Karadeniz Pet

Bu Kuş Sallabaş mı ?

Danci

Meraklı Üye
Merhaba,

Bugün bir kuşumun aşağıda eklemiş olduğum videodaki gibi davranışlarda bulunduğunu tespit ettim.

Bu sallabaş hastalığımıdır arkadaşlar?

bu sallabaş hastalıgımı bilmiyorum ama sallabaş ile yazılan bilgiler daha degişik gibi

Alıntı :

Sallabaş Nedir : Sallabaş salmonella bakterisinden meydana gelen çok iğrenç bir hastalıktır. Şöyle ki sallabaş hastalığına yakalanmış olan kuşunuz istemsizce hiç durmadan başını 180 derece döndürür, dengesini kaybeder, başını kontrol edemediği için çok zor yemek yer, uçamaz, uçsa bile dengesini kaybeder ve sağa sola çarpar ve kuş hastalıktan ötürü acı çeker. Eğer hastalık önlenmezse kuş kısa sürede hayatını kaybeder.

Sallabaş Hastalığının Sebepleri : Hastalık genelde kuşun yemeğinden, ortamın havasından veya kafes kirliliğinden ötürü bulaşır.

Alınacak Önlemler : Kuşun kafes temizliğine mutlaka özen gösterin. Kafesini her hafta mutlaka temizleyin. Suyunu her gün değiştirin. İki haftada bir suyuna kuş vitamini katın ( en fazla iki damla ). Yemini sık sık kontrol edin, ıslak olmasın. Bilinmeyen ucuz kuş yemleri almayın, iki uç lira fark için kuşunuzun sağlığını ortaya koymayın.

Sallabaş Tedavisi : Öncelikle bu tedavi yöntemini veterinerden sonuç alamazsanı uygulayın

Ben bu bilgileri okumuştum zaten, ben tecrübe sahibi arkadaşlardan yorum bekledim. Konu günceldir

Sallabaş değil farklı bir problemi var bu kuşun. Sallabaş salmonella bu gibi hastalıklarda kuş başını çok çeviriyor yürüyemiyor uçamıyor kafası hep yerde oluyor. Bundan böyle bir durum yok ne olduğunu bilmiyorum ama sallabaş olmadığı kesin.

Ayrıca bu yazılanları okuduysanız sallabaş olmadığını sizinde görmüş olmanız gerekiyor değilmi ? Bence bir veterinere gösterin kuşunuzu

Sallabaş isminden de anlaşılacağı üzere kuşun kafasını sabit tutamaması ve sürekli döndürmesinden oluşan bir rahatsızlıktır. Sizin kuşunuz sallabaş değil. Ancak kuşun kesinlikle bir problemi var. Gözlemleyin neyin yanlış gittiğini bulmaya çalışın. İshali var mı ?

Geri