraz zor.

Hocam benim 3-5 aylık erkek kuşum var. Öyle hokkabazlık yapsın istemiyorum öyle paramağımıza çıkıyor omzumuza topu var onla konuşuyor yem kusuyor. Telefonumuzu gagalıyor. Öyle çok eğitimli bir kuş istiyorsanız eğitim ve ilgiyi çok fazla vermeniz lazım. 7-8 aylık dişiyi İyi eğitmek açıkçası için açıkçası işin ehli olmanız lazım yoksa öyle yarım saat- 1 saat ilgiyle bunu yapmanız biraz zor.

Bu saatten sonra eğitim zor diyorsunuz , anladım. Peki dişi kuşumdan 1-2 aylık küçük bit erkek kuş alsam nasıl ilişkileir olur ? Üretim için değil arkadaş olsunlar , tek kalmasın diye alayım diyorum.

Bu saatten sonra eğitim zor diyorsunuz , anladım. Peki dişi kuşumdan 1-2 aylık küçük bit erkek kuş alsam nasıl ilişkileir olur ? Üretim için değil arkadaş olsunlar , tek kalmasın diye alayım diyorum.
Yanına ondan küçük erkek koyma dişi kuşlar hırçın oldugundan onu öldürme ihtimali vardır ondan yaşca büyük baskın kızgın bir erkek almanı tavsiye ederim bide yuvalık takarsın eş olurlarsa yavrularını eğitirsin belki :)

Denildiği gibi zor ihtimal onun eğitimi. Ya onu verip yavru bir kuş almalısınız ya da yaşıtı bir eş alıp kendi hallerine bırakmalısınız. Kuşunuzun resmini de bir paylaşın bakalım

Kuşunuz çok güzel. Maşallah. Yine parmağa omza falan alıştırabilirsiniz. Ben 7 aylık bir kuşa bunları öğretebildim konuşturtmadım ama. Hep konuşmaya çalışıyordu ama bir türlü başaramıyordu. Ama omzuma çıkıyordu parmağıma hatta beraber film izliyorduk. En güzeli de sakallarımı yolmasıydı :). Bunları öğretebilirsiniz yani. Konuşmayı desen elbette imkansız değil ama zahmet göstereceksiniz tabi. Benim 2 aylık ben bile daha konuşturtmadım. Galiba yaşı var daha :)

Gözünü yakından çeker misiniz

Bir şeyden mi şüphelendiniz ?

jPBbO0.jpeg

Telefonları gördümü gitmiyor. Aslında bu huyunu düzeltmek istiyorum. Geçen petshoptan top aldım , korkuyor.
Telefondan kuş sesi kuş videosu falan açtıysanız daha once ondan ilgileniyodur telefonla. Bu huyu değişmiyor maalesef benim erkek kuşta böyle telefonu gordu mu büyülenmiş gibi gidiyor ona :)

Bir şeyden mi şüphelendiniz ?

jPBbO0.jpeg
Arkadaş gözlerini irislerin etrafında halka var mı diye yakından çek demis. Yaş tahmini yaparken o halkalar etkili oluyor. 6 aylıktan küçük kuşların gözlerinde halka olmaz, onun ustundekilerde olur.

Elinize omzunuza alışması bile büyük bir şey:) Ama konuşturmak dişi kuslarda daha zor.Yavrularinda bile zorken yaşını aldığı için sizin kusunuz daha çok çaba emek ister.Ama konusmayada bilir.Topa belki zamanla alışır.Benimkilerde korkuyor.Ama çakmak kaşık vb parlak cisimlerle oynamayı seviyorlar.Oyun amaçlı bunları deneyebilirsiniz.

Arkadaş gözlerini irislerin etrafında halka var mı diye yakından çek demis. Yaş tahmini yaparken o halkalar etkili oluyor. 6 aylıktan küçük kuşların gözlerinde halka olmaz, onun ustundekilerde olur.

Peki kaç yaşında gözüküyor ?

Aslında topla oynaması falan önemli değil. Benim kendi yavru dişim o kadar fazla üzerine gidip ilgilenmememize rağmen konuşmaya falan başlamıştı. Bence devam edin bu şekilde. Tabi 35 günlük falan yavru olsa daha iyi eğitiliyor.

Geri