Karadeniz Pet

Kafesteki Yeni Erkek ve Kafesten Çıkarılan Yavru Dişi

Budgyowner

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar malum kafesimde 2 kuş vardı ve 2 aylık olan erkek sanarken forum dişi deyince, ben dün 1 yaşlarında erkek bir kuş aldım, yavru dişiyi de tek başına ayırdım ama şöyle bir sorun var.

Dün yavru dişiyi ayırmadan önce fena hırpalanmış halde buldum, baş tüyleri yolunmuş gibiydi, durgundu ve baş türleri dik duruyordu, hasta sandım ama ishal falan değil, bugün biraz kendine geldi. Acaba kızışmış büyük dişi ona saldırmış olabilir mi?
İkinci sorum da 2 kafesim olduğundan erkekle dişiyi hemen yanyana koydum akşam, erkek önce biraz yerini yadırgadı, gece dişiye hamle yapsa da dişi her yaklaşmasında gagayı kafasına indirdi. Şimdi onları tek başlarına bıraktım, çok soğuk duruyorlar ama yanyanalar arada kavga eder gibi kanat çırpışları var, ne yapmamı önerirsiniz? Erkeği bir süre ayıracak ekstra kafesim yok bu arada...

Kardeşim, birinci soruna gelecek olursak, ben dahil forumda bir çok arkadaşımız sana iki dişinin yan yana duramayacağını, büyük dişinin kızışmış olduğunu ve yanına bir erkek alman gerektiğini, iki dişiyi birbirinden ayırman gerektiğini söylemiştik.Geç oldu güç oldu ama erkek kuş almışsın sorun ortadan kalktı.
İkinci soruna gelecek olursak kızışmış dişin ve erkek kuşun bir kafesteyken ayırdığın o tek dişiyi başka bir odaya koy. birbirlerini görmesinler. Erkek ve dişi kuşunun kafesinde tek tünek bulundur. Mümkün olduğunca yem,su ve temizlik hariç onların olduğu odaya pek girme. Yemlerine nijer katabilirsin. Kalamar,gaga taşı,yumurta maması vs.. eksik etme. İnternetten muhabbet kuşu çiftleşme sesi dinlet. Tek tünek olduğu için ve vücutlarında enerji olacağı için yemlerden,mamalardan dolayı, ister istemez eş olacaklardır. Dişide kızışmış, inşallah kısa sürede yavru alırsın.

Çok teşekkür ederim. Kafesler ayrı odada. Erkek kuş üreticiden aldım büyük salma kafesteydi, bu kafeste yemlikten yemiyor, alışır diye umuyorum. Dediklerinizi yapacağım.

Yemlik akıllı yemlik olursa daha iyi olur, hem sık sık yem değiştirmekle uğraşmazsınız hemde kuşlar rahatsız olmamış olur.

Eş tutana kadar böyle devam edin. Sadece su tazelemek ve altlarını temizlemek için gidin.Bn öylee yaptım ve dişi kuşum şuan yuva hazırlığı yapıyor

Eş tutana kadar böyle devam edin. Sadece su tazelemek ve altlarını temizlemek için gidin.Bn öylee yaptım ve dişi kuşum şuan yuva hazırlığı yapıyor
Akşam itibariyle yakınlaştıklarında dişi kafasına patlatsa da, bir kaç kez kafa tüylerini karşılıklı kaşıdıklarını gördüm, hep yanyanalar, dişi uçsa arkasından erkek de uçuyor, erkeği kafes dışına saldım hemen kafese kondu ve dişinin yanına kafese girdi, tabi dişi de öttü falan... Ama erkeğin tüylerini epey bir koparmış dişi...

Bu arada biraz konu dışı ama vitamin sipariş vereceğim internetten hangi markayı almalıyım?

Vitaminler konusunda hiçbir bilgim yok kardeşim. Bu arada kuşları asla salma

Geri