Karadeniz Pet

Dut Dalından Tünek

Onur Muhammet

Meraklı Üye
Dut dalından bir tünek yaptım çok mutlu görünüyorlar bi sıkıntı olurmu ?(Dal Yaş)

Mutlu olmaları normal çünkü canlı ağaç dallarına tünemek yaradılışlarında var ancak meyve ağaçlarının özleri toksik olabilir. Şu anda sıkıntı olmaz ama ilerleyen günlerde kemirmeye başladıkları zaman sorun olabilir.

Dışını soyup kurutsam olmazmı ??

Dışını soymanıza gerek yok, kurutmanız yeterli. Zaten ağaç kabuklarını kemirmeyi çok severler. Ama kuruma çok uzun sürer. Kurutma işleminin açık havada doğal olması lazım ki bu da yaklaşık bir yıl sürer. Suni olarak kurutmaya çalışırsanız dalın mukavemeti düşer ve dayanıksız olur.

Bu durumda napalım ?

Telefonunuza bir yıl sonrasına hatırlatma kurabilirsiniz :)
Belki hiç sorun olmaz ama bence risk almaya gerek yok. Doğada olsa zararlı ağacı kemirmezler ama kafeste durum farklı.

Öyle ilaçlı ağaçlardan değil bunlar. Toki'de olduğumuz için dağdan aldım. Fırında en yüksek ateşte kurutmayı düşündük ama olurmu ?

İlaçlı olmasından değil. Şöyle açıklayayım; birçok yerde yazar, meyve çekirdekleri toksiktir, kuşlara vermeyin diye. Bu da onun gibi bir şey, meyve ağaçlarının salgıladığı öz suyunda kuşlar için toksik maddeler bulunabilir. Yukarıda yazmıştım, doğal şartlarda kurutulmazsa, dalın mukavemeti düşer

Geri