Karadeniz Pet

Eşini kaybeden erkek kuşa 1 ay sonra eş aldım

cetu

Meraklı Üye
Merhaba
Ocak ayı başında Eşini kaybetmiş olan 7 yaşındaki erkek muhabbet kuşuma (sarı renkli) bugün gidip eş aldım. Erkek kuşum doğuştan uçamıyor yürüyor atlayıp zıplıyor sadece çok sakin mülayim ele gelen bir kuş bu sebeple yavru kuş almayı tercih ettim, kuşçu 2,5-3 aylık civarı dedi yorum sizin. Elinde vilmectin yoktu ben eve gelince petshoplarda bulunan spreylerden sıktım iki kanat altına. Ayrı bir kafeste yemi suyu dal darısı mevcut bir şekilde sakince takıldı tüm gün tabi ne yem yedi ne su içti. Aslında dişi kuşumu kaybettikten sonra hiç böyle bir düşüncem yoktu ancak erkek kuştaki bazı hal ve hareketler beni almaya götürdü.
Yem seçmeye tüm gün yemeyip gece kıtlıktan çıkmış gibi yemeye sadece yulafa saldırıp habire tüye girmeye birgün normal dışkılayıp birgün ishal gibi dışkılamaya başladı. Bir durgun bir hareketli bilmiyorum yokluğunu aradımı eşinin aradıysa bir ay sonramı çıktı acısı doğrumu yaptım yeni kuş alarak yorumlarınızı bekliyorum.
Erkek gün içinde kafesten çıkıp bir kaç defa dişinin kafese tırmandı hatta bir kez yem kusmaya çalışır gibi oldu aldım hemen birşey bulaşmasın etmesin diye ilk günden. Açıkçası aynı kafese sokmaya çok korkuyorum çünkü erkek kuşum gerçekten çok mülayim sakin bir kuş dişi ona zarar verirmi sizce? Gözlemlediğim dişide erkekten korkmadı ısındı gibi ama bilmiyorum tabi.
Yorum ve tavsiyeleri bekliyorum. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• EB8C8D9B-3177-433C-9856-3F05D1A0AE23.jpeg
    EB8C8D9B-3177-433C-9856-3F05D1A0AE23.jpeg
    189.6 KB · Görüntüleme: 29
  • 497739C6-CB66-40E2-813D-33563D5FAAE3.jpeg
    497739C6-CB66-40E2-813D-33563D5FAAE3.jpeg
    337.3 KB · Görüntüleme: 22
  • D32B86AB-493E-49CC-835E-0410D9BEA4E6.jpeg
    D32B86AB-493E-49CC-835E-0410D9BEA4E6.jpeg
    174.7 KB · Görüntüleme: 32
Şuan yavru dişi dal darıdan ilk yemini yiyor.
Bilgili üyelerimizden tavsiye ve yorumlar bekliyorum.

Merhaba
Ocak ayı başında Eşini kaybetmiş olan 7 yaşındaki erkek muhabbet kuşuma (sarı renkli) bugün gidip eş aldım. Erkek kuşum doğuştan uçamıyor yürüyor atlayıp zıplıyor sadece çok sakin mülayim ele gelen bir kuş bu sebeple yavru kuş almayı tercih ettim, kuşçu 2,5-3 aylık civarı dedi yorum sizin. Elinde vilmectin yoktu ben eve gelince petshoplarda bulunan spreylerden sıktım iki kanat altına. Ayrı bir kafeste yemi suyu dal darısı mevcut bir şekilde sakince takıldı tüm gün tabi ne yem yedi ne su içti. Aslında dişi kuşumu kaybettikten sonra hiç böyle bir düşüncem yoktu ancak erkek kuştaki bazı hal ve hareketler beni almaya götürdü.
Yem seçmeye tüm gün yemeyip gece kıtlıktan çıkmış gibi yemeye sadece yulafa saldırıp habire tüye girmeye birgün normal dışkılayıp birgün ishal gibi dışkılamaya başladı. Bir durgun bir hareketli bilmiyorum yokluğunu aradımı eşinin aradıysa bir ay sonramı çıktı acısı doğrumu yaptım yeni kuş alarak yorumlarınızı bekliyorum.
Erkek gün içinde kafesten çıkıp bir kaç defa dişinin kafese tırmandı hatta bir kez yem kusmaya çalışır gibi oldu aldım hemen birşey bulaşmasın etmesin diye ilk günden. Açıkçası aynı kafese sokmaya çok korkuyorum çünkü erkek kuşum gerçekten çok mülayim sakin bir kuş dişi ona zarar verirmi sizce? Gözlemlediğim dişide erkekten korkmadı ısındı gibi ama bilmiyorum tabi.
Yorum ve tavsiyeleri bekliyorum. Teşekkürler
Erkek kuş 7 aylık mı, 7 yaşında mı ?

