Karadeniz Pet

Bu Tür Hangi Kuş?

bird

Yeni Üye
Aynı serçe boyutlarında bir kuş var. Baş tarafı ve kanatları siyah gövdesi beyaz olan kuş türünün adı nedir? Özellikle akşamları gün batımında hızlı bir şekilde öterek uçuyorlar.

O kuşun adı Kırlangıç ve serçeden iridir.Dünyanın en hızlı canlısıdır.Saatte 132 km hızla uçabilirler.Yaz aylarında Asya ve Avrupa'ya geçerler ve oralarda yavru büyütürler,kışı kuzey Afrika ülkelerinde geçirirler.Sinek ve böceklerle beslendikleri için çok yararlı canlılardır.Toprakla yaptıkları muazzam yuvalar onları aynı zamanda inşaat mühendisi yapar.Kırlangıçlar aynı zamanda çok sosyal ve yardım sever kuşlardır.Birbirlerinin yuvalarını korurlar ve yavrularını beslerler.
Benim en sevdiğim kuş türlerinden biridir.:)

Detaylı bilgi için teşekkürler. Göçmen olduklarını düşünmemiştim. Uzun bir zamandır yaz aylarında seslerini pek işitmeyip, şimdilerde tekrar duyunca merak uyandırdı bende.

Detaylı bilgi için teşekkürler. Göçmen olduklarını düşünmemiştim. Uzun bir zamandır yaz aylarında seslerini pek işitmeyip, şimdilerde tekrar duyunca merak uyandırdı bende.
Rica ederim. :) Genelde tarla ve baraj gölleri üzerinde böcek avladıkları için yerleşim yerlerine hava kararırken dönerler.Ebabil kuşları ile kırlangıçlar yakın akrabadır.Ebabil kuşları kırlangıçlardan 3-4 kat daha iridir.Arap yarım adasında kayalık bölgelere yuva yaparlar.