Karadeniz Pet

Bir Türlü İyileşemeyen Kuşum

İsmail ERDEN

Paylaşımcı Üye
Merhabalar,

5 yaşında dişi bir kuşum var. Yaklaşık 1.5 - 2 senedir hastalıklarla uğraşıyoruz. İlk olarak koksidiyoz oldu, sulfemezatin içerek iyileşti. Daha sonra birçok bakteri çıktı. Herhalde 10 kez swap testi yaptırmışızdır. 5-6 tane farklı antibiyotik kullandık bu süre içinde. 6 ay önce, tamam düzeldi artık demiştik fakat epeydir yine kötü. Ağırlığı kademeli olarak 46 gramdan 44-42-40-38 ve şu an 36 gram. 4-5 gündür sadece yumurta maması yiyiyor. Neredeyse hiç yem yemedi. Dışkıları bu şekilde;

Ekli dosyalar

• fıstık dışkı.jpeg
    fıstık dışkı.jpeg
    115.7 KB · Görüntüleme: 16
  • fıstık dışkı2.jpeg
    fıstık dışkı2.jpeg
    115.5 KB · Görüntüleme: 15
Kuşu kanatlı uzmana götürmeniz lazım. Ama çok fazla ilaç yüklemesi olmuş. 5-6 tane antibiyotik çok fazla. İnsan da bile tek antibiyotiğin yan etkileri ne kadar fazla. Küçücük kuş nasıl kaldirsin o kadar ilacı 😔

Kuşu kanatlı uzmana götürmeniz lazım. Ama çok fazla ilaç yüklemesi olmuş. 5-6 tane antibiyotik çok fazla. İnsan da bile tek antibiyotiğin yan etkileri ne kadar fazla. Küçücük kuş nasıl kaldirsin o kadar ilacı 😔
2 yıl içerisinde kullandık. Her antibiyotikten sonra probiyotik ile multivitamin takviyesi yaptık 2-3 ay iyi oluyor sonra yine kötü oluyor. Sonra swap testi alıp antibiyogram testinde hangi antibiyotik etkiliyse onu kullandık. Bu döngü sürekli döndü durdu.

İzmir'de kanatlılardan çok iyi anlayan 3-4 veteriner hekime gitmişimdir sanırım. Bir yerde yoğun bakımda kaldı ama geri geldiğinde düzelmemişti çok zayıflamıştı. Birçok veteriner hekim kendi karışımlarından veriyor ama en son gerçek hayvansever bir hekim buldum. Swap testi yapıyor çıkan sonuca göre ya elinde varsa kutulu ilaç veriyor ya da reçete ile alıyordum. Yarın durumuna bakıp tekrar gideceğim sanırım.

İzmir'de ikamet ediyorsanız en iyisi burak uçar. Ona gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü kuşunuzun durumu buradaki önerilerle tavsiyelerle iyileşmez. Çok geçmiş olsun 🙏🏻

İzmir'de ikamet ediyorsanız en iyisi burak uçar. Ona gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü kuşunuzun durumu buradaki önerilerle tavsiyelerle iyileşmez. Çok geçmiş olsun 🙏🏻
Burak bey önceden Öz-Vet'teyken gitmiştim. 3 sene kadar olmuştur. Yoğun bakımda kalmıştı kuşum ama farklı bir kuş. Burak bey çok iyi bir hekim ama o zaman veteriner ücreti inanılmaz yüksekti. Yeni açtığı klinik yakın sayılır aslında ama bu dişi kuşumun hikayesini bilen ve en başından beri destek olmaya çalışan veteriner hekime götüreceğim. Bu hekimde İzmir'de kuşlardan anlayan nadir hekimlerden. Ama Burak beyin kliniğinde beğendim, şimdi google'da arama yapıp baktım biraz.

Geri