7 yaşında kuş ile 3 aylık kuşun eş tutması, 69 yaşında bir amca ile 12 yaşında bir kızın evlenmesi gibi bir durum. 7 yaşına gelmiş bir kuş şu saatten sonra çiftleşmesi sağlıklı olmaz zaten. Dişi zarar vermez ama erkek zarar verebilir. Bakmayın bu samimi davranışlara, bir anda diş bileyip saldırabiliyorlar.

7 yaşında kuş ile 3 aylık kuşun eş tutması, 69 yaşında bir amca ile 12 yaşında bir kızın evlenmesi gibi bir durum. 7 yaşına gelmiş bir kuş şu saatten sonra çiftleşmesi sağlıklı olmaz zaten. Dişi zarar vermez ama erkek zarar verebilir. Bakmayın bu samimi davranışlara, bir anda diş bileyip saldırabiliyorlar.
Farkındayım, esas maksadım erkeğin içimde bulunduğu ruh halinden çıkması eş tutarsa ne ala ama dediğim gibi bu maksatla almadım dişiyi. Erkek eşi öldükten sonra değişti gibi üst tarafta yazdım. Bu arada dişi tüm gece ayrı bir odada kaldı ancak kafeste takılı şimdi baktım hala orda umarım düzelir ve alışır gece darı yiyince alıştı sanmıştım..

erkek kuşunuzun dışkılarını atın. belki bi hastalığı vardır o yüzdendir. dışkılarina bakalım.

Ekli dosyalar

• 67446DA4-BE73-4215-BA43-234313199580.jpeg
    67446DA4-BE73-4215-BA43-234313199580.jpeg
    223.4 KB · Görüntüleme: 17
  • 7DD9B398-8CEA-48CF-908E-7EFD715B0E5C.jpeg
    7DD9B398-8CEA-48CF-908E-7EFD715B0E5C.jpeg
    255.2 KB · Görüntüleme: 11
  • 9059374E-019C-4A23-89F1-4C34BBEB08B6.jpeg
    9059374E-019C-4A23-89F1-4C34BBEB08B6.jpeg
    206.4 KB · Görüntüleme: 13
diskilarda pek bi sorun göremedim. eş tutarsa düzeleceğini umuyorum. en soldaki dışkı biraz değişik ama genel olarak iyi.

diskilarda pek bi sorun göremedim. eş tutarsa düzeleceğini umuyorum. en soldaki dışkı biraz değişik ama genel olarak iyi.
Eş tutması için fazlamı yaşlı? Yaşında bir dişi alsam daha iyiydi belki ama korkuma alamadım erkek doğuştan uçmuyor ve bana her ne kadar alışıkta olsa tüm gün omzumda kafes dışındada olsa mesela dişinin az evel uçmasından bile irkilebiliyor. Birbirleri için şuanlık uygun değiller farkındayım ancak yaşında bir dişi parçalardı zavallımı eminim😄

Geri