Karadeniz Pet

Dışkıda sindirilmemiş yem

kuşumboncuk

Yeni Üye
Her dışkı yaptığında sindirilmemiş yem oluyor, daha yavru bir kuş. Acaba neden olur bu durum?

Megabakter den dolayı olabilir.suyuna organik elma sirkesi katarsanız faydası olur.

Bu durum başına gelen varsa lütfen yardımcı olabilir mi? Önemli bir durum mu bu dışkıdaki sindirilmemiş yem birde kusmasıda var, daha önceden de kusmasıyla ilgili sormuştum, şimdi ikisi birlikte.

Sindirilmemiş yem genelde megabakterden dolayı oluyor kuruma hastaligana neden olan bakteri .tedavi amaçlı 600ml içme suyuna 5 ml organik elma sirkesi katılıyor.

Dışkisinda yem surekli mi oluyor .
Kafesin içindeki dışkılara baktım neredeyse hepsinde var gibi. Kuş hareketli yemesinde falan herhangi bir sıkıntı hiç yok. Ne zamandan beri dışkısı o şekilde onun farkında değilim ama şu son bir kaç günde gördüğüm dikkatimi çeken kadarıyla çoğunda var.

O hastalıkta hareketinde çok değişiklik olmuyor durumu çok kotulesinceye kadar .benim kusumun diskisindda megabakter çıkmıştı veteriner ampho diye bi ilaç vermişti.ama veterinere götürme şansınız yoksa 600 ml icme suyuna 5 ml organik elma sirkesi katin.

O hastalıkta hareketinde çok değişiklik olmuyor durumu çok kotulesinceye kadar .benim kusumun diskisindda megabakter çıkmıştı veteriner ampho diye bi ilaç vermişti.ama veterinere götürme şansınız yoksa 600 ml icme suyuna 5 ml organik elma sirkesi katin.
Tamam çok teşekkür ederim dediğinizi yapıp yeniden gözlemleyim. İçimde bir korku oluştu inşallah bir şey olmaz.

Merhaba kuşunuzun kurumaya yakalanıp yakalanmadığını kontrol etmek için avcunuza alıp göğüs kemiğinin sivrelip sivrelmediğini inceleyebilirsiniz.

Sindirilmemiş yem sonucuna Megabacter hastalığı neden olabileceği gibi başka bir çok hastalık da neden olabilir. Örneğin Cocsidioz , E coli vs. Elma sirkesiyle hastalığı kısmen baskılarsınız ama tedavi edemezsiniz. Megabacter kuşlarda nadiren görülen bir hastalıktır. Genelde Cocsidioz ve E coli hastalığı görülmektedir. Size tavsiyem Baytril % 2.5 formundan alıp kullanmanızdır. Yüksek ihtimalle sorunu çözecektir. 3 tam gün verdiğiniz halde düzelme olmazsa tekrar yazın ve tedaviye hemen başlayın.

Megabakter etkeni büyük papağan türlerinde nadir görülmekle birlikte muhabbet kuşlarında yaygın olarak gorulur.ayrıca kusun göğüs kemiğindeki belirginleşme hastaligin neredeyse son evrelerinde kusun aşırı kilo kaybetmesiyle açığa çıkar.megabakter i kesin olarak organizmadan elimine etmek zaten mümkün değildir elma sirkesi ve ampho gibi tedaviler yalnızca etkeni baskılar.bu etkenin bulunduğu kuşlar hayatları boyunca taşıyıcı olarak düşünülmelidir.Tabiki bende kusunuz kesin kuruma olmuştur diyemem sadece dediğimiz belirtilere gore tahmin yurutuyoruz.Virüsel bir hastalıkta olabilir bakteriyelde.ama agir bir antibiyotik kullanmaktansa organik elma sirkesi kullanmak kusunuza bir zarar vermez.

Son düzenleme:
Megabakter etkeni büyük papağan türlerinde nadir görülmekle birlikte muhabbet kuşlarında yaygın olarak gorulur.ayrıca kusun göğüs kemiğindeki belirginleşme hastaligin neredeyse son evrelerinde kusun aşırı kilo kaybetmesiyle açığa çıkar.megabakter i kesin olarak organizmadan elimine etmek zaten mümkün değildir elma sirkesi ve ampho gibi tedaviler yalnızca etkeni baskılar.bu etkenin bulunduğu kuşlar hayatları boyunca taşıyıcı olarak düşünülmelidir.Tabiki bende kusunuz kesin kuruma olmuştur diyemem sadece dediğimiz belirtilere gore tahmin yurutuyoruz.Virüsel bir hastalıkta olabilir bakteriyelde.ama agir bir antibiyotik kullanmaktansa organik elma sirkesi kullanmak kusunuza bir zarar vermez.
Haklısınız, yavru bir de ilaç vermek için korkuyorum ama ilerleme olursa yukarıda söylenilenleri uygulayacağım. Herkese teşekkür ederim.

Arkadaşın üretim hanede bir kuş var onada arkadaşı vermiş kuşun herhangibir problemi yok fakat dışkıda sindirilmemiş yem var sizin durum ile hemen hemen aynı biz şöyle gözlemledik yavruyken bu kuşa soyulmuş yem vermişler ve kırmayı öğrenememiş zannedersem bazen kırıyor bazen direk yutuyor yemi acaba sizdekidemi bu şekilde

samatyalı hobi amaçlı üretici

Arkadaşın üretim hanede bir kuş var onada arkadaşı vermiş kuşun herhangibir problemi yok fakat dışkıda sindirilmemiş yem var sizin durum ile hemen hemen aynı biz şöyle gözlemledik yavruyken bu kuşa soyulmuş yem vermişler ve kırmayı öğrenememiş zannedersem bazen kırıyor bazen direk yutuyor yemi acaba sizdekidemi bu şekilde

Belkide. Bu durum nasıl fark edilir bilmiyorum ama yem kabukları kalıyor hep yemlikte yediği de olabilir arada. Şimdilik sadece kuş kumu ve elma sirkesiyle geçici veya kalıcı bir çözüm bulmaya çalışıyorum. İlerleyen zamanlarda daha net bir şey belli olur. Yavru olduğu için ilaç vs kullanmakta istemedim açıkcası.

Yok eğer dediğim gibi bir durum varsa zaten ilaç falan işe yaramaz bence kabuksuz yem koyup deneye bilirsiniz gene dışkıda yem çıkarsa sindirim sorunu diye biliriz ama çıkmazsa demekki kabuklu yutuyodur bence ilaç kullanmaktansa bu şekilde denemek daha mantıklı

Yok eğer dediğim gibi bir durum varsa zaten ilaç falan işe yaramaz bence kabuksuz yem koyup deneye bilirsiniz gene dışkıda yem çıkarsa sindirim sorunu diye biliriz ama çıkmazsa demekki kabuklu yutuyodur bence ilaç kullanmaktansa bu şekilde denemek daha mantıklı

Sizce bu resimlerde herhangi gözüken bir durum var mı? Pek bilgim yok endişe duyduğum için sadece sorarak bir şeyler öğrenmek istiyorum. Göğüs kemiği sivri bir şekilde belkide küçük olduğu için ama o kısmı içeri girmiş gibi tüylerinde de. Yoksa hep bu şekilde mi olur?
http://i.hizliresim.com/7qq7rW.jpg
http://i.hizliresim.com/7qq7j5.jpg

Geri